Gözler altındaki kırışıklıklar nasıl azaltılır? Neler yapabilirsiniz?

0
Göz çevresi bakımı
Gözler altındaki kırışıklıklar nasıl azaltılır

Kusursuz cilde sahip olan kişilerin dahi sağlıklı ve pürüzsüz tutmakta zorlandıkları bir cilt bölgesi vardır ki bu bölge genellikle gözlerin etrafındaki cilttir. Gözler altındaki kırışıklıklar çok can sıkıcı olabilir ancak bu gözler altındaki kırışıklıklar nasıl azaltılır? Öncelikle bunun için bir dermatoloji uzmanına görünmenize gerek olmadığını söylemek lazım. İlk olarak basit yöntemleri denemeli ve cildinizi beslemelisiniz.

Gözler altındaki kırışıklıklar nasıl azaltılır: Gereken malzemeler

 • Poşet çay
 • Salatalık dilimleri
 • C vitamini kremi
 • Serin bez
 • Alerjik olmayan nemlendirici
 • Hint yağı
 • Ayna

Gözler altındaki kırışıklıklar nasıl azaltılır: Tarifi

1

Eğer alerjiniz varsa gözlerinizin altını ovalamayın. Çünkü bu cildinizi tahriş ederek gözlerinizin altında torbalar ve şişlikler oluşmasına neden olabilir. Alerji belirtileri azalana kadar gözlerinizin etrafını ıslak bir bezle günde birkaç kere nazikçe silin. Bezle ovalamadan, yalnızca nazikçe sürterek silin. Eğer doktorunuz tarafından önerilmişse göz damlalarınızı kullanın. Serin salatalık dilimleri gözler üzerine yerleştirilip ıslak biz bezle üstü örtüldüğünde bir süre sonra gözlerin altındaki şişlikleri azaltabilir.

2

Her gün günlük rutininizin bir parçası olarak yüz egzersizleri yapmaya başlayın. Karın egzersizleri yapmanın karnınızın düzleşmesine yardımcı olduğu gibi yüz egzersizleri de yüzdeki kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Gözleriniz kapalı iken kaşlarınızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve 10 saniye boyunca bu pozisyonda tutun. Çenenizi aşağı doğru çekip, gözleriniz açıkken kaşlarınızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırarak yüzünüzü uzatın. Her iki gözünüzün altındaki bölgeye nazikçe masaj yapmak için orta parmağınızı kullanın. Cildi tahriş etmeden yalnızca uyarın. Bu egzersizleri günde 3 kere tekrarlayın. Egzersizleri bitirdikten sonra serin salatalık dilimleri veya demlenmiş çay poşetlerini gözleriniz üzerine koyup üzerini serin bir bez ile kapatabilirsiniz.

3

Gözlerinizin altında kalan bölgeye C vitamini kremi uygulayın ancak gözünüze kaçmamasına dikkat edin. Yapılan bazı çalışmalara göre cilt üzerine uygulanan C vitamini ciltte kollajen üretimini arttırıyor ve cildinizi daha sağlıklı hale getiriyor. Diyetinize daha fazla balık eklemek, özellikle de somon balığını bol tüketmek cildinizin daha da sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

4

Makyaj yapmadan önce ve makyaj yaptıktan sonra göz kremi sürün. Nazik bir temizleyici ve pamuk ile makyajınızı temizlediğinize emin olun. Alerjik olmayan cilt bakım ürünlerini kullanın. Boyalı ve parfümlü ürünlerden uzak durun.

5

Fazla güneş maruziyetinden sakının ve gözlerinizi kısmamaya çalışın. Buna ek olarak dinlenmeye ve rahatlamaya yeterince zaman ayırın ve yatmadan önce cildinizi nemlendirin. Kokusuz hint yağını bu amaçla kullanabilirsiniz ancak önce alerjiniz olup olmadığını bileklerinizin iç kısmına sürerek test edin.

İpuçları ve uyarılar

 • Cilt bakımı günlük bir uygulamadır.
 • Cildinizin elastikliğini koruması için bol bol su için.
 • Cildinizin küçük bir bölgesinde test etmeden önce hiçbir tedaviyi veya ürünü kullanmayın.
 • Eğer herhangi bir sebeple ilaç kullanıyorsanız herhangi bir bitkisel tedaviye, vitamin veya mineral kullanımına başlamadan doktorunuza danışın.
 • 15 faktör veya daha fazla koruma faktörü içeren bir güneş koruyucu kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.