Güçlü tırnaklar için çözümler

0
El bakımı
Güçlü tırnaklar için

Tırnaklarımızdaki nemin kaybolması ve tırnaklarımızın kuruması ile tırnaklar kırılgan hale gelir. Tırnaklarımızda herhangi bir kas ya da yağ dokusu yok çünkü tırnaklar vücudumuzun geri kalanı gibi su tutamaz. Güçlü tırnaklar için çözümler, tırnaklarımızı güçlendirmek, onların nemli olarak tutmak ve korumaktan geçer. Kırılgan tırnaklarınız varsa, merak etmeyin. Birkaç basit ev ilaçları ile güçlü tırnaklar için çözümler üretebilirsiniz. Evinizde yapacağımız bu ilaçlar hem doğal, hem de ucuz ve sağlıklı olacaktır, aynı zamanda güçlü tırnaklara sahip olmamızı sağlayacaktır.

Limon Suyu

Yumurta akı (bir yumurta), zeytinyağı, limon suyunu eşit miktarlarda bir kapta karıştırın. Hazırladığınız bu karışımın içinde tırnaklarınızı her gün yaklaşık 15 dakika bekletin. Yumurtanın beyazı ve limon suyu vitamin ve besin açısından tırnaklarınızı güçlendirmeye yardımcı olacak ve zeytinyağı da tırnaklarınızı nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Limon suyunun içinde bulunan sitrik asit tırnaklarınızın parlaklığını aldığını göreceksiniz. Fakat bu parlaklık daha sonra geri gelecek ve tırnaklarınız çok daha güçlü ve parlak olacaktır. Yapacağınız her gün 15 dakikalık işlemin sonuçlarını iki hafta içinde görmeye başlayacaksınız.

İyot

Eğer iyoda karşı alerjiniz yoksa eczanelerden veya büyük marketlerden sıvı iyot alın. Aldığınız sıvı iyodu bir kabın içine dökün ve 30 dakika boyunca tırnaklarınızı sıvı iyodun içinde bekletin. Aseton veya oje çıkarıcı kullanmak tırnaklarınıza zarar verir. Çünkü asetonun içerisindeki kimyasallar büyük miktarda tırnak kurumasına neden olurlar. Tırnaklarınızı sık sık boyamamak ve asetonu daha dikkatli kullanmak az da olsa fayda sağlayabilir.

Çay

Bir tutam tuz ve buğday yağı ile birkaç damla çayı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı beş dakika boyunca tırnaklarınıza yedirerek sürün. Daha sonra tırnaklarınızı kuru bir bezle temizleyerek kurulayın ve bu işlemi her gün tekrarlayın. Bir süre sonra tırnaklarınızın canlandığını ve güçlendiğini göreceksiniz.

Aseton Kullanımını Azaltın

Sık sık manikür yaptırmak tırnakların zayıflamasın ve kırılganlaşmasına neden olabilir. Oje sökücü aseton, tırnakları kurutan kimyasallardan biridir. Kuru, zayıf tırnakları önlemek için, tırnak cilası çıkarıcı veya asetonu haftada birden daha fazla kullanmamaya dikkat edin.

Zeytinyağı

Zayıf tırnakları olan insanlar için en büyük sorun kuru tırnaklarının olmasıdır. Zeytinyağı tırnaklarınızı nemlendirmeye yardımcı olabilir. Çok sıcak olmayan yarım fincan zeytinyağının içine tırnaklarınızı daldırın. Tırnaklarınıza her tarafından, iyice masaj yaparak yedirin. Yaklaşık 15 dakika boyunca ellerinizi yağın içinde tutunu ve daha sonra su ile yıkayın. Bu işlemi günlük olarak yapın. Hatta isterseniz günde üç – dört kez de yapabilirsiniz.

 

Eldiven ve Vazelin

Tırnaklarınızı nemlendirmenin başka bir yolu da vazelin ile tırnaklarınızı vazelin ile ovalamaktır. Tırnaklarınızı vazelin ile ovduktan sonra yatmaya giderken ellerinize pamuklu eldiven giyin ve öyle yatın. Tırnaklar kışın daha hızlı kuruma eğilimindedir. Bu vazelin tedavisinin en geçerli olduğu mevsim kış ayıdır. Mümkünse kışın hemen her sabah elleri vazelin ile ovmakta fayda vardır. Tabi ki mümkünse her gece yatarken tırnakları vazelin ile ovmak ve sonra da eldiven giyerek yatmak tırnaklarınıza çok iyi gelecektir.

 

Tırnakları kısa tutmak

Kısa tırnaklar daha güçlüdürler. Ellerinizde eğer gerçekten zayıf bir tırnak varsa, mutlaka kısa kesilmeli ve yukarda anlatılan uygulamalardan en azından birisi yapılmalıdır.

 

Tırnaklarınızı Koruyun

Eğer elleriniz ile çok iş yaparsanız, tırnaklarınızın kolayca zarar gördüğünü görürsünüz. Tırnaklarınızı zorlamamanız, özellikle kola kutularını vb. açmak için tırnaklarınızı kullanmamanız tırnaklarınızın sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca tırnaklarınızı tornavida gibi kullanmamanız, herhangi bir yerden bir şeyleri kazımaya çalışmamanız da tırnaklarınızı korumaya yardımcı olacaktır. Ağır ev ve bahçe işi yaparken de mutlaka eldiven giymeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.