Güneş yanıkları için maske tarifi

0
Kumsal
Güneş yanıkları için maske

Güneş yanıkları yaz aylarında kadın erkek, genç yaşlı herkesin kabusu oluyor. Oldukça acı veren güneş yanıkları için maske tarifleri de işe yarıyor. Tabi bu maskeler ileri derecede olmayan, sadece kızarıklığa neden olan ya da hafif su toplamasına neden olan güneş yanıkları içindir. Daha ileri derecede olan güneş yanıkları için bir doktora başvurmalısınız.

Güneş yanıkları için maske tarifi

Malzemeler

  • 1 yumurtanın beyazı
  • 2 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık

Uygulanışı

1

Yumurtanın beyazını köpürene kadar çırpın.

2

Rendelenmiş salatalıkları çırptığınız yumurta ile karıştırın. Ardından yanık oluşan bölgelerine sürün. Yarım saat kadar bekledikten sonra ılık bir duş alın. Kuruyan salatalıkları kazıyarak çıkarmaktan kaçının. Çünkü bu canınızın daha çok yanmasına neden olacaktır.

Bu tarifi uygulamaya vaktiniz yoksa yanıklar oluştuktan sonra işinize gücünüze gitmek zorundaysanız ve acı çekiyorsanız eczaneden yanık kremleri de temin edebilirsiniz. Ancak bunlar da yağlı bir görünüme neden olmasının yanında kıyafetlerinizin de kirlenmesine neden olacaktır.

Güneş yanıklarına yapmamanız gerekenler

1

Bizim toplumumuza özgü olan diş macunu, yoğurt gibi uygulamalardan kesinlikle kaçınmalısınız. Bunlar yanığın hava almamasına neden olacağı için iz kalmasına ya da yanığın ilerlemesine neden olabilir.

2

Yanık oluştuğunda kesinlikle dokunmamaya hele su topladıysa kabarcıkları patlatmamaya özen gösterin. Yoksa cildinizde iz kalacaktır.

3

Yanık bölgeye hijyeninden emin olmadığınız hiçbir şeyi hatta elinizi bile sürmeyin. Temasla bulaşan mikroplar yanığın enfeksiyon kapmasına neden olacaktır. Bu da daha zor bir sağlık sorununa neden olacaktır.

4

Güneş yanığı oluşan bölgeye direk buz ile kompres yapmaktan kaçının. Buz cildinize yapışacağı için acınız artacaktır.

5

Eğer acınız dayanılmazsa hafif bir ağrı kesici size yardımcı olacaktır. Ayrıca yanıklarınız geçene kadar güneşe çıkmamaya özen göstermelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.