Günlük cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

0
Doğal güzellik
Günlük cilt bakımı

Sadece dış görünüşü önemsediğimiz için cildimize gereken önemi veremiyoruz. Bu nedenle de sivilce, cilt kuruması gibi problemlerle karşılaşıyoruz. Ancak cildimizin her gün bakıma ihtiyacı var. Bunu bilmenize rağmen uygulayacak birikime sahip olmadığınız için günlük cilt bakımı nasıl yapılmalı diyenlerden iseniz sizin için püf noktalarını bu yazımızda topladık.

Günlük cilt bakımı evde nasıl yapılmalı?

1

Her şeyden önce cildinizi tanımalısınız. Yağlı, kuru, yumuşak, hassas vs. Cilt tipinizi bildikten sonra kullanacağınız her ürünü ona göre seçin. Şampuanınızı bile…

2

Cildinizi olabildiğince temiz tutmalısınız. Eğer makyaj yapıyorsanız yüzünüzde çok uzun tutmamaya özen göstermelisiniz. Makyaj cildinizin hava almasını engelleyeceği için sağlıksız olmasına neden olacaktır. Ayrıca fondöten kullanıyorsanız özellikle yağ bazlı olanları tercih etmelisiniz. Bir de makyaj ürünlerinizi kimseyle paylaşmamaya özen gösterin.

3

Cildinizi düşünürken sadece yüzünüzü ve ellerinizi değil, bacaklarınızı, kollarınızı, ayaklarınızı da unutmayın. Yüz ve eller dışında bakım yapılmayan bacaklar, kollar ve ayaklar en çok kuruma sorunuyla karşı karşıya kalıyor. En azından haftada 1 kere duştan sonra cildinize uygun bir krem sürmelisiniz. Böylece nem dengesini korumuş olursunuz.

4

Cilt temizliğinizde alkollü ve kimyasal maddeler içeren ürünlerden olabildiğince uzak durun. En güzel temizlik kaynağı sudur. Bunu unutmayın.

5

Özellikle yaz aylarında yüksek koruma faktörlü kremleri kullanmaya özen gösterin. Bu kremleri sadece yüzünüzde değil tüm vücudunuzda kullanmaya özen gösterin.

6

Ellerinizin temizliğinden emin olmadan vücudunuza sürmemeye özen gösterin. Elinizdeki mikropların cildinizde yayılmasını engelleyin.

7

Her akşam yatmadan önce cildinize gül suyu sürün. Ferahlatıcı etkisinin yanında cildinizi mikroplardan da arındıracaktır.

8

Dudaklarınız için ruj dışında günde 1 kere de olsa nemlendirici bir krem kullanmayı ihmal etmeyin.

9

Her şeyden önce cildinize nazik davranın. Uyguladığınız her yöntemi yumuşakça yapın. Böylece tahrişlerden korunmaya çalışın.

10

Cildinizi dışarıdan güzelleştirmenin yanı sıra içeriden de bakmalısınız. Bunu da ancak beslenmenize dikkat ederek yapabilirsiniz. Bol su içmeye çalışın. Alkollü içeceklerden uzak durun. Mevsim meyve ve sebzelerini tüketmeye özen gösterin.

Sadece bu konulara dikkat etseniz bile birçok cilt probleminin önüne geçebilirsiniz. Cildiniz sağlığını kaybetmeden bunları uygularsanız tedbir almış olursunuz. Unutmayın cildinizde herhangi bir sorun çıktığında o sorunu gidermek bunları yapmaktan daha zor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.