Günlük cilt bakımı

| 2012/12/09 | 0 Comments

 

Rutin cilt bakımı

Günlük cilt bakımı

İstatistiklere göre, milyarlarca dolar her yıl kozmetik ürünlerine harcanıyor. Bu istatistik aslında çoğu kadının görünümünü önemsediğini gösteriyor. Cilt bakımı ürünleri, dünya genelinde bir milyar dolarlık bir endüstriye sahiptir. Cilt bakımı ürünleri kuru, yağlı ya da normal bir cilt tipine sahip kadınlara yönelik olarak üretilir ve çok büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Bu makalemizde günlük cilt bakımı nasıl olmalı konusunda bilgiler vererek günlük cilt bakımınız için ne yapmanız gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

Temel olarak cildi temizlemek ve nemlendirmek günlük cilt bakımı rutininde yer alır. Bunun dışında günlük cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtı aslında tamamen cildinizin ihtiyaçlarına yöneliktir. Örneğin cildinizde çeşitli lekelenmeler varsa günlük cilt bakımı rutininize leke kremi eklemeniz gerekebilir. Eğer sivilce probleminden muzdaripseniz özel olarak üretilen kremleri her gün kullanmanız zorunlu olacaktır. Size herhangi bir ek sorunu olmayan normal ciltler için günlük cilt bakımı nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız. Bunun dışındaki cilt sorunları için sitemiz üzerinden neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Günlük cilt bakımı nasıl yapılır


Cilt tipinizi belirleyin

Öncelikle cilt tipinizi belirlemeniz gerekiyor. Cildinizin yağlı mı? Cildinizin yağlı olması için tüm vücudunuzda yağlı kısımlar olmasına gerek yoktur. Bu gibi durumlarla sıkça karşılaşan kadınlar genellikle kendi cilt tiplerini belirleyemezler. Cilt tipinizi belirlemek için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Cildinize uygun ürünler kullanın

Cilt tipinize uygun bir ürün ile yüzünü yıkamakla güne başlayın. Gözenekleri tıkamayan bir yüz temizleyicisi veya sabun kullanabilirsiniz. Yüz temizlemek günlük cilt bakımının ilk adımıdır. Yüz temizleyici jeller, kremler ve köpükler arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Sivilceleri ve cilt kuruluğunu önlemek için özel cilt temizleyicileri olduğu gibi anti aging hedefleyen cilt temizleyicileri de bulunmaktadır.

Tonik ve gözenek sıkılaştırıcı

Bir tonik veya gözenek sıkılaştırıcı bir ürün alabilirsiniz. Piyasada gözenek sıkılaştırıcı tonikler de bulunmaktadır. Hassas ciltler için alkol içermeyen ürünleri tavsiye ediyoruz. Tonikler cildin ph seviyesini düzenler, sebum üretimini dengeler ve gözenekleri sıkılaştırırlar. Ayrıca parlak bir cilde sahip olmanızı destekleyerek cildinizi aydınlatırlar.

Peeling uygulayın

Yüzünüzü en iyi temizleme ürünleriyle yıkasanız bile yüzünüzdeki ölü cilt hücreleri orada kalacaktır. Bu nedenle peeling ürünleri kullanmanızda fayda olacaktır. Yüz temizleyicinizi peeling yapan yüz temizleyicileri arasından seçebileceğiniz gibi, peeling yapmak için özel bir ürün de kullanabilirsiniz. Peeling günlük cilt bakımı rutininde yer almaz. Haftada bir uygulamanız yeterli olacaktır.

Nemlendirici

Cildinizi temizledikten sonra yüzünüze nemlendirici uygulayın. Nemlendirici cilt bakımının üçüncü adımıdır. Yağlı bir cilde sahip olsanız bile, yüzünü nemlendirdiğinizden emin olun. Yağlı ciltler için hafif bir nemlendirici kullanın. Nemlendirici cildinizi dengelemek için yardımcı olacaktır.  Ayrıca SPF olarak bilinen güneş koruma özellikli bir nemlendirici de kullanabilirsiniz.

Makyaj

Antialerjik ve gözenekleri tıkamayan makyaj ürünleri kullanın. Tıkalı gözenekler sorunlara neden olur ve cildinizdeki bakterilerin artmasına neden olur. Kullandığınız fondötenin likit(Sıvı) olması gerekir. Likit fondötenler ayrıca kusursuz bir görünüm sağlarlar.

Etiketler: , ,

Kategori: Cilt Bakımı, Genel, Vücut Bakımı

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir