Günlük cilt temizliği nasıl yapılır?

0
Yüz yıkama
Günlük cilt temizliği

Günlük cilt temizliği, cildinizi güzel ve alımlı tutmak için olmazsa olmazlardan biridir. Günlük rutininizin önemli bir parçasıdır. Ancak günlük cilt temizliğini doğru yapıp yapmadığınızı nasıl bilebilirsiniz? Çok kolay! Şu adımları izleyin ve parlak, temiz bir cilde sahip olun.

1. adım: Yüzünüze buhar uygulayın.

Bu gerçekten çok basit bir yöntem. Yalnızca bir ketle veya çaydanlıkta su ısıtın, daha sonra bu suyu bir kaba dükün. Sonra başınıza bir havlu sarın, yüzünüzü kaba yaklaştırın. Bu işlemi 5-10 dakika boyunca sürdürün ancak suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin.

2. adım: Yüzünüzü yıkayın.

Yüzünüzü ılık suyla (dikkat sıcak değil) ve cilt tipinize uygun bir yüz temizleyici ile yıkayın. Örneğin, akne probleminiz varsa düşük yağ oranlı bir temizleyici tercih edin. Yüzünüzü yıkarken ve kurularken nazik olun çünkü günde en az iki kere bu işlemi gerçekleştireceksiniz.

3. adım: Yüzünüzü durulayın.

Sabunun tamamen temizlendiğine emin olun. Cilt üzerindeki gözenekleri kapatmak için yüzünüzü serin bir su ile durulayın.

4. adım: Yüzünüzü kurulayın.

Yüzünüzü yumuşak bir havlu ile kurulayın ancak havlu ile yüzünüzü ovalamayın. Bu bakterilerin yayılmasına sebep olur.

5. adım: Yüzünüzü güzelce kuruladıktan sonra birkaç dakika daha hava ile tamamen kurumasına izin verin.

6. adım: Yüzünüzü nemlendirin.

Yüzünüzü yine cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirin.

İpuçları:

  • Yastığınızı sık sık değiştirmelisiniz.
  • Her zaman yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizin temiz olduğuna emin olun. Ellerinizdeki bakterileri cilt gözeneklerine yerleştirmek istemezsiniz.
  • Eğer cildinize zarar vermeden yapabiliyorsanız yüzünüzü hem sabah hem de akşam yıkayın. Buhar uygulamasını ise bu kadar sık yapmanız gerekmez.
  • Hiçbir zaman yüzünüzü ovuşturmayın. Nazikçe masaj yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.