Günlük kuru cilt temizliği

0
Kadın
Kuru cilt temizliği

 

Bakımı en kolay yöntemlere sahip olan cilt tipi kuru cilt tipidir. Yağlı tipteki ciltlerin çok daha çeşitli tonik ve krem kullanımına ihtiyaçları vardır. Ancak kuru cildi doğru bir biçimde nemlendirmek sorunun giderilmesinde yeterli bir etkendir.

Kuru cilt tipine sahip olanlarda, yağlı cilt tipine sahip olan kişilere nazaran sivilce ve aknelere rastlanmaz ya da çok az düzeyde rastlanabilir. Kuru cilt tiplerinde iri gözenekler ve cilt çukurları gibi sıkıntılar da oluşmamaktadır. Günde en az 2 defa yüzün yıkanması ve nemlendirilmesi kuru tip ciltlerin önemli ve yeterli çözümleri arasındadır.

Özellikle uyumadan önce yapılacak olan kuru cilt temizliği ve nemlendirme işlemi çok mühimdir. Uyuma esnasında kuru olan cilt sürülen nemlendiriciyi gece boyunca emerek cildin nemlenmesine neden olur.

Kuru cilt temizliği nasıl yapılır?

Kuru cilt temizliğinin en temel aşaması günlük ve düzenli olarak uygulanan temizleme aşamasıdır. Her sabah ve akşam olarak günden en az 2 defa cildin temizlenmesi ve tonik uygulanması gereklidir. Eğer mümkün ise gün ortasında da aynı işlem tavsiye edilir.

Çoğumuz günlük hayatımızda ortama ve duruma göre olsa da makyajdan vazgeçmemekteyiz. Kimi zaman hafif, kimi zaman yoğun yaptığımız bu makyajlara verdiğimiz önemin mutlaka daha fazlasını azlığı ve çokluğu fark etmeksizin temizlemek için de vermeliyiz. Kaldı ki, makyaj kullanılmasa dahi cildin daima temizlenmesi ve temiz tutulması gereklidir. Makyaj atıkları dışında içinde bulunduğumuz hava koşulları ve birçok etken de cildimizin kirlenmesine gözeneklerin tıkanarak büyümesine yol açmaktadır. Yüz bölgesinin en fazla kirlenen bölgeleri alın, çene ve burun bölgeleridir. Bu nedenle temizleme işlemi alından başlayarak yanak, burun, çene ve boyun şeklinde yukarıdan aşağıya doğru yapılmalıdır.

Temizleme işleminde göz ve göz çevresine çok dikkat etmek gerekir ki, kuru cilt tiplerinde bu bölgeler daha da fazla hassastır.

Kuru Cilt Temizliği İçin Basit Formül Önerisi

2 çorba kaşığı gliserin, 1 çorba kaşığı bal ve 1 çay kaşığı sıvı sabunu iyice karıştırarak ağzı kapanbilen bir kaba (kavanoz ya da şişe olabilir) doldurun.

Bu karışım kuru tip cilde sahip olanlar tarafından düzenli olarak yüze masaj ile uygulanarak sürülürse ciddi faydaları fark edilecektir. Eğer mümkün ise bu uygulamayı günde 2 defa olmak üzere sabah uyandığınızda ve akşam uyumadan önce yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece kuru cilt bakımınızı da yapmış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.