Günlük rutin yüz bakımı nasıl yapılır?

0

YüzCildiniz ekstra bakım gerektiren bir cilt olabilir ya da henüz hiç cilt problemi yaşamamış 20’li yaşlarınızı süren genç bir bayan olabilirsiniz. Her türlü cilt tipinde asla unutulmaması gereken nokta günlük yüz bakımının uygulanması gerektiğidir. Çok detayla girmeden temizleme arındırma nemlendirme adımlarından oluşan bu temizlik yaşınız ilerlediğinde görülecek kırışıklıkları ve diğer cilt sorunlarını geciktirecek ve önleyecektir.

Cilt temizliğinizi yapmadan önce gözeneklerinizi kirden arındırmanız yapacağınız bakımın derinin alt tabakalarına etki etmesini sağlayacaktır. Böylelikle bakımınız sadece derinizin üst tabakası ile sınırlı kalmaz derinlemesine bir temizlik yapabilirsiniz. Gözeneklerinizi açmak için yapılacak en etkili bakım yüzünüzü sıcak su buharına tutmaktır.10 dakikalık buhar banyosundan sonra yüzünüzü sert dokulu bir yıkama bezi ile silin. Artık gözenekleriniz açıldı ve temizlik adımına hazırsınız.

Temizlik adımına başlamadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Su bazlı temizleyiciler cilt tipiniz ne olursa olsun uygun bir temizleyici olacaktır. Temizleyiciyi dairesel hareketlerle yüzünüze 40 saniye kadar uygulayın sonrasında ılık su ile yüzünüzü durulayın.

Peeling özellikli bir maske uygulamanız cildinizden ölü derileri atmanızı sağlar 2 çorba kaşığı suyun içine 2 çorba kaşığı toz şekeri ekleyip macun haline gelene kadar karıştırın. Karışımı dairesel hareketlerle alın ve yanak bölgelerinize masaj yapın. Maske uygulamanızdan sonra yine ılık su ile cildinizi durulayın.

Açılan ve temizlenen gözeneklerinize 10 saniye boyunca limon uygulayın. Limona batırdığınız parmaklarınızı cildinize sürerek bu adımı gerçekleştirebilirsiniz. İşlem cildinizde yanmaya sebep olacaktır. Uygulama sonrasında yeniden cildinizi ılık su ile yıkayın.

Yarım limonun suyuna yarım çay kaşığı bal ekleyip cildinize sürmeniz cildinizi yenilecek ve onaracaktır. Uygulamadan sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Son olarak temizlenen arınan yenilenen cildinizdeki gözenekleri soğuk su tutarak sıkılaştırın böylelikle gözenekleriniz yeniden kirle dolmayacaktır. Soğuk su uygulamasına takviye olarak cildinizde buz gezdirmeniz yaptığınız temizliğin etkisinin uzun sürmesini sağlar.

Bütün işlemlerden sonra nemlendiriciniz sürerek günlük bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Cildinizin kirlenme durumuna göre bu işlemleri sadece sabah ya da sabah akşam tekrarlamanızda herhangi bir sakınca yoktur. Bu bakım sizin günlük bakım rutininizi oluşturacaktır, düzenli uygulama ile cildinizdeki farklılığı gözle görebileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.