Hamilelik çatlakları nasıl tedavi edilir?

0

göbek çatlaklarıHamilelik dönemi boyunca kadın vücudunda birçok değişiklik meydana gelir. Bu değişiklikler hemen hemen vücudun her bölgesine yansır. Vücut şeklinin değişmesiyle birlikte eğer vücutta sağlıksız bölgeler mevcutsa kendilerini daha net bir şekilde belli etmeye başlarlar. Örneğin cildin dokusunda yer alan esastin ve kollajen yapıda zayıflama görüldüğünde cilt elastikiyetini kaybedecektir. Dolayısı ile hareket yeteneğini devam ettirmek durumunda olan deri üzerinde çatlaklar meydana gelir. Çatlakların bir diğer sebebi de cildin fazla gergin olmasıdır. Bu da hamilelik döneminde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca ani kilo artışı veya ergenlik dönemindeki hızlı gelişen büyüme çatlakların sebepleri arasındadır. Kortizon alanların ciltlerinde de çatlaklara rastlanmaktadır. Çatlakların asıl sebebi çatlamaya meyilli olan cildin bu faktörler altında kalmasıdır. Kişinin ırsi ve genetik özellikleri, endokrin yapısı da temel nedenler arasında sayılabilir.

Çatlaklar tip olarak ikiye ayrılmaktadır. Çatlaklar ilk dönemlerinde kırmızımsı ve morumsu bir renge sahipken ikinci dönemlerinde beyaz renge ulaşırlar.

Çatlakların oluşumunu önlemen için kan akışınızı dengeleyebilirsiniz. Bunun için soğuk duş, cildi lifle fırçalamak çok faydalı olacaktır. Ayrıca bu yöntemler çatlakların oluşumunu önlediği gibi tedavi edici etkisi de vardır. Çatlakların önlenmesi ve tedavisinde cildin yeterli miktarda nemli olması da sağlanmalıdır. Bol bol su içerek ve nemlendirici kullanarak bu nemi sağlayabilirsiniz. Bebe yağı bu konuda çok tesirlidir.

Cilt çatlaklarının tedavisinde uygulanan yöntemler vardır. Bunları kısaca sıralayalım.

Nd-Yag lazer
Retinoid terapisi
Pulse dye lazer
Mikrodermabrazyon
Kimyasal peeling
Fraksiyonel lazer

Bu tedaviler arasında en iyi tesiri fraksiyonel lazer tedavisi etmektedir. Tedavinin temel noktası cildin soyulmasından başlar. Bunun yanında kök hücre cilde verilerek çatlakların tedavisi sağlanır. Bütün bu tedavi yöntemlerinin yanında çatlak tedavisi için estetik de uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.