Hamilelikte göğüs bakımı nasıl yapılır?

0

mutlu anne, anne ve bebeğiBebek sahibi olan her anne bebeğini emzirmek ister. En az altı ay boyunca emzirme zaten bebek sağlığı açısından bir sorumluluktur. Hamilelik sırasında göğüslerin şişmeye ve süt dolmaya başlamasıyla birlikte göğüslerde hassaslık ve acı oluşmaya başlar. Doğum sonrasında sık sık emziren annenin göğüslerinde çatlaklar meydana gelir.

Göğüs uçlarındaki çatlaklar anneye acı verir. Bunun yanında çatlaklar ciltte açık bir kısım oluşturduğundan enfeksiyon riski meydana gelir. Oluşacak enfeksiyon anneyi etkilediği gibi bebek için de tehlikelidir. Bunun en sık rastlanılan örneği pamukçuk hastalığıdır. Ayrıca çatlakların verdiği acı dolayısıyla anne bebeği yeteri kadar emziremeyebilir. Bu hem bebeğin sağlıklı beslenmesinin önüne geçer hem de süt kanallarının kapanmasına yol açabilir.

İşin önemli kısmı çatlaklar meydana gelmeden önce önlenmesidir. Çatlakları engellemenin en doğru yolu da emzirme pozisyonunun doğru şekilde ayarlanması, göğüs bakımının düzenli yapılması ve göğüs uçlarını kuru tutmaktır. Göğüslerdeki çatlakları önlemek için doğumdan 4 ila 6 hafta kadar önce önlem alınmalıdır. Bu alanda hususi olarak üretilen kremler mevcuttur. Bu kremler hamilelik sırasında kullanılmalıdır. Bunun yanında emzirme sütyenleri ve göğüs ucu için pedler kullanılmalıdır.

Süt ateşine dikkat!

Çatlayan meme uçları ayrı bir bakım ister. Herhangi bir enfeksiyon bu yolla engellenebilir. Göğüs ucunun enfeksiyon kapması sonucunda abse de meydana gelebilir. Bu abse nedeniyle süt ateşi başlar. Eğer sebepsiz yere ateşiniz yükseliyorsa bunun sebebi göğüslerdir. İhmal etmeden doktora başvurmalısınız çünkü süt ateşi sonucunda göğüslerde sertlik, koltuk altı bölgesinde şişme oluşur. Ayrıca bebeğin beslenmesine ara verilmesi de gerekebilir. Bu da bebeğin beslenme şeklini kötü yönde etkiler. Dolayısı ile süt ateşi ihmal edilmemeli ve konuyla ilgili uzmanlardan yardım alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.