Hamilelikte saç bakımının ipuçları

0
Hamilelik
Hamilelikte saç bakımı

Hamilelikte saç bakımı ipuçları, eğer hamilelik sonrasında da sağlıklı saçlarınızı korumak istiyorsanız oldukça önemlidir. Gebelik süresince saçlarınız alışık olmadığınız davranışlar sergileyebilir ve onlarla uğraşması gerçekten yorucu olabilir. Ama bebeğiniz doğduktan sonra saçlarınız ile ilgilenmek daha da zor olacaktır. Hamile olduğunuz dönemde saçlarınızın mümkün olan en iyi durumda kalmasını istiyorsanız yazımızın devamını okuyun.

Saçları boyamalı mı, boyamamalı mı?

Hamile kadınlar için saç bakım ipuçlarının ilki saçlarını boyayan kadınlar için geliyor. Hamilelik sırasında saçları boyamanın bebeği etkileyip etkilemediği ile ilgili tıbbi görüşler farklılıklar gösterse de aslında boyadaki kimyasal maddelerin bebeğe geçip geçmediği konusunda kesin bir bilgi mevcut değil. Bazı doktorlar ilk trimesterden sonra saç boyanmasında sakınca olmadığını söylese de hamilelik boyunca kına gibi bir doğal boya kullanmak daha güvenli olabilir.

Düzleştirici uygulamalar

Brezilya fönü gibi bazı işlemler saçlarınızın 3 aya kadar düz kalmasını sağlayabilir. Bu kulağa harika gelse de hamileyken ekstra dikkatli olmalısınız. Bu ürünler formaldehit gibi her durumda uzak durmanız gereken kimyasal maddeler içeriyor. Ya kıvırcık bukleleriniz ile barışın ya da düzleştirici aletler kullanın.

Saçlarınız ile barışın

Hamileyken saçlarınız hiç olmadığı kadar garip davranışlar sergileyebilir. Hatta saçlarınız normalde düzken dalgalı veya kıvırcık hale bile gelebilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız saçlarınızla mücadele etmeyin, barışık olun. Yaşadığınız değişikliklere adapte olmak, saçlarınızı eski haline döndürmeye çalışmaktan daha kolaydır.

Basit bir saç stili kullanın

Saçlarınız ile çok fazla uğraşacak ne enerji ne de hevesiniz olmayabilir. Çok açık ki bebeğiniz doğduktan sonra zamanınız artmayacak, aksine daha da kısıtlı olacak. Bu nedenle hamileyken kolay şekillendirebileceğiniz, sizi çok uğraştırmayacak bir saç kesimi kullanın. Bu saçlarınızı kısa kestirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor, kısa saç stili daha çok bakım gerektirebilir. Önemli olan en kısa zamanda en az çabayla güzel görünen bir saç kesimi yaptırmanız.

Saç bakım kremleri

Hamilelik boyunca saçlarınızın güzel görünümünü koruması için saç bakım kremleri ile bakım yapmanız gerekir. Ancak bazı ürünlerden uzak durmak gerekir mi? Hamileliğiniz süresince paraben ve sodyum lauril sülfat gibi sorun yaratabilecek içerikleri olan şampuan ve saç kremlerinden sakınmanız iyi olur.

Beslenme

Sağlıklı ve dengeli bir diyet, açıktır ki hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Ama aynı zamanda saçlarınızın da sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır. Saçlar proteinden üretilir ki hamilelikte daha da fazla proteine ihtiyacınız vardır. Saçlarınızın sağlığını korumak için bol bol protein aldığınıza emin olun. Buna ek olarak vitamin takviyeleri de alabilirsiniz. Ancak herhangi bir vitamin veya ilaç kullanmaya başlamadan doktorunuza danışmalısınız.

Hazırlıklı olun

Hormonlarınız sayesinde hamilelik boyunca saçlarınızın sağlığı ve görüntüsü genellikle iyi olacaktır. Ancak ne yazık ki bebeğiniz doğduktan sonra saçlarınız daha fazla dökülmeye başlayacak. Ama üzülmeyin, bu saçlarınızın normal döngüsüne girdiğini gösterir. Doğumdan sonra saçlarınızın çok hızlı dökülebileceği konusunda hazırlıklı olun ancak bu sizi çok fazla endişelendirmesin, zamanla bu durum normale dönecektir.

Bir bebeğiniz olduğunda, saçlarınıza çok fazla vakit ayıramayabilirsiniz. Bu nedenle doğumdan önce saçlarınıza yeterli bakımı yapmak çok önemlidir. Saçlarınızı kolay şekil alan basit bir stilde kestirir ki bebeğinizden arta kalan kısa vakitlerde saçınızı kolayca şekillendirebilin. Peki siz hamileyken saçlarınız garip davranışlar sergiledi mi? Hamilelikte saçlarınıza nasıl bakım yaptınız ve okuyucularımıza neler önerirsiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.