Hamilelikte vücut bakımı nasıl yapılmalıdır?

0
Hamilelikte vücut bakımı nasıl yapılmalıdır?

Beşinci aydan itibaren karnınız görünmeye başlar. Göğüsleriniz büyür ve bacaklarınız ağırlaşır. Bütün bunlar kulağa pek hoş gelmese de hamilelik döneminin en güzel yönleri arasındadır.  Bu gibi küçük sorunlara kafayı takmak yerine kendinize iyi bakarak bu dönemin tadını çıkarabilirsiniz. Bazı bayanlar hamilelik dönemindeki bu tarz sorunların kalıcı olacağını düşünür. Eğer kendinize dikkat etmezseniz çatlaklar gibi kalıcı cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Unutmamalısınız ki iyi bir bakımla eski formunuza dönmeniz çok uzun zaman almayacaktır.

1Yemek

Yemek yeme isteği çoğu kez sizi kızdırır. Çok geç kalmadan bu isteği frenlediğiniz taktirde hamilelik sırasında almanız gereken kilodan fazlasını almayabilirsiniz. Eğer kilolar hızla artıyorsa, o taktirde hemen bir diyet uygulamalısınız. Yağların vücudunuza yerleşmesine meydan vermeyin. Ne kadar çok bacaklarda, kalçalarda yağlar birikirse, bunları doğumdan sonra eritmeye çalışmak o derece zor ve sıkıcı olur.

Kilolarınızın artmaması için yapmanız gerekenler ;

9 ay boyunca her zaman olduğu gibi normal yiyin. Hiçbir zaman büyükannelerimizin söylediği gibi iki kişi için yemek yemelisin sözüne uyup eskisinden daha fazla yemeyin. Kilonuzu muntazam olarak kontrol edin. İdeali 10 kg’dur. Fakat daha fazla kilo almaya yatkınsanız, bu kilo yine 12 kilonun üzerinde olmamalıdır. Hamileliğinizin ilk yarısında 2-3 kilodan fazla almamaya dikkat edin çünkü ikinci yarıda iştahınız daha artacaktır. Fazla sıvı şeyler içmeyin. Ama tabii günde 2 litreden de aşağı olmamak kaydıyla! Su ihtiyacınızın fazla olmaması için tuzlu ve baharatlı gıdaları yememeye çalışın. Fazla yemek yemediğiniz taktirde vücudunuz fazla ağırlaşmayacak, dolayısı ile hareket kabiliyetiniz daha fazla olacaktır.

2Karın

5. aydan itibaren karnınız görünmeye başlayacaktır. Karnınızda çatlakların olmamasını, kendisini daha kolay toplamasını istiyorsanız, üçüncü aydan itibaren disiplinli bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Hergün 10’ar dakikalık iki defa karın jimnastiği. Hamileliğin ikinci yarısından itibaren sırt ağrıları olabilir. Bu gayet normaldir. Sırt için gerekli hareketler yapmak ağrıların geçmesine yardımcı olacaktır. Doğumdan sonra karnınızı sıkıca sarmanız, karnınızın kendisini daha kolay toplamasına yardım edecektir. Daha sonraki aylarda da ince bir korse giymeniz faydalıdır.

3Göğüsler

Göğüslere de karna bakıldığı kadar bakılmalıdır. Örneğin; sıcak-soğuk duşlar, hafif masaj, kuru olarak hafif fırçalamak yararlı olur. Göğüs kaslarını çalıştırmak, karın kaslarından daha zordur. Hamilelik sırasında mutlaka yumuşak, göğsü tam saran sütyenler giyin. Yalnız sütyenin göğüslerinizi sıkmamasına dikkat edin. Sütyenin küçüldüğünü hissettiğiniz zaman derhal yenisini ve büyüğünü alın.

4Bacaklar

Hamilelik sırasında bacaklarda varis olma ihtimali vardır. Bunu farkettiğiniz anda derhal varis çorapları giyin. Hamilelik sonrası kasların kuvvetlendiği zaman bu varisler kısmen hafifleyebilir.

5Çatlaklar

Karında, üst bacaklarda, kalçalarda, bazen de göğüslerde hamilelikten sonra beyaz şeritler halinde çatlaklar belirir. Bunları geçirmek imkansızdır fakat olmaması için önceden birtakım önlemler alabilmek elinizdedir. Örneğin ; her gün badem yağı veya bebek yağı sürmek, çatlakların oluşmasını önler. Fakat bu işe hamileliğin üçüncü ayından itibaren başlamanız gerekir. Sürülen yağ cildin yumuşamasını, dolayısı ile çatlamadan genişlemesini sağlar.

6Dişler

Hamile kadınların dişleri mutlaka çürür diye birşey yoktur. Buna rağmen hamileliğiniz sırasında dişlerinizi doktorunuza gösterin. Kalsiyum ihtiva eden ilaçlar almayı ihmal etmeyin.

7Saçlar

Saçlarınız eskisine göre farklılık gösterebilir, daha kuru olabilir. Saç şekliniz zorsa bunu daha kolay bir hale getirin. Örneğin kestirin. Hem saçlarınız kuvvetlenir hem de daha kolay form verme imkanınız olabilir. Eğer doğumdan dört ay sonra saçlarınız dökülmeye başlarsa korkmayın çünkü bu gayet normaldir.

8Cilt

Cilt mutlaka pozitif veya negatif olarak değişebilir. Bu tabi cildin cinsine göre değişit. Örneğin yağlı cilde sahip olanlar memnun olabilirler. Hormonal değişiklikten dolayı cildiniz kuruyabilir. Kuru ciltler ise daha da kuruyabilir. Kabuklaşır. Kuru cilde sahip olanlar günlük bakımına dikkat etmelidirler. Hamileliğin cilde diğer bir etkisi küçük damarcıkların sıcak, soğuk ve rüzgardan etkilenip, çatlayarak kanamasıdır. Bunun için bu gibi havalarda cildi normalden daha fazla korumak gerekir. Ciltteki diğer değişmeler ise gayet normal olan değişimlerdir. Örneğin göğüs uçları daha koyulaşır. Hamilelikte diğer önemli şey cildin sürekli terlemesidir. Bu yüzden sık sık duş yapın. Duştan sonra cilde krem veya bebeyağı sürmeyi ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.