Hasar görmüş saçlar için bitkisel tedaviler

0

Parlak saçlarHasar görmüş saçlar için ev yapımı tedaviler tarih boyunca kaydedilmiştir. Antik Mısır’da erkekler ve kadınlar saçlarının parlaklıklarını korumak için kafalarını hayvan yağları ve meyveler ile sarmışlardır. Her gün saç şekillendirme, şampuanlama, güneşe maruz kalma ve kimyasal tedaviler saçlarınızı kuru, donuk ve hasarlı hale getirebilir. Uzmanların söylediklerine göre saçlarınızın parlak ve sağlıklı kalması için neme, yağa ve proteine ihtiyacı var. Bunun için güzellik salonlarında yaptırabileceğiniz birçok tedavi var ancak bunları haftalık olarak yaptırmak size oldukça pahalıya mal olacaktır. Biz de bu yüzden sizlere hasar görmüş saçlarınızı iyileştirebileceğiniz bazı doğal ev yapımı tedaviler önereceğiz.

  • Saç için mayonez

Mayonez sağlığınız için zararlı olabilir ancak saçlarınıza nemini geri kazandıracaktır. Mayonezi saçınıza şampuanlamadan önce saç nemlendiricinizi kullanıyormuş gibi doğrudan uygulayın. Saçlarınızı ılık havlu ile sarın ve 15 dakika boyunca beklemeye bırakın. Ardından mayonezi saçlarınızdan durulayın ve normalde yaptığınız gibi şampuanınızı ve saç nemlendiricinizi kullanın. Bu işlemi haftada bir veya iki kere tekrar edin.

  • Muz ve avokado

Avokado ve muz nem açısından zengindir. Olgun bir muz ve bir avokadoyu bir macun kıvamına gelinceye kadar ezin. Karışımı kuru saçınıza uygulayın ve saçınızı kapatması için duş bonesi takın. Bu işlem nemi saçınızda saklama ve yoğunlaştırma görevini üstlenecektir. 15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yumuşak bir şampuanla yıkayın.

  • Bal ve zeytinyağı

4 yemek kaşığı zeytinyağı ile 2 yemek kaşığı balı karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayın ve plastik duş bonesi takın. Ardından 30 ile 45 dakika arasında bekleyin. Sonra saçlarınızı yumuşak bir şampuan ile yıkayın.

  • Yumurta ve yoğurt maskesi

Yumurta ve yoğurt saçlarınızı protein ile besleyecektir. Yumurta saçlarınızı pürüzsüz ve parlak yapar. Bir yumurtayı köpürene kadar çırpın ve ardından 6 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Karışımı saç derinize ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 15 dakika beklemeye bıraktıktan sonra saçlarınızı durulayın ve her zamanki gibi şampuanlayın.

  • Kekik suyu

Eğer saçlarınızda kepek varsa kekiği deneyin. 8 yemek kaşığı kuru kekiği 2 su bardağı su ile beraber 10 dakika boyunca kaynatın. Karışımın yarısı ile saç derinize masaj yapın, kalan yarısını ise başka bir güne saklayın.

  • Elma sirkesi ile durulama

Saçlarınıza parlaklık vermek ve saç derinizde oluşan herhangi bir birikimden kurtulmak için elma sirkesi kullanın. 4 su bardağı suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi dökün. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu karışım ile durulayın ve her zamanki gibi kurutun.

  • Bal ile durulama

Harika bir parlaklık için başka bir son durulama ürünü de baldır. 1 yemek kaşığı bal ile 4 su bardağı ılık suyu karıştırın. Bal çözünene kadar karışımı iyice karıştırın. Bu karışımı saçınıza dökün ve yıkamayın, sadece kurumaya bırakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.