Hasarlı saçları onarma yöntemleri

0
Sağlıklı saçlar
Hasarlı saçları onarma

Saçların hasar görmesine neden olan başlıca 3 faktör vardır. Saç fırçanızın yapısı, ısı kullanılarak yapılan şekillendirmeler ve sık sık saç boyamak saçlarınızı kurutabilir ve sonucunda saç onarımı uygulamalarına başvurmanız gerekir. Hasar görmüş saçlar için pek çok tedavi yöntemi olsa da yapılacak en doğru şey saç bakımı yaparken bir yandan da yıpranmayı önleyici adımlar atmaktır. Evde yapılacak kimi uygulamalar uzun vadeli çözüm sağlamayacakları halde saçınızı geçici olarak yenileyebilir ve bakım alışkanlıklarınızı değiştirmenize yardımcı olabilirler. Yine de saçınızın kendine özgü sorunlarına eğilen özel bakımlar bu tarz geçici çözümlerden daha iyi, daha hızlı ve kalıcı sonuç getireceklerdir.

Belli Başlı Saç Onarımı Yöntemleri

1.İçeriğinde pantenol, aminoasitler, silikon ve mineral yağlar bulunduran saç bakım ürünleri arasından birini kullanmaya çalışın. Bu maddelerin bir araya geldiği ürünler saçınızı güçlendirecek, nemlendirecek, rahatlatacak ve koruyacaktır.

2. Bakım ürününü kuru saça uygulayın. Şampuanlar saçınızdaki nem oranını azaltacaklarından bakım ürününüzü bu şekilde kullanarak daha etkili olmasını sağlarsınız.

3. Yıkanırken öncelikle bir süre saçınıza sadece su tutun. Saç onarımı yapmak ve saçınızdaki hasarlarla başa çıkmak için şampuanlama ve kremleme işlemlerini bundan sonra gerçekleştirin.

4. Islak saç sanılanın aksine kuru saça göre daha kolay kırılır. Bu nedenle saçlarınızı kuru haldeyken yumuşak kıllı bir fırçayla fırçalayın. Saç fırçalama işlemine önce uçlardan başlayın ve dolaşan yerleri açarak yukarılara çıkın. Eğer köklerden başlarsanız dolanıp yumak haline gelmiş saçlar fırçaya takılacak ve saçlarınız kırılacaktır. Bu nedenle saçınızı fırçalarken olabildiğince sabırlı ve yavaş olun, karşılaştığınız yumakları çözerek devam etmeye çalışın.

5. Çok soğuk havalar veya hemen dışarı çıkmanız gereken zamanlar haricinde saç onarımı için saçlarınızı doğal yolla kurumaya bırakın. Saçınızı kurutmak zorundaysanız mutlaka ısıdan koruyucu bir ürün uygulayın ve fön makinesini kesinlikle yüksek ısı ayarında kullanmayın. Düzleştirme işlemi için ise mutlaka seramik tabakalara sahip bir saç düzleştirici kullanın. Bu sayede ısı düzleştiricinin tabakalarına eşit biçimde yayılır ve saçınızda daha az hasara neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.