Hassas cilt bakımı

| 2012/12/04 | 1 Comment

 

Hassas Cilt

Hassas Cilt

Cilt, insan vücudunun en büyük organıdır ve pek çok işlevleri vardır. Hassas cilt bakımı, hassas ciltler için çok önemlidir ve en doğru bakım tipidir. Hassas cilt bakımı cildinizi temizlemekten, güneşten korumaya kadar her şeyi kapsar. Hassas ciltler için doğru ürünler kullanılmadıkça cildiniz kızarır ve cildinizde pullanma görülebilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, milyonlarca insan hassas cilde sahiptir. Yani cildinizin yağlı veya kuru olduğunu düşünürken aynı zamanda hassas cilt sahibi olduğunuzu gözden kaçırmanız olasıdır. Cilt hassasiyeti aşırı sıcaklık, rüzgar veya güneş gibi çevresel faktörlere maruz kalmayla daha çok ortaya çıkabilmektedir.

Hassas Cilt Bakım Ürünleri

Hassas ciltler için sıvı temizleme ürünleri çok daha uygundur. Sıvı temizleme ürünleri  sabunlardan daha düşük PH seviyesine sahiptirler ve daha yumuşaktırlar. Ayrıca sıvı temizleme ürünlerin büyük bir çoğunluğu cildin aşınmasını önleyen polietilen glikole sahiptir.

Dikkat edilmesi gereken nokta cilt temizliği için hangi ürünü kullanırsanız kullanın, cilt temizleyicilerin içerisinde yer alan boyaların ve kokuların çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğidir. Bu nedenle cilt temizleyicinizi dermatolog gözetiminde seçmeniz en uygunu olacaktır. Eğer kendiniz almayı tercih ediyorsanız, daha doğal ve hafif ürünlere yönelmeli, alacağınız ürünün rengi ve kokusundan ziyade naif olmasına özen göstermelisiniz. Boyalı ve kokulu ürünleri satın almamalısınız.

Eğer kendi kendinize cilt analizi yaparsanız ne derece duyarlı olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için cilt bakımı yaparken cildinizin nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Cilt bakım ürünlerini kullandıktan sonra cildinizde tahriş hissediyor musunuz? Cildinizde kırmızılık veya kızarıklık oluşuyor mu? Eğer öyleyse, ilk yapmanız gerkeen kullandığınız ürünlerden kaçınmanız gerekebilir. Bazı insanlar belirli cilt bakım ürünlerinde yer alan sentetik kimyasal maddelere tepki verebilirler. Organik cilt bakım ürünleri kullanması durumunda, cildinizi daha rahat edebilir. Organik cilt bakım ürünleri hiçbir sentetik madde içermez.

Alkol hassas ciltler için çok serttir. Bu nedenle içinde alkol bulunan ürünlerden sakınmak için en iyisidir. Ayrıca kimyasal koruyucu ve diğer sentetik maddeler içeren ürünleri hassas ciltlerin bakımında kullanmaktan da kaçınmalısınız.

Hasas bir cildim var diyorsanız size içerisinde aloe vera bulunan cilt bakım ürünlerini öneririm. Ayrıca nergis de cildin iyileşmesine yardımcı olan başka bir maddedir. Hassas ciltler için tasarlanmış cilt bakım ürünlerinde, çuha çiçeği yağı olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Bir diğer hassas ciltlere iyi gelen bitki de papatyadır.

Hassas cilt nasıl yıkanır

Hassas ciltler yıkarken, hafif bir basınç uygulanmalıdır ve cilt nazikçe temizlenmelidir. Çok sert ovmak cildinizdeki ince damarların ortaya çıkmasına ve varisimsi bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Hassas ciltleriniçin bakım yapmadan önce iyi bir temizleme gerekir.

Hassas Ciltler için Güneş Koruyucusu

Hassas ciltlerin günelten korunması önemlidir. Hassas ciltler genellikle güneşin kavurucu etkileriyle birlikte cilt kanserine karşı savunmasız bir hale gelebilir. Bu nedenle, hassas ciltler SPF 15’den yüksek, tercihen organik bir güneş koruyucu yardımı ile korunmalıdır. Diğer koruyucu önlemler olan güneş gözlüğü ve şapka giymeyi de ihmal etmemelisiniz. Hassas ciltler için en iyi güneş koruması, özellikle 10:00 ve 16:00 saatleri arasında, mümkün olduğunca güneşten uzak kalmaktır.

Etiketler: , ,

Kategori: Cilt Bakımı, Genel, Vücut Bakımı

Yazar Hakknda ()

Yorumlar (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. buse dedi ki:

    Günlük cilt bakımım için yalnızca Bionem in ürünlerini kullanıyorum vede çok memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir