Havuçlu yüz maskesi ile cilt bakımı

0

Cilt bakım ürünleri ve güzellik ürünleri –ki yüz maskeleri de bu gruba girer- piyasadaki hemen hemen en pahalı ürünlerden oluşur. Ancak bu kremlerden daha iyisini evde kendi imkanlarınız ile yapabilirsiniz, örneğin havuçlu yüz maskesi gibi. Yağlı ciltler için çok faydalı olan, ayrıca kırışıklıkları da önlemeye yardımcı olan havuçlu yüz maskesi tarifini merak ettiyseniz okumaya devam edin.

Havuçlu yüz maskesi için gereken malzemeler

 • 2 adet iri havuç
 • 1 yemek kaşığı doğal bal
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet taze limon
 • Maden suyu

Havuçlu yüz maskesi yapımı

 1. Havuçları soyun ve yumuşayıncaya kadar haşlayın. Krem kıvamına gelecek şekilde havuçları ezin. Havuç cildinizi serbest radikallerden korumaya yardımcı olur ve sağlıklı cilt hücrelerinin yeniden oluşmasını destekler.
 2. 1 yemek kaşığı doğal balı havuçların olduğu kaseye ekleyin. Yüzyıllardır bal birçok cilt sorununu tedavi için kullanılagelmiştir. Balın inflamasyonu ve şişliği azalttığı hatta mikropları öldürdüğü bilinmektedir.
 3. Bal ve havuç karışımına 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı cildi besler ve temizler bu yüzden çok iyi bir cilt bakım ürünüdür. Cildinizin ışıl ışıl ve canlı olmasını sağlar.
 4. Karışımın içine birkaç damla limon suyu sıkın. Limon yağlı ciltlerin fazla yağını azaltmak için birebirdir. Ne kadar limon ekleyeceğinize cildinizin tipine göre karar verin. Eğer cildiniz kurumaya meyilli ise yalnızca 8-10 damla ekleyin ancak yağlı cildiniz varsa 1 yemek kaşığı kadar limon suyu ekleyebilirsiniz.
 5. Yüz maskesi karışımına krem kıvamı alıncaya kadar maden suyu ekleyin. Ne kadar çok limon suyu eklerseniz bu aşamada o kadar az maden suyu eklemeniz gerekir. Çok fazla sulu olursa maskeniz kıvamını kaybedebilir. Eğer karışım size yeterince cıvık geliyorsa maden suyu eklemeyebilirsiniz.
 6. Yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ile yıkayın ve havlu ile kurulayın. Maskeyi cildinizin her yerine eşit bir şekilde uygulayın ve 15 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ve boynunuzu yine ılık su ile durulayın ve havlu ile nazikçe kurulayın.

İpuçları ve uyarılar

 • Bu maske tarifinde iki kullanıma yetecek kadar karışımınız olacaktır. Havuçlar çok çabuk bozulduğu için kalan maskeyi de buzdolabında saklayarak bir hafta içinde kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.