Ihlamurla cilt bakımı nasıl yapılır?

0
Ihlamur
Ihlamur

Ihlamur bitkisi güzel ıtırlı kokusu ile gölgelik yaratmak için yetiştirilen bir ağaçtır. Ihlamur çiçekleri ağaçlarda salkım halinde yetişirler kokusu baskın notalardadır. Çiçeklerin kurutulması ile elde edilen ıhlamur içinde bulunan yağ içeriği sayesinde çay yapımında aromatik ve tatlı bir tat elde etmek için kullanılır.

Ihlamurun faydaları

Çay olarak kullanılan ıhlamurun boğaz yumuşatıcı göğüs hastalıklarını iyileştirici öksürük azaltıcı etkisi vardır. Ateşli hastalıklarda ateş düşürücü etkiye sahiptir , kan basıncını düşürerek kalp spazmlarını önler , damarların sertleşmesine engel olur. Bütün olarak ele aldığımızda ıhlamur çayı ishal ve safra kesesi sorunlarına iyi gelerek sindirim sistemini onarır ve iyileştirir. Özellikle hazımsızlığa iyi gelen ıhlamur son yıllarda siyah çay kullanımının yerini almıştır. Ayrıca aromaterapik olarak stres azaltan kaygı gideren bir ruhsal etki yaratmaktadır.

İçerek tüketildiğinde bir çok faydası bulunan ıhlamur çayını cilde kompres yaptığınızda da cilt üzerinde onarıcı ve iyileştirici etki alabilirsiniz.

Ihlamur ile cilt bakımı önerileri

Ihlamur çayını 3 kaşık ıhlamuru 2 bardak su ile demleyerek hazırlayabilirsiniz. Ihlamuru su ile beraber kaynatmayıp kaynamış haldeki suya ekleyerek 15 dakika demlemeniz gerekmektedir. Ayrıca içinde ki faydalı özelerin kaybolmaması için sadece 1 kez demlemeniz önerilir.

Hazırladığınız çay ile cildinizi yıkamanız mümkün ayrıca içtiğinizde de terleme yaparak toksinleri atmanızı sağlayacaktır. İçerek vücudunuzun günlük alması gereken sıvıya katkı sağlayarak cildin esnekliğini korumasına yardımcı olursunuz.

Buharına başınızın üzerine havlu yerleştirerek yüzünüzü tutmanız hem siyah noktalarınızı temizleyecek hem de tıkalı gözeneklerinizi açacaktır.

Cilt lekeleriniz için soğuttuğunuz ıhlamur çayını pamuk ile cildinize sürebilirsiniz. Böylelikle onarıcı etkiyle cildinizi yenileyebilirsiniz. Bu onarıcı etki kırışıklıklara , deri soyulmaları , egzama , sedef gibi hastalıklara da iyi gelecektir.

Tüm bu faydaların yanında ıhlamur çiçeğini ve yapraklarını döverek inceltip süt ile krem kıvamına gelene kadar karıştırarak hücre yenilemesi için gece yatmadan önce yüzünüze sürebilirsiniz. Ihlamur maskesini haftada iki kez uygulayarak cildinizi yenileyin ve daha parlak daha canlı görünmesini sağlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.