İltihaplı sivilce neden çıkar nasıl geçer

0
Cilt
Sivilcesiz cilt

Cildimizdeki yağ bezelerinin birikmesi ile cilt yüzeyindeki gözeneklerin kısmen kapanması sonucu ve dışarıdan gelen bakterilerden etkilenerek sivilce oluşumu gerçekleşmektedir. Hormonların çalışması yağ bezlerinin fazladan üretimini sağlamakta ve yağ bezlerinin birikmesine sebep olmaktadır.

Akne bir cilt hastalığıdır. Avuçların içi, ayak altı- üst tarafları haricinde kalan tüm vücutta oluşabilmektedir. Sivilcelerin en yoğun göründüğü yer, yağ bezlerinin geniş olduğu yerlerdir. Bu bölgeler; yüz, göğüs, omuzlar ve sırt olarak sıralanmaktadır. Yağ bezlerinin en fazla geniş olduğu bölgeler yüz ve sırttır ve bu bölgelerde diğer taraflara nazaran daha çok sıklıkla sivilce oluşumu gözlemlenir.

Hormonların çalışmaya başladığı ergenlik döneminde bu rahatsızlığa daha sık rastlamak mümkündür. Ergenlik çağı haricinde de her yaşta görülebilir. Yeni doğmuş bir bebeğin herhangi bir yerinde bile sivilceye rastlana bilinir; fakat erişkin ve genç yaşlarda oluşumuna rastlamak daha olasıdır.

İltihaplı sivilce neden çıkar sorusuna yanıt olarak; iltihaplı sivilce oluşumunun birden çok nedeni bulunmaktadır. Temel nedenleri arasında; Sebum (yağ) artışı, yağ kanallarında hücresel artışlar, P. Acnes adlı mikrobun sebum içinde çoğalması ile artımına yanıt. Cildimizin kirli olması aknelerin meydana gelmesinin temel nedeni olmadığı için sürekli olarak yıkamak ya da problemli bölgeyi keselemek faydadan çok zararlı olmaktadır. Günde ikiden fazla yıkamak, ciltlerin doğal yapısını etkiler, yıkanan bölge olması gerektiğinden daha fazla kuru bir hal alır. Vücut oluşan kuruluğu normale döndürmek için olması gerektiğinden çok yağ salgılar ve yine sivilce oluşumunu tetikler. Cildi kurutacak ürünler kullanılmamalıdır. Bu ürünlerde cildi kurutup gereksiz sebum üretimi ile sivilce için gerekli ortam hazırlanır. Yüzde meydana gelen aknelere aşırı el sürülmesi, dışarıdan gelen bakterilerin bu alana yayılması, sivilcelerin çoğalmasına neden olur. Cilt temizliğini yerinde ve yeteri kadar yapmakta fayda vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.