İltihaplı sivilceleri patlatmak sakıncalı mıdır?

0
Pürüzsüz cilt
iltihaplı sivilceleri patlatmak

Kıl keselerinin tıkanması ile meydana gelen basınç artışı ve bu kese duvarının yıkılması ile iltihaplı sivilceler oluşmaktadır. Ölü yağ hücreleri ve de dışarıdan bulaşan bakteriler cildin alt tabakasına yerleşir, gözeneklerin etrafında bulunan deri kızarır, iltihaplı bir görüntü oluşturur. Akyuvarlar iltihaplı bölgeye müdahale etmek için bu bölgeye gelir ve irin oluşumu gerçekleşir ve ortaya iltihaplı sivilceler çıkar.

Sivilceler yüz ve sırt bölgelerinde daha kolay oluşmaktadır. Bu kolaylıkta bu bölgelerin yağ bezlerinin diğer bölgelere nazaran daha geniş olmasından kaynaklanır. Yüz bölgesinde oluşan sivilceler genellikle kişiye sıkıntıya sokar. Daha çok görüntü bakımından kişi sivilceden rahatsız olur ve sivilceleri sıkar. İltihaplı sivilceleri patlatmak sakıncalı mıdır? Sorusu tam da bu kısımda devreye girmektedir. Sivilceleri sıkmak sakıncalıdır. Akneleri sıkmak ile daha çok derinin altına inmesini ve yayılması sağlanır. Yayılması da sivilceyi doğal olarak büyütmektedir. Eğer daha da üstüne gidilir ve sivilce sıkılırsa ileride meydana gelecek kahverengi lekelere yol açılmış olur. Geçici bir sivilce yüzünden kalıcı bir ize neden olmak daha da sinir bozucu olabilir.

İltihaplı sivilceleri sıkmak yerine bu alanda uzmanlaşmış bir doktora gitmeniz ile beraber tedaviye başlamış olursunuz. Sivilce, ciltte oluşan bir hastalık çeşididir. Bu hastalığın cilt yapısına göre kalıcı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Doktor tavsiyesi ile cilt yapınıza uygun kullanabileceğiniz birçok ürünle, cildinizde ki yağ oranını orantılıya bilirsiniz. Sivilcenizi sıkarak deri altında yayılması ve başka yerlere sıçramasına neden olmak yerine, akne oluşumunun önüne geçmek daha mantıklı ve kalıcı bir çözümdür. Sivilce sıkımında oluşan kanama ileride kahverengi lekelerin meydana gelmesine zemin hazırlar. Uzman desteği alarak tedavinin yanında cildinizi biraz önemseyip, temiz tutmak her şeyin üstesinden gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.