İncelen saçları kalınlaştırmak için 7 yöntem

0
Kalın telli saçlar
İncelen saçları kalınlaştırmak

Saçların incelmesi birçok kadın ve hatta genç kızlar için önemli bir problem. Ancak eğer kendinizi bu durumun içinde bulursanız incelen saçlarınızı kalınlaştırmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmakta. İncelen saçlar çok can sıkıcı olabilir. Saçların incelmesi ve dökülmesi sonucu stres olan kadınların saçları daha fazla dökülmekte ve sorun daha da derinleşmektedir. İncelen saçlarınız ile ilgilenmeye özen gösterin. Saçlarınızın incelmesinin herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırın. Vitamin ve mineral eksiklikleri, beslenme bozuklukları saçların incelmesine veya dökülmesine neden olabilir. Yazımızın devamında incelen saçlarınızı nasıl kalınlaştırabileceğiniz ile ilgili detaylı yöntemler bulacaksınız.

1- Protein alımını arttırın

İncelen saçlarla mücadele etmenin en önemli yollarından biri de diyetinizin buna yol açıp açmadığını değerlendirmektir. Eğer diyetiniz önemli vitaminleri, mineralleri ve proteini yeterli miktarda içermiyorsa saçlarınız bundan çabucak etkilenecektir. Öncelikle emin olmanız gereken en önemli şey yeterli protein alıp almadığınız. Protein saçların büyümesi, bakımı ve gücünü koruması için olmazsa olmazdır. Saçlar kollajen liflerden oluşur, kollejen de proteinden oluşmaktadır. Bu nedenle saçlarınızın sağlığında protein alımının yeterli olması çok önemli bir rol oynar. Çoğu vegan yeterli protein alamamaktadır. Tahullar ve tohumlu bitkiler protein için en iyi kaynaklar değildir. Veganların kenevir, chia ve çimlenmiş esmer pirinç proteini gibi kaynaklara yönelmesi yeterli proteini almak için gereklidir. Vegan veya vejetaryen olmayanlar için ise en iyi protein kaynakları balık, yumurta, organik yoğurttur. Bu protein kaynakları dana etinden daha iyi kaynaklardır. Etin hem sindirimi hem de proteinlerin bağırsaklardan emilmesi daha zordur.

2- B vitaminleri

Saçlarınız için anahtar öneme sahip besin maddelerinden biri de B vitaminidir. B vitaminlerinden zengin gıdaları bolca tüketmek saçınızın incelmesinin önüne geçebilir. Avokado, fındık, ceviz, tohumlar, organik yoğurt, yumurta, balık, tavuk ve tam tahıllar B vitamini açısından çok zengindir. Yulaf B vitaminleri için özellikle iyi bir kaynaktır. B vitaminleri saçların uzamasına yardımcı olur, saçların kırılmasını ve incelmesini önler. Önemli bir B vitamini olan biotin saçlarınız için en önemli vitaminlerden biridir ve destek ürünler şeklinde de bulunmaktadır.

3- Yağ tüketin

Evet, size daha fazla yağ tüketmenizi öneriyorum. Sağlıklı yağların herkesin diyetinin önemli bir parçası olmasını savunanlardanım. Tabi ki bütün gün yağdan zengin besinleri tüketmenizi önermiyorum ancak yağlar vücudunuz için çok faydalıdır. Özellikle saçlar için yağlar çok önemlidir, tabi sağlıklı olanları. Yağdan zengin besinler saçlarınızın daha hızlı uzamasını, daha parlak olmasını sağlar. Saçlarınızın kırılmasını ve incelmesini önler. İnsanların çoğunun gözden kaçırdığı önemli bir konu da bazı vitaminlerin ve minerallerin yağlar olmaksızın emilemeyeceğidir. Yağlar olmadan dünyadaki tüm sağlıklı gıdalar ve vitaminler size fayda etmez. En güzeli her öğünde bir miktar yağ tüketmektir. Cildiniz, saçlarınız ve kilonuzu korumak için tüketebileceğiniz en uygun yağ kaynakları fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler, Hindistan cevizi, avokado, zeytin yağı, kenevir yağı, somon gibi yağlı balıklar ile tohumlu gıdalardır. Hatta doğal beslenen hayvanlardan elde edilmiş tereyağları da oldukça sağlıklıdır.

4- Genel bir sağlık kontrolünden geçin

Diyetinizin sağlıklı olduğundan emin olduktan sonra saçlarınızın incelmesine neden olabilecek sağlık sorunları açısından doktorunuza başvurup genel bir sağlık kontrolünden geçmeniz iyi olacaktır. Ben genelde yeterli kalöri almadığım zaman saçlarım incelmeye ve dökülmeye başlar. Daha fazla kalöri almaya başladığım ve özellikle sağlıklı yağlar ve proteine ağırlık verdiğimde saçlarımın tekrar kalınlaştığını ve güzelleştiğini fark ettim. Şansım var ki herhangi bir sağlık sorunum yokmuş. Ancak siz de diyetinizi düzenledikten ve yeterli miktarda besleyici vitamin, mineral, protein ve yağları tükettikten sonra halen saçlarınız kalınlaşmaya başlamadıysa doktorunuza başvurun. Doktorunuz gerekli testleri yaparak size bilgi verecektir.

5- Stresi azaltın

Aşırı stresin saçlarınızın incelmesine yol açabileceğini biliyor muydunuz? Hem stresten saçlarımızın döküldüğü ile ilgili espriler yaparız ama aslında bu durum gerçektir. Çok fazla stres adrenal bezlerden aşırı kortizol salgılanmasına neden olur ki kortizol de vitamin ve proteinlerin yıkılmasına yol açar. Saçlarınız da dökülmeye ve incelmeye başlar. Saçlarınızın sağlığının bozulması ile siz daha da çok strese girersiniz ve daha fazla kortizol salgılanır. Bu kırılması zor bir kısır döngüdür. Stresinizi azaltmak için spor yapabilir, uzun duşlar alabilir, iyi beslenebilir kendinize daha çok vakit ayırmaya çalışabilirsiniz. Herkesin stresle baş etme yöntemi kendine özgüdür. Eğer stresiniz ile baş edemiyor ve bu durumdan rahatsızsanız bir psikolog veya psikiyatristten yardım alabilirsiniz.

6- Saçlarınıza şekil verirken nazik olun

Eğer saçlarınızı şekillendirirken haşin davranıyorsanız saçlarınızın incelmesinin sebebi bu da olabilir. Saçlarının incelmesinden şikayet eden kızların hepsine verdiğim bir öneri var, bu saçları çekiştirmemek. Özellikle saçlar ıslakken fırçalamak ve taramak saçlara zarar verir. Saçlarınız ıslakken kalın dişli bir tarakla birbirine karışmasını önleyecek kadar taradıktan sonra kurumaya bırakın. Eğer saçlarınızı fırçalayacaksanız kuruduktan sonra fırçalayın.

7- Antioksidanlar

Eğer sağlıklı yağları ve proteinleri diyetinize dahil ettiyseniz iyi bir başlangıç yapmışsınız ancak size tavsiyem diyetinize yeteri kadar antioksidan gıdalardan da eklemeniz. Havuç, tatlı patates, böğürtlen, acai berry, goji berry, işlenmemiş kakao, yabanmersini, ıspanak, pazı, kırmızı biber, lahana ve taze yeşil sebzelerin hepsi önemli antioksidan kaynaklarıdır. Bu gıdalar önemli ölçüde beta karoten şeklinde A vitamini içerirler. A vitamini saçlarınız ve cildiniz için çok önemli bir vitamindir. Yine bu gıdaların birçoğu cilt ve saçlar için önemli antioksidan özelliği olan C vitamini açısından da zengindir. Böğürtlen ve yaban mersini antosiyaninler açısından zengindir ki bu maddeler tüm vücudunuz için çok yararlıdır ve en güçlü antioksidanlardandır. Antioksidanlardan zengin bir diyet hem cildiniz, hem kalbiniz hem de saçlarınızın sağlığı açısından önemlidir. Her öğünde tabağınızı antioksidanlar, yağlıklı yağlar ve bol protein ile doldurun. Bu sayede hem vücudunuz hem de saçlarınızın sağlığını garantiye alacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.