Jilet izi nasıl geçer? Jilet izi kalıcı mıdır?

0
jilet izi
jilet izi

Jilet ile kendine zarar verme toplumda oldukça yaygındır. Ani bir duygusal patlama sonrası böylesi bir davranışa başvuran kişiler sonradan pişman olduklarında jilet izi nasıl geçer diye düşünmekteler. Bu yazıda jilet izi nasıl geçer ve jilet izi kalıcı mıdır konularına değineceğiz.

Hayat bazı anlarda katlanılması zor gelebilir. Yaşadığımız olaylara karşı hissettiklerimizi kendimize zarar vererek ifade etme yolunu seçebiliriz. Her ne kadar sağlıklı bir durum olmasa da bu durum günlük hayatta oldukça sık karşılaşılır. Kişi duvara yumruk atabilir, kendini kesici bir cisim, örneğin jilet ile keserek yaralayabilir. Olay sırasında kişi çok pişmanlık duymasa da zaman ilerledikçe vücudundaki jilet izleri iyice rahatsız etmeye başlayabilir. Bu tip durumlarda jilet izleri genellikle dominant olmayan kolda bulunur. Bu jilet izleri kişinin sosyal çevresi tarafından dışlanmasına, meslek hayatında rahatsız olmasına ve bunlar nedeniyle içine kapanmasına neden olabilir. Özellikle bu durumlarda kişiler yaz kış uzun kollu giysiler giymek zorunda kalabilir, jilet izlerini bileklikler ve başka araçlar ile kapatmaya çalışabilir. Neticede zaten psikolojik olarak bazı sorunlar yaşamış olan kişiye bu jilet izleri daha ağır bir yük getirir ve bu izler ona sürekli önceden yaşadığı can sıkıcı olayları hatırlatabilir.

Kendine jilet, bıçak veya cam gibi keskin cisimlerle zarar verme durumu kültürel, sosyal ve psikolojik faktörlerin rol oynadığı bir olgudur. Kendine jilet ile zarar vermek kendi başına psikiyatrik bir bozukluk değildir ancak bazı psikiyatrik problemlerin bir belirtisi olarak kabul edilebilir. Bu davranış altta yatan psikolojik sorun düzeldikçe zamanla azalabilir. Genellikle ülkemizde ergenlik çağındaki kişiler ve genç erkeklerde görülen bu davranış özellikle kolları ve göğüs kafesi üzerini jilet ile kesmek olarak kendini gösterir. Bu bölgelerdeki yaraların bıraktığı izler yaşamları boyunca onlarla beraber kalır ve bulundukları bölge itibariyle gizlenmesi zordur.

Kişiler bu davranışı geride bırakmış, içinde bulundukları psikolojik sorunları çözmüş olsalar dahi bu jilet izleri ileriki yaşamlarında utanç, suçluluk ve pişmanlık duyguları yaratabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu yara izleri onların toplum tarafından damgalanmasına ve dışlanmasına neden olabilir. Daha önceden böyle bir davranış göstermiş ancak bunu tamamen atlatmış, tamamen iyileşmiş ve normal bir hayat sürmekte olan kişiler bu yara izlerinin nasıl oluştuğunu açıklamakta güçlük çekebilmekte ve kariyerleri ve sosyal hayatlarında bu jilet izlerinden olumsuz şekilde etkilenebilmektedir. Jilet izleri yeni arkadaşlar edinirken, evlenirken, yeni bir işe girerken kişiye bir kabus yaşatabilir. Evlenmiş, anne veya baba olmuş kişiler ise çocuk sahibi olduklarında bu izleri çocuklarına nasıl açıklayacakları konusunda kaygılanıyor olabilir.

Sosyal olarak dışlanan jilet izlerinin sosyal olarak kabul gören yanık, ameliyat izi gibi diğer yara izlerinden farkı jilet izlerinin birbiriyle yan yana ve birden çok olmasıdır. Yalnızca bir tane jilet izini tamamen çıkarıp onu daha estetik bir şekilde dikmek mümkün iken izler birden fazla olduğunda bu mümkün olmamaktadır. Bazen bu yara izlerini gizlemek için dövme yaptırma yoluna gidenler olabilir ancak bu kişiler sonunda daha trajik bir sonuç ile karşılaşırlar.

Jilet izi nasıl geçer diye düşünen kişilerin beklentileri mümkünse bu izlerin tamamen kaybedilmesi, eğer değilse daha az dikkat çekecek ve jilet izi olduğu anlaşılmayacak bir yara izine dönüştürülmesidir.

Jilet izleri nasıl geçer? Jilet izi tedavisi

Jilet izlerinin tedavisi oldukça zordur ve tamamen görünmez hale getirmek genellikle mümkün değildir. Yani jilet izleri hiçbir zaman tamamen geçmez ancak fark edilirliği azaltılabilir ve sosyal olarak kabul edilebilir yara izlerine dönüştürülebilir.

Jilet izlerinin tedavisinde kullanılan birçok yöntem vardır. Bunlardan en verimli olanı jilet izlerinin olduğu bölgenin karbondioksit lazeri ile yakılması, ardından jilet izlerinin çıkartılmasıdır. Daha sonra bu bölgeye vücudun kalça gibi diğer gizlenebilir bölgelerinden alınan çok ince cilt parçalarının yerleştirilmesi ile neticelendirilir. Bu işlem sonunda yerleştirilen cilt parçası jilet izleri ile etrafındaki derinin renk farkını ortadan kaldırır ve tek renk olarak görülmesini sağlar. Jilet izleri artık görülemez hale gelmiştir. Ancak ilk zamanlarda bu transfer edilen cilt parçası etrafındaki deriden biraz farklı renkte olabilir. Bu renk farkı zaman içinde kademeli olarak azalarak 6. ay sonunda oldukça azalmış olur ve 1. yılın sonunda artık kolaylıkla fark edilemez hale gelir. Bu yöntem ile elde edilen en önemli kazanım, çok belirgin ve damgalayıcı jilet izlerinin sosyal olarak kabul edilebilir, daha az göze çarpan daha masum yara izlerine dönüşmesidir.

Bu işlem lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Bu ameliyat sahasının bulunduğu bölge ve genişliği ile alakalıdır. Ameliyat bölgesi 10-14 gün boyunca bandajlı şekilde kalır. Ameliyat sonrasında en azından 6 ay boyunca bu bölge fiziksel travma ve güneş ışığı maruziyetinden korunmalıdır.

Hayatınızın bir döneminde yaptığınız olumsuz eylemlerin bütün yaşamınız boyunca sizi etkilemesi gerçekten can sıkıcı bir durum. Ancak günümüzde cerrahi tekniklerin ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesi ile jilet izleri dahil olmak üzere birçok sorunun basit çözümleri mevcut. Bu nedenle daha önceki eylemleriniz için kendinizi suçlamayın ve sorunlarınıza çözüm arayın. Jilet izlerinden kurtulmak için bir plastik cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.