Jilet yanıkları nasıl tedavi edilir? Bitkisel yolları nelerdir?

0
Jilet yanıkları
Jilet yanıkları

Folikülit veya diğer bir deyişle jilet yanığı, ciltteki tümsekler, kesikler ve büyümemiş tüyler nedeniyle tıraştan sonra cildin tahriş olmasıdır. Hem erkekler hem de kadınlarda görülebilen bu jilet yanıkları nasıl tedavi edilir diye düşünüyorsanız bu yazımızda yanıtını bulacaksınız. Çok sık tıraş olma, kirli veya körelmiş bir jilet kullanma, tüylerin yönüne ters tıraş etme, tıraş öncesi ve sonrası krem uygulamama gibi sebeplerden jilet yanığı meydana gelebilir. Ancak şanslıyız ki jilet yanıklarının tedavi edilebilmesi için birkaç ev yapımı tedavi mevcut.

Jilet yanıkları nasıl tedavi edilir?

Aloe vera

Aloe vera tahriş olmuş veya yanmış ciltler için sık kullanılan doğal bir tedavidir. Aloe vera aynı isimli bitkinin özünden elde edilir. Tahriş olmuş bölgeye, tıraştan hemen sonra aloe vera uygulamak jilet yanığından kaynaklanan kaşıntı ve kızarıklığın önüne geçebilir. Aloe verayı ne kadar erken uygularsanız belirtiler o kadar azalır.

Sirke

Elma sirkesinin antiseptik etki göstererek bakterilerin ciltteki küçük kesiklerin içine girmesini engellediği gösterilmiştir. Ancak elma sirkesini cildinize uygulamadan önce el bileklerinizin iç kısmına çok az bir miktarda sürerek cildinizin reaksiyonunu izleyin. Eğer 2-3 saat sonrasında bileğinizde kızarıklık veya kaşıntı, kabarıklık gibi belirtiler görmüyorsanız elma sirkesini tıraş sonrasında yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Gıdalar

Gıda bazlı birkaç tedavi ile jilet yanıklarına çözüm bulabilirsiniz. Çilek, birçok yüz maskesinde kullanılan bir içeriktir çünkü antiseptik özelliği vardır. Bir miktar çileği ezin ve bir çay kaşığı ekşi krema ile karıştırarak bir maske oluşturun. Daha sonra bu maskeyi cildinize uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Sonra ılık su ile cildinizi durulayın. Patates de jilet yanıklarının tedavisinde etkili olan başka bir gıdadır. Bir patatesten ince bir dilim kesin ve tahriş olan bölgenin üzerine koyun. Bölgedeki sıcaklık ve kızarıklık gidene kadar bekleyin. Bunların yanında C vitamini yönünden zengin olan gıdalar da cildinizi yenilemeye yardımcı olur.

Kronik tahrişten kaçınmak

Tahriş olan bölgeyi tedavi ettikten sonra şunlara dikkat ederek tekrarlamasını önleyebilirsiniz. Eğer mümkünse birkaç gün tıraş olmayın. Tıraş olacağınız zaman, cildinizi ılık su ile iyice ıslatın ve tüyleri iyice yumuşatmak için bol bol tıraş kremi uygulayın. Tüylerin içeride büyümesini engellemek için tüylerin yönünde tıraş olun. İşiniz bittikten sonra kullandığınız jileti atın ve tekrar kullanmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.