Jilet yanıklarından kurtulmak için neler yapmalı?

0
Kirli sakal
Jilet yanıklarından kurtulmak

Sabahları tıraş sonrası çene, boyun ve yüz bölgesinde küçük kırmızı noktalar oluşmaktadır. Jilet yanığı olarak bilinen bu kırmızı noktalar kötü bir görüntü oluşturur. Eğer jilet yanıkları yeterince sık oluşursa, daha ileri seviyede sivilce oluşuma neden olabilir. Tıraş sonrası oluşacak bu jilet yanıklarından kurtulmak için öncelikle doğru ve temiz jilet kullanmalısınız. Ayrıca doğru tıraş teknikleri uygulamalı, losyon veya krem gibi kozmetik ürünler kullanmalısınız. Aşağıda tıraş sonrası jilet yanıklarını kısa sürede ortadan kaldıran yöntemler göreceksiniz.

Jilet yanıklarından kurtulmak için gerekenler

  • Cilt kremi
  • Limon suyu
  • Tıraş kremi
  • Badger fırça
  • Yedek jilet
  • Alkol

Jilet yanıklarından kurtulmak için adımlar

1

Günde iki kez cildinizi nemlendirin. Nemlendirici krem ölü ciltleri canlandıracak, gözenekleri kapatacak ve yara izlerini küçültecektir.

2

Tıraş sonrası yüzünüzde oluşacak lekelere losyon sürerek ince bir tabaka oluşturun. Losyonlar jilet yanık vakalarında cilde serinlik hissi verir ve kızarıklıkları kapatır.

3

Cildinizdeki lekeleri hafifletmek için limon suyunu cildinize uygulayın. Limon suyu zamanla tahriş olan ve solmaya yüz tutan cildinizi beyazlatmaya yardımcı olacak ve cildinizi koruyacaktır. Limon suyunu cildinize haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Taze jilet yanıkları ve ağır jilet çizikleri için limon kullanmayın. Limon sadece cildinizdeki lekelenmeleri gidermek için kullanılmaktadır.

4

Tıraş olacağınız zaman küçük bir duş yaparak da cildinizin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz tıraş öncesi sakalınızın yumuşaması için saç kremi de sürebilirsiniz. Yumuşayan bölgelerde jilet yanıkları ve kızarıklıklar olmayacaktır.

5

Geleneksel tıraş sırasında, fırça yardımıyla sakalınızı ve bıyıklarınızı köpükle yumuşatarak jilet yanıklarına ve jilet kesiklerine engel olabilirsiniz.

6

Yüzünüzü tıraş ederken jileti yukarıdan aşağı doğru hareket ettirmek doğru tıraş yöntemidir. Eğer pürüzsüz bir sakal ve bıyık tıraşı için sakalınızı aşağıdan yukarı doğru yanlış bir teknikle tıraş ederseniz, cildinizde kesikler ve kızarıklıklar oluşacaktır. Ayrıca kıl köklerini tahriş edecek ve jilet yanıklarına sebebiyet vereceksiniz. Sakal ve bıyığınıza birkaç kez jilet vurarak da doğru yöntemlerle pürüzsüz bir cilt elde edebilirsiniz.

7

Mat bıçaklar cildinizi tahriş edecektir. Pürüzsüz bir cilt elde etmek ve jilet kesikleri ile kızarıklıklara engel olmak için sık sık jilet değiştirmeli ve jiletleri temiz bir şekilde cildinize uygulamalısınız.

8

Jiletlerinizi her kullanım sorası, alkol içeren losyonlarla veya kolonyalarla sterilize edin. Bakteriler jilet yanıklarına ve kesik sonrası cilt enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

İpuçları

  • Bazı hassas ciltler tıraş losyonlarından olumsuz etkilenebilmektedir.
  • Jilet yanıklarınız ve kızarıklıklarınızı uzun süren rahatsızlıklar ve ağrılar verirse hemen bir dermatoloğa başvurunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.