Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir?

0
saçlar
Kadınlarda saç dökülmesi

İster erkek olsun ister kadın, saç dökülmesi her şartta rahatsız edici bir sorundur. Çünkü birçok insan için saç, kişisel beden imajının hatta kişiliğin ciddi bir parçasıdır. İnsanlar, kendilerinin nasıl göründüğünü düşünür ve ifade ederken saçlarını bu tanımın çok önemli bir yerine koymaktadır.

Saç dökülmesi her ne kadar erkekleri daha çok ilgilendiren bir sorun gibi görünüyor olsa da aslında kadınlar da azımsanmayacak oranda saç dökülmesi şikayeti yaşamaktadır.  Kadınların yşaadığı saç dökülmeleri genel olarak, hormonal değişimlere, beslenme tarzına ve mevsimsel geçişlere bağlı olarak meydana gelmektedir.

“Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir?” sorusuna verilecek olan cevap, saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak verilebilir.

Bir kadın saç dökülmesi problemi yaşıyor ise, üç farklı şekilde bu problem gözlenebilir.

İlk olarak karşılaşılan saç dökülme tipi genel dökülmedir. Bu tip saç dökülmesinde başın her tarafında dökülme görülür ve genel olarak seyrelme şeklinde ortaya çıkar.

Diğer tip saç dökülmesinde, dökülme sadece başın üst kısmında meydana gelir ve saçın ön çizgisinde dökülme olmaz. Bu tip dökülmede, hafif bir başlangıç, sonrasında da tam anlamıyla saç kaybı meydana gelmektedir.

Üçüncü tip saç dökülmesinde ise tıpkı erkek tipi saç dökülmesi gibi kişinin alnı genişlemeye başlar ve saçın ön bölgesi dökülür.

Saç dökülmesi beslenmeye bağlı nedenlerle ortaya çıkmış ise, ilk akla gelen neden D vitamini eksikliği olmaktadır. Yeterince güneş görmeyen saç, dökülür. Eğer saçların güneşlendirilmesi mümkün değil ise D vitamini desteği almakta fayda vardır. Ayrıca çinko, bakır ve amino asit lizin eksiklikleri de saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bunun için de yeterince protein almak son derece önemlidir. Beslenme hatası ya da yetersizliklerinden kaynaklanan saç dökülmesinde protein, vitamin ve mineral ağırlıklı beslenmek hatta vitamin takviyesi almak çözüm olacaktır.

Eğer kadınlarda görülen saç dökülmesi hormonal kaynaklı ise dihidro testesteron hormonu, saç diplerinde artmıştır denilebilir. Bu kadının, genel hormon dengesi sağlıklı olmakla beraber, saç köklerini etkileyen hormonlarda farklılaşma meydana gelmeye başlamıştır. Ayrıca 30 yaşını yaşan kadınlarda belli başlı hormonal farklılaşmalar oluşması da normaldir.  Erkeklik hormonlarının bazıları kadınlarda da bulunur ve bu denge şaştığı zaman da kadınlarda saç dökülmeleri ortaya çıkabilir. Bunun yanında polikistik over, tiroid, gebelik, menopoz gibi sorunlar da kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Eğer saç dökülmesinin nedeni bu tip hormonal düzensizliklerden kaynaklanıyorsa, sorunu ortadan kaldıracak olan tıbbi müdahaleleler, saç dökülmesini de giderecektir. Bu yüzden bu süreç bir hekim kontrolünde devam eder.

Öte yandan aşırı ve uzun süreli stres de kadınlarda görülen saç dökülmelerinin önemli bir nedeni olabilir. Eğer saç dökülmesi stres kaynaklı ise elbette en ideal olan stres kaynaklarını ortadan kaldırmaktır. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda yoga, meditasyon, nefes egzersizleri gibi yöntemler de stresi gidermeye yardımcı olacaktır.

Piyasada satılan bazı ürünler, içeriklerinde bulunan bazı maddeler nedeni ile kadınlarda saç dökülmesine neden olmaktadır. SLS adı verilen sodyum lauryl sülfat maddesi, bunların başında gelir. Özellikler pek çok şampuanda ve saç boyasında bulunan bu zararlı kimyasal madde ciddi anlamda saç dökülmesine neden olmaktadır. Bunu engellemek için, bu bileşiğin olmadığı doğal ürünler tercih etmek, saçı doğal ürünler kullanarak temizlemek ve ara ara da dinlendirmek gerekir.

Saçları toplarken çok sıkmak, sürekli ısıyla saç şekillendirmek, saçları çok ince örmek de saç dökülmesini tetikleyen noktalar olabilir. Böyle olduğu durumlarda da bu uygulamalardan bir süre kaçınmakta fayda vardır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.