Kafeinin cilt bakımında faydaları saymakla bitmez

0
Kafeinli yüz maskesi
Kafeinin cilt bakımında faydaları

Sabahları uyanmak için içtiğiniz bir bardak kahve vücudunuza sadece enerji vermekle kalmayacak aynı zamanda cildinizi de canlandıracak. Bir diüretik ve aynı zamanda uyarıcı olan kafeinin cilt bakımında faydaları saymakla bitmez. Kafein kahve çekirdeklerinden, kahve çekirdekleri de kahve meyvesinden ayrılarak elde edilir. Kafeinin farklı cilt tiplerine gösterdiği etkinlikle, cilt bakım ürünlerinde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Kafein her açıdan yararlı bir madde olarak göz kremlerinden selülit kremlerine kadar geniş bir çerçevede, birçok üründe bulunmaktadır.

Anti-enflamatuar (iltihap sökücü) ürünler

Kafeinli göz kremleri ve jelleri kabarıklıkları indirir, gözler altındaki gölgelenmeyi ve şişkinlikleri azaltır. Kirlilik ve nemini kaybetme gibi tahriş edici özellikteki durumlar göz çevresindeki narin deriyi kolayca etkiler, göz çevresindeki kan damarlarını belirginleştirerek göz çevresini daha koyu gösterir ve suyun tutulmasına neden olur. Kafein göz çevresindeki halkaları azaltmanızı sağlayabilir. Göz çevrenizdeki dokudan suyun atılmasını sağlayarak kısa vadede tamamen uyanık gözükmenize yardım eder. Kafein göz çevrenizde oluşabilecek kızarıklıklarla ve iltihaplanmalarla savaşan doğal bir iltihap sökücüdür. Rosakea hastalığını hedef alan ilaçlar için gerekli olan kafeinin bir özelliği de kan damarlarını daraltarak göz çevresini sakinleştirir ve ciltteki kızarıklığı azaltır. Tüm etkileri geçici olduğundan iltihaplanmayı kontrol altında tutmak adına ürünlerinizi günlük olarak kullanmanız önemlidir.

Selülit nasıl tedavi edilir?

Yumru ve şişliklerinizi geçici olarak iyileştiren selülit azaltıcı tedaviler genellikle kafein içermektedir. Kafein gibi diüretikler büyük hücrelerdeki sıvının emilimine yardım ederek selülitli bölgenin ve selülitlerin şişliklerini azaltır ve daha ince bir görünüm elde etmenizi sağlar. Bütün bu etkiler geçicidir o yüzden ürünlerinizi kullanmayı bıraktığınız anda selülitleriniz yeniden çıkacaktır.

Antioksidan içerikli tedaviler

Anti-aging(yaşlanma karşıtı) ürünler özellikle cilt gerici kremler ve kırışıklık azaltıcı serumlar kafeinin güçlü antioksidan işleviyle önemli bir avantajı yakalarlar. Serbest radikallerdeki oksidanlar hücrelere zarar vererek kırışıklıklar, deri renginin solması, sarkma ve hatta cilt kanseri gibi önemli cilt problemlerine sebep olurlar. Kafein bazlı ürünler serbest radikallere saldırarak verilen zararın onarımına yardım eder, mat ve zarar görmüş derinizin görünümünü iyileştirir. Güneş kremlerinde kafein genel olarak ciltteki erken yaşlanmayı önlemek amacıyla kullanılır. Düşük seviyede etkin madde içeren ürünler cildinize etki etmeyebilir; bu yüzden alacağınız ürünlerde içeriklerini kontrol ederek yüksek konsantrasyonda etkin madde içeren kaliteli ürünü bulmak önemlidir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Almanya’daki Jena Üniversitesi’nin Dermatoloji ve Alergoloji Fakültesi’nde 01/2007 tarihinde yaptığı araştırmaya dayanarak saç dökülmesini önleyen şampuanların çoğu saçın büyümesine yardımcı olması amacıyla kafein içermektedir. Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalarda kafeinin saç büyümesini uyardığı görülmüştür. Kafeinin saç derisi üzerine etkilerinin tam olarak anlaşılması için daha birçok testin yapılması gerekmekte ancak büyük ihtimalle kafein saç derisine uzun vadeli faydalar sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.