Kahve maskesi nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

0
Kahve
Kahve

Kahve maskesi içerdiği kafein ile cildin sıkılaşmasına yardımcı olur ayrıca partiküllü yapısı ile cildinize uygularken peeling etkisi yaratır. Ayrıca kahvenin yağ asitleri açısından zengin içeriğe sahip olması cildinizi besleyecektir.

Kahve ile yapılabilen bir çok cilt maskesi tarifi vardır. Uzmanların araştırmalarına göre kahve maskesinin başarısı içerdiği kafeinle alakalıdır. Ancak kahvede kafein dışında çok sayıda kimyasal madde olduğu için bütün yüzünüze uygulamadan önce küçük bir bölgede ya da kulak arkası gibi görünmeyen bir alanda denemeyi unutmamanızı öneriyoruz.

Kahve maskesi ince çekilmiş Türk kahvesi ile yapılmaktadır. Filtre ya da granül kahve kesinlikle kullanılmamalıdır.

Peki, kahve maskesi nasıl yapılır?

İnce çekilmiş 5 yemek kaşığı Türk kahvesi , 4 yemek kaşığı kakao tozu , 8 yemek kaşığı tam yağlı süt ya da krema , 1 yemek kaşığı pekmezi tamamen karşılana kadar birbirine yedirin. Elde edeceğiniz maske tamamen homojen olmalıdır. Maskeyi bir yüz fırçası ya da eliniz ile yüzünüze nazikçe uyguladıktan sonra 20 25 dakika arasında bekleyin.Kahve maskesini yüzünüzden ılık su vasıtasıyla masaj yaparak cildinizden hafif hareketlerle çıkartmanız gerekir.Bastırarak temizlenmesi cildi tahriş edebileceğinden yumuşak hareketlerle temizlemeye özen gösterilmelidir.

Peeling özeliği bulunan kahve maskesinin tarifi ve uygulanışı daha değişiktir. 1 tatlı kaşığı Türk kahvesini 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırdıktan sonra cildimize eşit miktarda dağıtıyoruz. Maskeyi uygularken çok hassas olan göz çevresine uygulamaktan kaçınmalısınız. Bu maskeyi yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra bir kese yardımıyla burun çene ve alın bölgesine hafifçe masaj yaparak maskemizi tamamlıyoruz. Kese kullanımı ölü deriyi atmanızı kolaylaştıracaktır ancak tahrişi engellemek için yumuşak bir kese tercih etmelisiniz. Temizleme işlemini soğuk su ile yapmanız gerekmektedir. Böylelikle cilde çok etkisi yaparak kas gruplarını çalıştırıp dolaşımı hızlandıracaktır. Cildinizin kahve peelinginden sonra yumuşaklığını uzun süre koruması için nemlendirici bir krem ya da bitkisel yağlar kullanmanız gerekir. Krem kullanımı ile cildinizin nemini de dengelemiş olursunuz

Kahve maskelerinin haftada 1 kez kullanılması yeterli olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.