Kahve Selülit Yapar mı? Selülit Neden Oluşur?

0

kahveEtek ya da bikini giydiğimiz zamanlar hatta ileri vakalarda dar pantolonlardan dahi belli olan selülit bir çok bayanın kilosu ne olursa olsun en sıkıntı yaşadığı sorunlardan biridir. Yanlış beslenmeden , hareketsizliğe kadar çok çeşitli nedenler selülit oluşabilir. Selülit nedir ve neden oluşur? Hep birlikte inceleyelim.

Selülit sıklıkla bacaklarda görülen derinin portakal kabuğu görünümünde olması olarak tanımlanabilir. 4 farklı çeşidi vardır.

Herhangi bir durumda görülmeyip zamanla belirginleşen gizli selülit

Sadece cilt sıkıldığında görülen hafif selülit

Bacak bacak üstüne atıldığında , yürürken ve cilt sıkıldığında görülen normal selülit

Her durumda görülen ve görüntüyü ciddi anlamda bozan şiddetli selülit

Selülite neden olan etkenlerin başında aslında kilo ve fazla yağlar gelir.Kilolu olmasanız yağ oranınızın fazla olması selülite neden olabilir. Kilo veya yağ nedeniyle oluşan selülitin en kolay çözümü kilonuzu dengelemek ve spor yaparak yağlarınızı kasa döndürmektir. Özellikle kilo verirken cildinizin toparlanması için bacak bölgesini şekillendirecek egzersizler tercih etmelisiniz.

Yetersiz ya da düzensiz beslenmede selülit oluşturan nedenlerden bir diğerdir. Yağlı ve şekerli gıdaların tüketilmesi , yüksek seviyede ve kalitesiz karbonhidratların tüketilmesi bacak bölgenizde selüit oluşumunu tetikleyecektir. Bu durumu engellemek için kaliteli karbonhidrat tüketmeli , şeker ve yağdan mümkün mertebede uzak durmalı ve sebze ağırlıklı beslenmelisiniz. Oluşan bu yağ topaklarının en büyük düşmanı su olduğu için sebze tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu su ihtiyacını bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Yaşınızın ilerlemesi ile beraber yağ oranınız az olsa dahi derinin incelip sarkmasıyla beraber selülit oluşması mümkündür. Yer çekiminin etkisi ile beraber ciltte depolanan yağ deri altına ilerler ve görünür hale gelir. Yaşlılık süreci engellenemeyeceğinden bu tip selülitleri engellemek için egzersiz yapmaktan yaşınız kaç olursa olsun vazgeçmemenizi ve esnekliğinizi sürekli korumanızı öneriyoruz.

Kadınlık hormonlarının selülit oluşturduğu tam olarak kanıtlamansa da daha ziyade kadınlarda görünen bir sorun olduğu için doğru olduğu düşünülebilir. Hormonların varlığıyla müdahale edilebilen bir durum olmadığı için yine bol su alımı ve egzersiz çalışmaları yapanız gerekir.

Egzersiz belirttiğimiz gibi selülit oluşumunu engeller ve var olan selülitlerin azalmasını sağlar. Bu bilgiye göre hareketsiz kalmanın selülit oluşumuna davetiye çıkarttığını söyleyebiliriz. Düzenli egzersiz yapmanız hem vücudunuzdan toksinleri atmanızı sağlar hem de kan dolaşımınızı hızlandırarak bölgesel metabolizma ritminizi artırır. Böylelikle selülitlere karşı vücudunuzu dirençli hale getirebilirsiniz.

Sigara ve kahve selülit oluşumunu hızlandıran etkenlerdendir. Özellikle sigara cildinizin nemini yok ederek bağ dokularının zedelenmesine zemin hazırlar. Ayrıca kan dolaşımınıza olumsuz etki yaptığı bilindiği için selülit oluşumuna neden olur. Kahvede içerdiği kafeine bağlı olarak kan dolaşımınıza olumsuz etki yapıp selülite neden olmaktadır.

Selülitlere karşı durabilmeniz için bol su tüketmeniz önerilmektedir. Ayrıca bacak bölgesine özel egzersizler, bisiklet kullanımı ve düzenli yürüyüş yapmakta selülitin önüne bariyer çekecektir. Masaj uygulamaları selülit tedavisinde özellikle kullanılan bir yöntemdir. Evde inceltici özellikte bir krem kullanarak sert hareketlerle selülitli bölgeye masaj yapmanız selülitlerinizi zaman içinde azaltacaktır. Sert hareketlerle masaj yapmanız yağ dokularını parçalamasını ve kan dolaşımını hızlanmasını sağlar.

Son olarak metabolizma hızınızı arttıracak bitki çaylarından destek alarak selülit görünümünü azaltmanız mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.