Kalçada sivilce

0
popoda sivilce
kalçada sivilce

 

Sivilce yüz ile sınırlı değildir. Sivilce kalça, göğüs ve sırt gibi vücudun diğer bazı bölgeleri üzerinde gelişebilir. Bu tip sivilceler kişiye bazen acı verebilir. Kalçada sivilce çıkmasının nedenleriyle yüzde çıkmasının nedenleri farklı olabilir. Dolayısıyla yüzdeki sivilcelerle aynı şekilde tedavi edilmezler. Tedavileri farklı olsa da kalçada sivilce çıktığında bunun da bir çözümü elbetteki vardır.

Kalçada sivilce çıkmasının nedeni

Sebum denilen vücut içindeki yağlı bir madde bazen artış gösterir. Yağ bezleri ergenlik döneminde daha verimli hale androjenler denilen hormonlar tarafından uyarılır. Ancak kalçada sivilce çıkması sadece gençlik döneminde olan bir durun değildir. Gözeneklerin tıkanmış olması sivilce gelişimine karşı cildi korunmasız bırakır. Sebum ekstra miktarda üretildiği zaman gözenekleri tıkar. Tıkalı gözenekler,  vücudun ölü hücrelerden kurtulmasını engeller. Bu da kalçada sivilceye neden olur.

Önleme / Çözüm

Kalçada sivilce çıktığında, bunu yüz için üretilen sivilce kremleriyle tedavi edemeyiz. Bu durumda tıkanmış gözenekler içinde biriken bakterilere karşı savaşmak gerekir. Tıkanmış gözenekleri önlemek için, en az haftada bir kez peeling yapın. Kabak lifi ile kalçada sivilceli bölgeleri hafifçe lifleyebilirsiniz. Kalça bölgesindeki hijyene daha çok önem verin. Kıyafetleriniz temiz olmalıdır.

Hususlar

Bazı bireysel özellikler gibi genler ya da hormonlar gibi nedenler, kalçada sivilce çıkma olasılığını artırabilir. Ayrıca, terleme ve giyilen dar kıyafetler de kalçada sivilce nedenleri arasındadır. Bu nedenle kalça bölgenizi tahriş edecek kıyafetlerden uzak durun.

Uzmandan yardım alabilirsiniz

Eğer kalçada sivilce çıkması sizi çok rahatsız ediyorsa bu konuda uzman bir hekimden yardım alabilirsiniz. Böylece kalçanızda çıkan sivilceler daha hızlı geçecektir.

Uyarı

Kalçada sivilce çıktığında bu sivilceler siyah nokta veya kistler gibi görünebilir. Bazıları irinle doludur. Bu durum sivilcelerin kanamasına, kabuklanmasına ve derin izler kalmasına neden olabilir. Kabuklar at Toplama sadece geliştirmek izleri kötüleştirebilir.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.