Kalın bacakları inceltmenin yolları

0
Kalın bacakları inceltmenin yolları

Şekilli güzel bacaklara sahip olmak her kadının isteğidir. Ne kadar kusursuz olsak da hoş görünmeyen bacaklar tüm görüntümüzü kötü etkiler. Dilediğimizce giyinemeyiz. Mini bir etek veya şort giymek bazı kadınlar için sadece kabustur. Zamanla kalınlaşan ve şekilsizleşen bacaklar kaderimizmiş gibi gelse de hayalimizdeki bacaklara kavuşmak aslında çok da zor değil.

Vücut güzelliğimiz için yediğimiz yiyecekler aynı zamanda bacaklarımızı da etkilemektedir. Bacaklarınızın daha güzel ve etkileyici olabilmesi için C vitaminini eksik etmemelisiniz. Ayrıca tuz tüketimini azaltmanız da çok önemli.

Aldığımız fazla kilolar aynı zamanda bacaklarımızında kalınlaşmasına sebebiyet verir. Ancak diet yapıp kilo verdiğimizde bir türlü bacaklarımızın incelmediğini farkederiz. Bu uyguladığımız diet programındaki hatalardan kaynaklanmaktadır. Uzun süreli ve az yağ içeren bir rejim yaptığınızda belli bir zaman sonunda bacaklarınızın da inceldiğini göreceksiniz. Böyle bir rejim ayak numaranızın bile küçülmesini sağlar. Uygulayacağınız diyetin C vitamininden zengin olması hem varis oluşumunu önleyecek hem de bacaklarınızın incelmesini sağlayacaktır. Günde vücudunuza girmesi gereken yağ miktarı diyet süresince 30 gram olmalıdır. Ayrıca doymuş yağ miktarını da azaltmanız gerekir. 30 gr. Yağ alıyorsanız bunun en fazla üçte biri doymuş yağ olmalıdır. Makarna, tahıl, fasulye  ve esmer ekmeğe diyetinizde yer verin.

Bacaklar neden kalınlaşır?

Sürekli olarak topuklu ayakkabı kullanımı yada ucu sivri olan ayakkabıları giymek ayak bileğinde kan birikmesine sebep olur. Bu birikim nedeniyle kan bacakların üst kısımlarına daha az pompalanır. Bu da bacakların kalınlaşmasına ve hatta şekil bozukluklarına neden olur. Dolayısı ile eğer çok fazla topuklu ayakkabı kullanıyorsanız bu kullanımı azaltıp tabanı yumuşak ayakkabılara yönelmelisiniz. Bu sayede kan akışını dengeleme imkanını bacaklarınıza verebilirsiniz.

Bazı durumlarda kan dolaşımı sistemindeki çeşitli rahatsızlıklar da bacakların genişlemesine sebebiyet verir. Karaciğer yetmezliği, kalp ve damar hastalıkları bacakların genel güzelliğini bozabilmektedir. Bu tarz rahatsızlıkları olanlar ayakların altına bir yastık koyup öne doğru ve arkaya doğru hareket ettirerek egzersiz yapmalıdır. Ayrıca bisiklet çevirme hareketi de çok faydalı olacaktır.

Regl döneminden önce östrojenin yükselmesi dolayısı ile tiroit bezleri normalden daha az çalışır. Bu da vücudun su toplamasına sebep olur. Kalın bacakların bir diğer sebebi de bu olabilmektedir.

Gereğinden fazla yapılan egzersizler de kalın bacakların nedenleri arasında sayılabilmektedir. Fazla egzersiz bacak kaslarını genişleteceğinden bacakları kalınlaştırır. Egzersiz yapmak tabii ki çok faydalıdır ancak dozunda yapmak gerekir. Yapılan egzersizlerin sürekli olması da önemlidir. Ayrıca egzersiz sırasında ayaklara çok yüklenilmemeli hatta ayaklara yüklenilmeyen egzersizler tercih edilmelidir.

Bütün bu öneriler tabii ki yaşam tarzı haline getirildiğinde faydalı olacaktır. Kısa süreli egzersizler yada diet her ne kadar etkili olsa da kalıcı güzellik sağlamayacağından bu önerileri kulağımıza küpe yapıp yaşadığımız müddetçe uygulamalıyız.

Not

Bacak bakımı cilt bakımının vazgeçilmez bir unsurudur. Dolayısı ile cilt bakımı yaparken bacak bakımı da ihmal edilmemelidir. Ne kadar güzel bacaklarınız olursa olsun doğru uygulanmayan bir cilt bakımı ile kötü bir görüntü elde edilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.