Kalın telli saçları yumuşatma yöntemleri

0
Hacimli saçlar
Kalın telli saçlar

Kalın telli saçlara şekil vermek zordur ve eğer dikkat etmezseniz başınızda bir bulaşık teli varmış gibi bir görüntüye maruz kalabilirsiniz. Kalın telli saçların kaba ve diğer saçlardan kalın olmasının sebebi diğer saç tiplerinden daha fazla nem içermesindendir. Bu yüzden kalın telli saçlara sahip insanların saç bakımları için daha fazla zaman harcaması gerekmektedir. Ama sarf edeceğiniz çaba ile siz de kalın telli kaba saçlarınızla problemlerinizi geride bırakıp rahat bir nefes alabilirsiniz.

1

Saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra saç kurutma makinesi ile kurutun. Bu basamağı yarım bırakmamaya dikkat edin. Satın alırken seçtiğiniz şampuanın kuru veya kalın telli saçlara uygun olup olmadığını anlayabilmek için etiketine bakın.

2

Haftada bir saçlarınıza özel nem bakımı yapın. Saçlarınıza bakım yapabilmek için bir servet harcamak zorunda değilsiniz. Hatta evdeki malzemelerle kendiniz bir bakım ürünü hazırlayabilirsiniz. Mesela mayonez kullanarak bunu başarabilirsiniz. Saçınızın her yerine eşit miktarda mayonez sürün. Bir saat böyle bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayın. Bu yöntemin yanında sıcak yağ yöntemini de uygulayabilirsiniz. Yağ olarak ise jojoba yağı veya zeytinyağı kullanın. Mikrodalgada yağı ısıtıp saçınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkamadan önce en az 15 dakika beklemelisiniz.

3

Mümkün olduğunca saçlarınızın doğal yollarla kurumalarını sağlayın. Saç tellerinize zarar verebilecek ve saçlarınızdaki nemi yok edebilecek olan saç kurutma makineleri, saç maşaları, saç düzleştiricileri gibi ısı yoluyla kurutmaya yardımcı olan aletlerin kullanımından kaçının. Eğer ısı yayan saç şekillendirici aletlerden kullanmak zorunda kalırsanız ilk önce saçlarınıza ısıdan koruyucu saç spreyi sıkın. Ama bu tarz aletleri kullanmak yerine saçlarınızı şekillendirmek için başka yollar da kullanabilirsiniz. Mesela saçlarınıza dalgalı bir görünüm vermek istediğinizde bigudi kullanabilirsiniz.

İpuçları ve uyarılar

– Kalın telli, kaba görünümlü saçlar kırılmalara müsaittir. Bu yüzden en az 6 haftada bir saçlarınıza bakım uygulamalısınız.

– Yüzme havuzlarındaki klor saçları yıpratır ve kurutur. Mümkünse bone kullanınız. Bonenizi takmadan önce saçlarınızı zeytinyağıyla biraz yağlayabilirsiniz.

– Alkol içeren saç bakım ürünlerinden ya da saç şekillendiricilerinden uzak durun. Bunlar saçlarınızdaki nemin yok olmasına sebep olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.