Karın çatlakları

0
Göbek çatlakları
Karın çatlakları

Karın çatlakları, genellikle doğum sonrasında veya hızlı kilo alıp verme sonrasında görülürler. Vücuduzda bu çölü andıran derin çizgiler, her ne kadar gizlenebilse de biz onların orada olduklarını biliriz. Herkes aynaya baktığında pürüzsüz ve güzel bir ten görmek ister. Karın bölgenizde çatlaklar varsa onlarla savaşarak, görünümlerini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Karın çatlakları nasıl geçer

Kırmızı Karın Çatlakları

Çatlak renginize göre yapacağınız uygulamalarda değişir. Eğer kırmızı, mor veya pembe renkli karın çatlaklarınız varsa tretinoin krem kullanabilirsiniz. Tretinoin krem doğum çatlaklarına da iyi gelir fakat hamilelik sırasında kullanılması sakıncalıdır.

Kırmızı karın çatlakları için kullanabileceğiniz diğer ürünler ise Mederma ve Cellex-C’dir. Bu iki ürün de soğan suyu özü içermektedirler. Tüm bu karın çatlakları için krem önerilerimiz güvenli ürünlerdir ve cildinize zarar vermezler.

Beyaz Karın Çatlakları

Beyaz karın çatlakları, sanılanın aksine koyu renklere göre daha zorlu bir tedavi gerektirirler. Beyaz çatlakları tamamen asla gitmeyecek olsalar da, doğru bir tedaviyle görünümleri büyük ölçüde azaltılabilir. AHA-20 glikolik asit içeren bir peeling ürünüdür. Cellex-C veya Renova gibi A vitamini içeren kremlerle birlikte kullanıldığında karındaki çatlakların tedavisinde daha iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Evde karın çatlaklarına çözüm

Bilimsel olmayan fakat etkisi senelerdir kullanıp memnun kalan kadınlar tarafından kanıtlanmış olan kakao yağı, karında çatlaklar için iyi bir seçenek olacaktır. Kakao yağının gençleştirici etkisi vardır ve antioksidanlar içerir. Kakao yağı ayrıca E vitamini, gotu kola ve kollajen hidrolizatları içerir. Karın çatlaklarından kurtulmak için çatlak olan bölgeye kakao yağını masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Karın çatlakları için krem

Karın çatlakları için krem alacaksanız içeriğinde E ve K vitamini olanları tercih edin. E ve C vitamini, karın çatlakları tedavisinde etkilidir. Yeni hücre oluşumunu desteklerler ve cildinizi yenilerler. Ayrıca alacağınız çatlak kreminde alfa hidroksi asit olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Cilt tipinize uygun bir çatlak kremi önerisi için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Eğer bu uğurda biraz daha para harcamaya gönüllüyseniz, lazer tedavisini tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır çünkü lazer tedavisi daha kısa sürer ve daha etkilidir.

Karın çatlakları için ayrıca kakao yağını kullanmanızda fayda olacaktır. Kakao yağı karın çatlaklarını gidermede son derece etkilidir. Kakao yağını çatlakların üzerine her gün uygulayabilirsiniz.

Karın çatlakları nedenleri

Karın çatlakları, cildinizin elastikiyetini kaybettiği noktada oluşmaya başlar. Bazı durumlarda çatlakların rengi kırmızı olabilir. Mikroskobik kanamalar, yeni oluşan çatlaklara kırmızımsı mor bir renk katarlar.

Gebelikte karın çatlakları

Gebelik, karın çatlaklarının ana nedenidir. Karın boyutu çok fazla genişlediğinden cilt gerginleşir ve elastikiyetini kaybeder. Bu da karında çatlaklar oluşturur. Gebelikte karın çatlakları açık renkli olabileceği gibi kırmızı ve mor renklerde de belirebilirler.

Stres ve Çatlaklar

Stres, karındaki çatlaklar için önemli bir rol oynar. Kortizol düzeyi yükseldikçe kilo almanız tetiklenir. Stres, kortizol düzeyini yükseltmektedir. Hayat şartları, ilişkiler, kaygılarınız ve daha bir çok sebep sizi daha stresli bir hale sokabilir.

Karın çatlaklarına kesin çözüm

Karın çatlaklarını hangi tedaviyi uygularsanız uygulayın ortadan kaldırmayı garanti eden kesin bir çözüm maalesef yoktur. Ancak çatlakları neredeyse yok denecek kadar azaltmak mümkündür. Karın çatlakları aslında cildinizin orta tabakasındaki hasarlardan meydana gelir. Çatlaklar ne kadar derinse, tedavisi de bir o kadar uzun sürer. Bu konuda sabırlı olmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.