Karma cilt bakımı

0
Karışık cilt
Karma cilt

Karma cilt, bir çok cilt tipinin aynı anda ciltte gözlemlenmesidir. Cildin bazı kısımları yağlıyken bazı kısımları aşırı kuru olabilir. Kısaca karma cilt, kuru cilt, yağlı cilt ve normal ciltlerin karışımından oluşmaktadır. Yağlı cilt en fazla T bölgesinde görülür. Bazen yağlı kısım çenenin altına doğru devam eder. Karma cilt bakımı biraz özen ister. Yağlı cilt görülen yerlere farklı, kuru cilt görülen yerlere de daha farklı bakım gerekebilir. Bu nedenle karma cilt sahibi kadınların dengeli bir bakım yapması gerekmektedir. Karma cilt bakımı için adımları takip edin!

1

Karma cilt sahibi olduğunuzdan kesinlikle emin misiniz? Emin olmak  için, dikkatli bir şekilde yüzünüzü temizlemeyin ve kurulayın. 30 dakika ila 1 saat boyunca cildinize hiç birşey uygulamayın.  Sonra, her bir alan için temiz bir kağıt mendil kullanarak, yavaşça alın, burun ve çene bölgenizi silin. Yağlı kalıntıları inceleyin. Böyle kalıntıların mevcut olduğu yerde, cildinizi daha yağlıdır. Ayrıca gerçekten, T-bölgesi alanının farklı olduğundan emin olmak için yanaklarınıza ve çenenize aynı testi gerçekleştirin. Eğer gerçekten T bölgeniz ve yüzünüzün diğer bölgeleri birbirinden farklıysa o zaman karma cilt sahibisiniz demektir.

2

T-bölgenizin yağlı olduğundan eminseniz, cildinizin kalanının durumunu da belirlemeniz gerekir.  Bu, normal, kuru ya da hepsinin bir kombinasyonu olabilir. Aynada dikkatlice cildinizi inceleyin. Pullu ve mat görünüyorsa büyük ihtimalle diğer bölgeler kuru cilt tipindedir. Pürüzsüz ve yumuşaksa normal cilt tipindedir.

3

İyi nemlendirilmiş olan sağlıklı, dengeli, eşit dokulu ve aynı tonda cilt elde etmeye odaklanın. Seçtiğiniz cilt bakım ürünleri, normal ve sağlıklı alanlara zarar vermeden cildinizin spesifik sorunlarını çözmeye yönelik olmalıdır. Örneğin sivilce olan bölgelere ayrı bakım uygulayabileceğiniz ürünler seçmelisiniz. Mümkünse özellikle karma ciltler için uygun olan bakım ürünlerini kullanın.

4

Karma cilt için nemlendirici seçimi önemlidir. Hem kuru hem yağlı ciltler için ayrı ayrı nemlendirici seçmeniz gerekir. Kuru ciltli olan bölgeler için ayrı bir nemlendirici kullanın. Kuru ciltlere özel bir bakım ürünü alabilirsiniz. Kuru ciltli bölgeler nemini kaybetmeye ve daha da kurumaya müsaittir. Bu nedenle yağlı kısımlara değdirmeden kuru bölgeler için nemlendirici kullanın.

5

Karma cilt bakımı için cildinizin tercihen akşamları veya günde bir kez kullanabileceğiniz, alfa hidroksi asitler ve retinol içeren cilt bakım ürünleri kullanın. Bu cilt bakım ürünleri ölü cilt hücrelerini kaldırmak için yardımcı olur ve normal cilde sahip yüzlere de uygulanabilir. Burun ve alın bölgesi için özel olarak tasarlanmış olan bantlar T bölgesine uygulanabilir.  Bu tarz banlar size tam olarak istediğiniz yere odaklanır ve o bölgenin bakımını yapar.

6

Karma cilt bakımı tüm cilt bakım ürünlerini içermektedir. Yüzünüzün normal veya yağlı kısımlarını üzerinde hafif, yağsız nemlendirici ile günde iki kez nemlendirin. Karma cilt için nemlendirici seçiminde iki farklı nemlendirici tercih etmenizde fayda olacağını belirtmiştik. Cildinizin kuru bölgelerine biraz daha ağır losyon veya krem tarzı nemlendirici kullanmak gerekebilir. T- bölgesi özellikle yağlı ise, o bölgede nemlendiriciden vazgeçmek gerekebilir. Nemlendirici yerine o bölgedeki cilt üzerinde bir glikolik asit pedi kullanabilirsiniz.

7

Dışarı çıkarken en az 15 koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Eğer fondöten kullanacaksanız kullandığınız fondötenin de en az 15 koruma faktörlü olduğundan emin olun.

8

Karma ciltler için uygun olan makyaj ürünlerini kullanın. Karma cilt bakımı sadece nemlendirme ve temizlemeyle bitmez. Kozmetik firmaları her cilt tipi için farklı ürünler sunmaktadır. Bu ürünler normalden biraz daha pahalı olabilir ancak karma ciltler için gerekli bakımın yapılması adına çok önemlidir Kozmetik ürünlerinin doğal mineraller içerenlerini tercih edin. Makyaj malzemeleriniz hiçbir katkı maddesi, koruyucu veya kimyasal madde içermemelidir. Bu şekilde yağlı cilt bölümünüzü dengelemek için yardım ederken kuru cilt kısmınızın kurumasına engel olabilirsiniz. Doğal makyaj malzemeleri pahalıdır ancak cildinizi onarmak için kullanmak zorunda kalacağınız cilt bakım ürünlerini hesaba kattığınızda size daha ucuza gelecektir.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.