Kaynar su yanığı sonrası oluşan izler nasıl giderilir?

0
Kaynar su yanığı
Kaynar su yanığı

Yanıklar; birinci derece veya ikinci derece yanıklar, orta veya şiddetli yanıklar ve ikinci derece veya üçüncü derece yanıklar olarak sınıflandırılmaktadırlar. Vücudunuzda bir noktaya sıcak su döküldüğünde veya şiddetli bir buhara maruz kalındığında oluşan kaynar su yanığı birinci derece veya ikinci derece yanıklar sınıfına girmektedir. Bu tip yanıklar uzman doktorlar yardımı olmadan evde yapılacak doğal tedavi yöntemleri ile iyileşebilmektedir. Bu tip yanıklara yapılacak ani müdahalelerle istenmeyen yara izleri önlenebilir.

Kaynar su yanığı için kullanılacak malzemeler

  • Gazlı bez
  • Jel veya krem
  • Antibiyotik merhem

Kaynar su yanığı için ipuçları

1

İlk önce sıcak su ve buhardan etkilenen yanık bölgesine yavaş yavaş soğuk uygulayın. Yanığın şiddetine bağlı olarak, 5 – 30 dakika boyunca yanık yerini oda sıcaklığının altında bekletin. Yanık yerini çok hızlı bir şekilde soğutmak yaraya daha fazla zarar verebilmektedir. Sıcak suya ve buhara maruz kalarak oluşan yanık yerlerine kesinlikle soğuk su ve buz uygulamayın.

2

Kaynar su yanıklarınızı inceleyerek tıbbi bir yardıma gereksinim olup olmadığını kontrol edin. Birinci derece yanıklar, cilt üzerinde kırmızı renkler oluştururlar, hafif şişmeler görülebilir ve ağrılar hissedilebilir. Bunlar 3 – 6 gün içerisinde iyileşirler. İkinci derece yanıklar çok acı vericidir. Ciltte kabarcıklar meydana gelmektedir. Üçüncü derece yanıklar ise iyileşmesi için uzun süre gerektiren yanıklardır. Üçüncü derece yanıklar sonucu deri altındaki sinir uçları yanmıştır, bu yüzden diğer yanıklara oranla daha az ağrı duyulacaktır. Üçüncü derece yanıklara acil tıbbi müdahale gerekmektedir.

3

Birinci ve ikinci derece yanıklarda meydana gelebilecek cilt kuruluğunu önlemek için losyon veya nemlendirici krem kullanılmalıdır. Kullanacağınız losyon veya kremler yanıklarınızın verdiği ağrıları hafifletecektir.

4

Enfeksiyonları önlemek için yanık bölgelerini temiz tutun ve örtün. Birinci derece yanıkları gazlı bez ile gevşekçe sararak örtebilirsiniz. İkinci derece yanıklar için yanık yerlerine yapışmayacak kuru bezler örtebilirsiniz.

5

Yanıklar sonrası meydana gelecek ağrıları dindirmek için ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ağrı kesiciler şişmeyi önleyebilme özelliğine sahiptirler.

6

Günlük pansuman yaparak yanık yerlerini temizleyin. Yanık yerlerinizi temizlemeden önce ellerinizi sabunlu su ile yıkayın. Daha sonra yanık yerlerini nazikçe yıkayabilir ve antibiyotik sürebilirsiniz. Ancak küçük yanıklar için herhangi bir pansuman gerekmemektedir.

7

Enfeksiyon tehlikelerine karşı yanık yerlerinizi düzenli olarak gözlemleyin. Eğer artan bir ağrı, şişkinlik veya yanıklarda irin durumu gözlemlerseniz hemen bir uzman doktora başvurmalısınız.

İpuçları

Antibakteriyel sabun ile ellerinizi temizlediğiniz zaman, yanık yerlerinize dokunmadan önce ellerinizi bol su ile durulayın. Daha sonra yanıklarınıza antibiyotik merhem sürerek bir bandaj ile kapatabilirsiniz. Yanıklarınızın iyileşmesi aşamasında kaşıntı duyacaksınız. Kesinlikle yanıklarınızı kaşımayın ve tırnaklarınızı yanık bölgelerden uzak tutun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.