Kaz ayağı çizgilerine son

2
Göz
Kazayağı

Göz çevresinde oluşan kırışıklıklar sadece kadınların sorunu değil, tüm insanlığın yakındığı bir sıkıntıdır. Halk arasında dayanak olarak yaşlanma gösterilir. Elbette yaşlılıkla çok alakalı bir durum olsa da temel nedenler arasında sık kullanılan mimikler ve cildin kuru olması gelmektedir. Özellikle göz çevresindeki cildin yüz bölgesindeki diğer alanlara göre daha hassas ve ince deriden oluşuyor olması ve bu bölgeden yüzdeki diğer orana göre daha fazla kuruluk barındırması göz çevresinin kırışmasına yani kaz ayaklarının oluşmasına neden olur.

Gülme, şaşırma, göz kısma gibi yüzümüzle gerçekleştirdiğimiz tüm mimikler yüzümüzdeki kasların gerilmesine ve gevşemesine neden olduğundan dolayı, cilt altında bulunan yağ hücrelerinin dağılma yönlerini değiştirir. Bu şekilde bölgenin esnekliği bozulur. Zararlı ışınlar ve güneş ise bu bozulmayı ve yıpranmayı hızlandırır.

Kaz Ayağı Oluşmasının Ana Nedenleri Nelerdir?

  • Göz çevresini güneş ışınlarından korumamak
  • Gün içerisinde çok sık mimik hareketleri yapmak
  • Göz çevresindeki cildin kurumasına karşın nemlendirme tedbiri almamak

Temel nedenler olarak bu 3 maddeyi değerlendirebiliriz. Elbette farklı nedenler de sıralanabilir. Bu 3 konu ana sebeplerdir. Kaz ayağı önleme çalışmalarına başlamadan önce bu tavsiyelere kulak vermelisiniz.

İleri yaşların cildimize verdiği etkileri bunlara eklersek, istemimiz dışı derimiz canlı ve duru yapısını zamanla kaybetmeye başlar. Temel nedenler başında elbette ortam şartları, çevre kirliliği, güneş ışınları ve hatta yer çekimi bile sıralanabilir. Cildimizin nem seviyesini ayarlama özelliği bulunan kollajenin azalması ile derimizin gerginliği nem kaybı nedeni ile azalacaktır. İşte bu durum cildin süratle yaşlanmasına yol açar ki, özellikle sıcak hava şartlarında cilt daha da fazla kuruyacağından kırışıklıkların artması kaçınılmaz olur.

Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kaz ayağı önleme isteğiniz varsa öncelikle aşağıdaki hatalardan kurtulmalısınız.

Güneş ışığına maruz kalınan ortamlarda güneş gözlüğü kullanmamak

Güneş gözlüğü
Güneş gözlüğü

Güneşli ortamda gözlerinizi güneşten korumadan bulunuyorsanız, yani güneş gözlüğü takmıyor ya da hatalı, sağlıksız gözlük kullanıyorsanız kaz ayakları sizi bulabilir. Bu arada bu durumu sadece yaz mevsimi için düşünmemelisiniz. Örneğin kışın karlı havada görünen güneş çok fazla parlaktır ve gözlerinizi rahatsız ederek kısmanıza neden olur. İşte gözlerinizi kısmanız gereken bu gibi durumlarda göz kenarlarınızda oluşan bu geçici kırışıklıklar alışkanlık haline dönerek kalıcı olabilirler. Kaz ayağı önleme işine doğru güneş gözlüğü seçerek başlayabilirsiniz.

Uyuma biçimine dikkat etmemek

Yüzüstü uyumayı tercih ediyorsanız, yastığın yüzünüze yaptığı baskı sonucu oluşan izler kalıcı hale gelebilir. Kaz ayağı önleme çalışması için sırtüstü uyumayı tercih edin.

Gözlerinizi ovuşturmayın

Göz çevresindeki derinin hassasiyeti nedeni ile gözlerinizi kaşımak ya da uykunuz geldiğinde doğal olarak yaptığınız göz ovuşturma hareketi göz çevrenizin kırışmasına, kaz ayaklarının oluşmasına neden olur. Bu durum göz makyajınızı temizleme esnasındaki durum için de geçerlidir. Göz çevresi makyaj temizliği ve bakımını hassas hareketler yapmalısınız. Kaz ayağı önleme çabanız için gözlerinize ve göz çevrenize hassas davranmanız en önemli konulardan birisidir.

Hatalı Krem Kullanımı

Yüzünüz ya da vücudunuz için kullandığınız kremleri asla göz çevreniz için kullanmamalısınız. Cilt bakımı için kullanılan kremler her bölgede değişiklik gösterir. Göz çevremiz yüzümüzün diğer bölgelerine göre çok daha hassas, ince ve kırılgan bir hücre yapısına sahiptir. Göz bölgesini nemlendirmek için mutlaka göz için özel hazırlanmış bakım ve krem ürünlerini kullanın. Kaz ayağı önleme çabasının başında göz çevresinin nem kaybını gidermek gelmektedir.

Kaz Ayağı Önleme ve Giderme Tavsiyeleri

Göz kenarlarındaki kaz ayağı oluşumlarını engellemek veya oluşmuş olan kırışıklıkları azaltmak ya da yok etmek amaçlı çok sayıda tavsiye sayılabilir. Bunlardan bahsetmek isteriz ancak bilinen en etkili yöntem olan botox ve dolgu uygulamasından daha detaylı olarak bahsedeceğiz.

Birkaç önemli tavsiye

– Parmakları şakaklara yerleştirerek, parmakları dışa doğru hafifçe çekip bırakma yöntemi ile nazik masaj yöntemi

– Suna Dumakaya’nın tavsiyesi olan elma suyu ile buğday yağı karışımının kaz ayakları bölgesine sürülmesi

– Kozmetolog Pervin Bulgak tavsiyesi ile, sızma zeytinyağı ile üzüm çekirdeği yağını karıştırarak kaz ayağı bölgesine masaj yöntemi ile sürülmesi ve dolaşımın hızlandırılması

Şimdi gelelim klinik araştırmalarca kanıtlanmış başarılı kaz ayağı önleme yöntemine;

BOTOX ve DOLGU Yöntemleri

Botox nedir?

Kırışlık sıkıntısından kurtulmanın en kesin sonuçları bu tedavide görülmektedir. Botox tedavi uygulaması ameliyatsız, kesisiz ve kansız kolay bir yöntemdir. Başlangıçta farklı hastalıkları gidermesi amacı ile keşfedilmiş olan Botox tedavisi içerdiği saflaştırılmış protein nedeni ile kaz ayağı önleme konusunda başarısını kanıtlanmıştır.

Botox nasıl uygulanır?

Kırışmış olan bölgedeki kasların esnemesinden bahsetmiştik. Bu esneyen kaslara enjekte edilen botox maddesi kasların geçici olarak kasılmasını engelleyerek bölgedeki kırışıklığın yok olmasına neden olur. Bu tedavi düzenli olarak uygulanırsa alışkanlık yapmış olan derin izler alışkanlıklarını unutacak ve yeni derin izlerin oluşmasına da engel olunacaktır. Uygulama işlemi 10 dakika kadar sürmektedir. Faydasının gözlenmesine ise 1 hafta içerisinde rastlanır. Botox, iki kaş arasına, göz kenarındaki kaz ayağı bölgesine, alın bölgesindeki kırışıklıklara, buruna, üst dudağa, göz altına uygulanabilir.

İlk defa botox uygulaması yapılan kişide fayda süresi düzenli botox tedavisi gören kişiye nazaran daha kısadır. Bu süreyi 3-4 aylık bir süre şeklinde adlandırabiliriz. Sonraki uygulamalarla fayda sağlanan süre 6 aya, sonrasında 1 yıla kadar uzayacaktır.

Eğer cildinizde iltihabik durum varsa, hamile ya da süt emziren anne iseniz bu tedavi sakıncalı olabilir. Bu durumlar dışında herhangi bir nörolojik tedavi dönemi içerisindeyseniz doktorunuza botox uygulamasının size bir zararı olup olmayacağını mutlaka danışın. Bazı nörolojik ve antibiotik ilaçların içerisindeki maddeler Botox enjeksiyonu ile bir araya geldiğinde sağlıksız durumlar yaratabilir.

Kaz ayağı önleme tedavisinde başarısı kesinleşmiş olan Botox’un ayrıca terleme hastalığı (hiperhidrosis) tedavisinde de oldukça önemli yer arz eder. Aşırı terleme gösteren kişilerde saptanan terleme noktalarına ufak miktarlarda botox enjekte ederek hastalar bu dertlerinden kurtulabilmektedirler. Düzenli uygulanması halinde sıkıntı seyrelecek ve yok olacaktır.

Dolgu Nedir?

Dolgu kaz ayağı önleme ya da kırışıklık yok etme tedavisine ilaveten, derin kırışıklıkların yol açmış olduğu çökük bölgelerin dolgu maddesi enjeksiyonu ile doldurularak düzleştirilmesi yani normal görüntüye dönüştürülmesidir. Bu madde kaz ayağı önlemek dışında; dudak şişirmek, çökmüş bölümleri dolgunlaştırmak, ileri yaş nedeni ile azalan yağ nedeniyle oluşan çöküntüleri doldurmak, ani kilo kayıplarından oluşan çöküntüleri dolgunlaştırmak gibi sebepler için de tercih edilmektedir.

Sonuç olarak Dolgu ve Botox tedavileri estetik cerrahinin harikalarıdır. Bunlar, bıçak altına yatmanıza gerke olmadan, kaz ayağı önleme ve tüm yüz bölgesindeki kırışıklıklardan kurtulmak için çok az bir zaman ayırarak tedaviden başarılı sonuçlar alabileceğiniz iki önemli yöntemdir.

2 YORUMLAR

  1. iyi aksamlar ben 31 yasındayım ama bende daha erken yaslardan bu yana kaz ayagı kırısıklıklarım var ve ben bundan cok rahatsızım dolgu düşünüyorum ama kötü bir görüntü oluşmasındanda cok korkuyorum bunu ıcın bana yardımcı olurmusunuz?

    teşekküederim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.