Keratin içeren besinler

1

 

keratin
keratin

 

Keratin içeren besinler nelerdir?

Meyve ve Sebzeler

Havuç
Kavun
Tatlı patates
Mango
Ispanak
Kabak
Brokoli
Keratin içeren besinler arasında meyve ve sebzeler vardır. Meyve ve sebzelerin turuncu renkli olanlarında bol miktarda keratine rastlanır. Örneğin, havuç, mango, tatlı patates ve kavun keratin yüklüdür. Aynı zamanda ıspanak, kabak ve brokoli de  keratin içeren besinlerdendir.


misspera kozmetik


 

Etler

Etlerde bol miktarda protein bulunur. Sağlık açısından kırmızı etten uzak durulması gerektiğini unutmamalısınız. Bu nedenle keratin içeren besinler içinden tavuğu tercih edin.

Yumurta

Yumurta sadece keratin içermekle kalmıyor, aynı zamanda vücudun ekstra keratin üretmesine yardımcı olan biyotin adlı bir mineral de içeriyor. keratin içeren besinler arasında yer alan badem, çilek ve muz aynı zamanda biyotin de içermektedir.

keratin içeren gıdalar
keratin içeren besinler

 

Keratin Türleri

Keratin saçlar ve vücut için bu kadar işlevsel olduğunda, keratin içeren besinlerin neler olduğu da merak konusu olmaya başladı. Keratini aslında vücudumuz otomatik olarak üretir. Ancak keratin içeren besinler yiyerek de takviye alabiliriz.

Keratin insanların tüylerinde, saçlarında ve tırnaklarında bulunan oldukça güçlü bir proteindir. Keratinin ana işlevi epitel hücreleri korumaktır. Keratin içeren besinlere geçmeden önce biraz keratin hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Beta-keratin

Sürüngenler ve kuşların tüyleri, yeleleri, boynuzları ve pençelerinde bulunur. Bunları oluşturan ana yapı taşlarından biri de beta-keratindir.

Alpha-keratin

Alpha-keratin memeliler tarafından üretilen keratin çeşittir.

Keratinin fonksiyonu

Keratin esneklik verir. Bulunduğu yapıya esneklik verdiğinden hasarları da önler. Keratin tırnakların ve saçların kopma ve kırılmalarını önler. Çeşitli enfeksiyonlara karşı hücreleri korur. Saçtaki keratin daha az dayanıklı ve daha esnektir.

Keratinin saç bakımında işlevleri

Keratin ile saç bakımı yapmak yıpranmış saçların eski sağlıklı haline gelmesini sağlar. Kıvırcıklıkları ve dalgaları önler. Kabarmaya karşı etkilidir. 

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.