Kesikler ve sıyrıklar nasıl tedavi edilir nasıl iyileşir?

0
Yara tedavisi
Kesikler ve sıyrıklar nasıl tedavi edilir

Küçük kesikler ve sıyrıkların tedavisinde yapılacak basit işlemlerle enfeksiyon ve diğer ciddi durumları önleyebilirsiniz. Genellikle basit yöntemlerle kesikler ve sıyrıklarda uygulanacak doğal tedavi yöntemleri başarılı olmaktadır.

Küçük kesik ve sıyrıklar için malzemeler

  • Temiz su
  • Hafif sabun
  • Hidrojen peroksit
  • Cımbız
  • Bandajlar
  • Gazlı bez
  • Tül

Küçük kesik ve sıyrıklar nasıl tedavi edilir?

1

Aslında küçük yaralar da olsa dikkatlice göz atmak gerekir. Kir, çakıl veya kırık cam gibi herhangi bir cisim kesiklerin arasına girmemelidir. Kesiklerin içerisinde yabancı bir cisim yoksa bir sonraki tedavi aşamasına geçebilirsiniz.

2

Yanınızda ihtiyacınız olan malzemeler hazır olmalıdır. Yarayı ihtiyaç halinde ılık su ile yıkayın. Yıkama işleminde sabun kullanabilirsiniz. Bazı hidrojen peroksitlerde yıkama işleminde kullanılabilir. Eğer yara içinde veya kenarında bir şey kaldırmak gerekiyorsa enfeksiyona karşı antiseptik ve anti bakteriyel kullanılarak sterilize edilmiş cımbızla alın ve yarayı temizlemede gazlı bez veya bandaj kullanın.

3

Yarayı yumuşak bir sabun ve su ile tekrar yıkayın. Akan kan yoksa hafif sabun kullanın ancak sabunlar ağır parfümlü olmasın.

4

Yara üzerine hidrojen peroksit dökün. Hidrojen peroksittin köpüren özelliği ile enfeksiyonu önleyecektir. Kabarcıklar yukarı ve aşağı yaranın her yerine ulaşacak ve potansiyel enfeksiyon riski taşıyan her şeyi sterilize edecektir.

5

Yara içinde kum, çakıl, kıymık veya cam varsa dikkatlice alın. Cımbıza peroksit dökerek sterilize edin. Yabacı cismi aldıktan sonra tekrar peroksit dökerek yarayı temizleyin.

6

Küçük kesikler ve sıyrıkların havaya maruz kalması iyileşme sürecini hızlandırır. Kan pıhtılaşması var ve kan akmıyorsa mümkün mertebe bandaj ile sarmayın.

Ancak, bazı küçük kesikler ve sıyrıkların bir süre için bandaj veya gazlı bez ile kapalı olması gerekebilir. Örneğin ayakaltındaki bir kesiği temiz tutmak için hafif gazlı bez oldukça iyi olacaktır. İş yerindeki potansiyel zararlı maddelere karşı kesikler ve sıyrıklar enfeksiyon kapmaması için kapatılabilir. Ayrıca tül iyi bir seçimdir, tül ile kesiklerde ve sıyrıklarda hava akışı olacaktır ve iyileşme süresi hızlanacaktır.

7

Son adım olarak enfeksiyon riskine karşı kesikler ve sıyrıklar sürekli göz kontrolünde olmalıdır. Enfeksiyon belirtileri genelde kızarıklık, şişme, hoş olmayan kokular ve irin görünümleridir. Hassas bir buruna sahipseniz enfeksiyon potansiyelini tuhaf kokuları alarak hemen sezebilirsiniz. Enfeksiyonlara dikkat edin. Bazı enfeksiyonlar çok ciddi olabilir ve profesyonel sağlık hizmeti gerektirebilir.

İpuçları

  • Çocuklar üzerinde küçük kesikler ve sıyrıkları açık tedavi etmek oldukça zordur. Ayrıca peroksit onlara zarar verebilir. Çocuğunuza uygulayacağınız kesikler ve sıyrıklarla müdahalede oldukça dikkat etmelisiniz. Çocuğunuza vereceğiniz bir acı özgüvenlerini sarsacak ve size uzun yıllar güven zedelenmesi duyacaktır.
  • Kesiklerin ve sıyrıkların küçük olduğundan ve ciddi olmadığından emin olun. Eğer ciddi bir durum ise hemen bir sağlık merkezine başvurun.
  • Yara hızlı bir şekilde enfeksiyon kapabilir, bu durumda hemen bir sağlık merkezine gidin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.