Kil maskesi tarifleri kil maskesinin faydaları

0
Kil maskesi
Kil maskesi

Çağımızın doğal kozmetik akımının mucizelerinden biri de kil maskesi. Ancak kil maskesinin son zamanlarda popüler olması; kilin bakımda kullanımının da yeni bir deneyim olduğu anlamına gelmiyor. Antik çağlardan bu yana kadınların sağlık ve güzellik için doğal bir madde olan kili çeşitli malzemelerle karıştırarak yüzlerine ve vücutlarının çeşitli yelerine uyguladıkları biliniyor. Ancak her ne kadar doğal olsa da kil maskesinin uygulanması konusunda dikkat etmek gereken pek çok nokta var. Bu noktaların gözden kaçırılması ve kilin cilt üzerinde gelişigüzel kullanılması istenmeyen sonuçlara yer açabiliyor. Bu nedenle sizler için kil ve kille yapılan cilt maskeleri hakkında bilinmesi gereken her şeyi derleyen bir yazı hazırladık.

Kolayca uygulayabileceğiniz kil maskesi tarifleri

Kil maskesi uygulaması için oldukça masraflı olan güzellik salonlarına ya da spa merkezlerine gitmek şart değildir. Doğru malzemeler ve doğru uygulamayla kil maskesinin faydaları evinize gelebilir. Bu noktada maskeyi hazırlarken kullanacağınız tüm ürünlerin başta kil olmak üzere ilgili bakanlıklardan onaylı olmalarına, son kullanma tarihlerine ve sertifikalarına dikkat etmeniz önemlidir. Kil maskesinin haftada en fazla bir kez uygulanması ve ciltte en fazla 15 dakika tutulması gerektiğini de hatırlattıktan sonra tariflerinize geçelim;

1. Aspirinli kil maskesi

Malzemeler

Yarım tatlı kaşığı doğal kil, 3 adet aspirin, 1 çay kaşığı limon suyu

Uygulama

Aspirinleri bir kaşığın tersiyle ezerek toz haline getirin. Uygun bir kaba aldığınız kilin içine önce limon suyunu, ardından da toz aspirini ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Ciltte en fazla 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın. Cildinizde yanma hissederseniz beklemeden hemen durulayın.

2. Vazelinli kil maskesi

Malzemeler

2 çay kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı portakal veya greyfurt suyu ve 1 tatlı kaşığı doğal elma suyu, 1 tatlı kaşığı vazelin

Uygulama

Tüm malzemeleri uygun bir kapta iyice karıştırıp cildinize uygulayın. Bu maskenin ciltte bekleme süresi en fazla 10 dakika olmalı ve soğuk suyla iyice durulanmalıdır. Özellikle cilt parlamasından ve sivilcelerden kurtulmak için maske haftada 1 kez uygulanabilir.

3. Gül suyuyla kil maskesi

Malzemeler

1 tatlı kaşığı kil, birer tatlı kaşığı limon ve gül suyu

Uygulama

Tüm malzemeleri iyice karıştırıp cildinize uygulayın ve en fazla 15 dakika sonra güzelce durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

4. Papatya suyuyla kil maskesi

Malzemeler

1 tatlı kaşığı kil, 1 yemek kaşığı doğal papatya suyu

Uygulama

Kil ve papatya suyunu iyice karıştırıp cildinize nazikçe uygulayın. Bu maskeyi cildinizde 10 dakikadan fazla bekletmeyin. Haftada bir kez uygulamak yeterli olacaktır.

5. Ballı kil maskesi

Malzemeler

1 yemek kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı bal, süt

Uygulama

1 yemek kaşığı sütün üzerine az miktarda sütü koyu muhallebi kıvamında bir karışım elde edinceye kadar azar azar dökün. Bu karışımın içine 1 tatlı kaşığı doğal bal da ekledikten sonra karıştırıp cildinize uygulayın. En fazla 15 dakika beklettikten sonra durulayın.

6. Yumurtalı kil maskesi

Malzemeler

2 yemek kaşığı kil, 1 yumurtanın beyazı, bir fiske tuz

Uygulama

Yumurta beyazıyla tuzu çatal yardımıyla çırptıktan sonra 2 yemek kaşığı kili ekleyip karıştırın. Yüzünüze uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyip soğuk suyla kalıntı bırakmayacak şekilde durulayın.

7. Domatesli kil maskesi

Malzemeler

1 yemek kaşığı kil, 3 yemek kaşığı evde hazırlanmış domates püresi

Uygulama

Domatesin kabuklarını soyup çatalla iyice ezerek elde ettiğiniz 3 yemek kaşığı domates püresi 1 yemek kaşığı kille uygulayıp haftada bir kez olmak üzere 10 dakika boyunca yüzünüzde bekletin ve durulayın.

8. Ihlamurlu kil maskesi

Malzemeler

1 yemek kaşığı kil, 1 çay bardağı doğal (sallama olmayan) ıhlamur çayı

Uygulama

1 çay bardağı ıhlamur çayını 1 yemek kaşığı kil ile karıştırın. Karışımın cilde uygulanması için krem kıvamına gelene kadar durmadan karıştırılması gerekmektedir. Hazır olan maskeyi cildinize uyguladıktan en fazla 15 dakika sonra durulayın.

Kil maskesi hakkında herşey

Kil maskesinin içeriği nasıl olmalıdır?

Öncelikle kil maskesini hazırlarken kullanılacak kilin niteliğine çok dikkat etmek gerekir. Kilin doğal bir madde olduğu ve cilde iyi geldiği doğrudur, ancak bu önermeden yola çıkılarak doğada bulunan her türlü kil cilde uygulanamaz. Gerekli bakanlıkların ve sağlık kurumlarının onayını almış, cilde sürülmeye uygun kili ise aktarlarda, eczanelerde ve kimi marketlerde bulabilirsiniz.

Kil maskesi hazırlanırken kil ve suyun yanında çok değişik malzemeler kullanılmaktadır. Papatya suyu, çeşitli bitki ve meyve yağları, limon suyu gibi malzemeler bunlardan birkaçıdır. Bu malzemelerde görülen çeşitlilik karşısında siz güvenilir görünmeyen tavsiyeleri dikkate almamalı ve güvenilir tariflerdeki içerikleri hiçbir maddeyi fazla kaçırmamaya özen göstererek dikkatlice uygulamalısınız. Elbette birkaç damla aşırıya kaçmak kötü bir sonuç doğurmaz ancak tarifi sürekli bozarsanız cildinizin nem dengesinin bozulması veya kuruması gibi risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Maske hazırlanırken kullanılan su içme suyu veya arıtılmış çeşme suyu olmalıdır. Musluktan akan suyun ne kadar sağlıklı olduğu bilinemeyeceğinden içmediğiniz gibi cildinize uygulayıp bekleteceğiniz bu maskede de kullanmamanızı öneririz. Maskede kullanılacak su ayrıca ne çok soğuk, ne de çok sıcak olmalıdır. Oda sıcaklığındaki normal su maske için ideal olacaktır.

Kil maskesinin faydaları nelerdir?

Kil maskesinin faydaları arasında en belirgini cildin yağ dengesini düzenlemesidir. Bu nedenle kil maskesi en çok aşırı yağlanma, parlama ve aşırı sivilce oluşumu sorunu yaşayan kişilere tavsiye edilmektedir. Yalnızca yüzünüzde değil, vücudunuzda da aşırı yağlanmadan rahatsız olduğunuz bölgelere bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Doğru biçimde hazırlanan ve önerilen sıklıkta uygulanan maske yalnızca cildin üstündeki yağlanma ve lekelenmeyi değil, derinin alt tabakalarındaki yağlanmayı ve henüz yüzeye çıkmamış akne ve lekeleri de onaracaktır. Kısaca bu maskenin sağlıklı bir bakım ürününde bulunması gereken yalnızca yüzeysel değil genel ve tedavi edici bakım yapma özelliğine sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Güneş, yanma gibi nedenlerle veya başka sebepler yüzünden ciltte oluşan ve cilt rengini bozarak kötü bir görüntüye neden olan cilt lekeleri üzerinde de kil maskesinin yararları büyüktür. Maske uygulaması zamanla terkedilmezse birkaç düzenli uygulama sonrasında lekeli bölgenin rengini düzeltecek ve cildinizin tümünün kendi doğal tonunu pürüzsüz biçimde sergilemesine olanak tanıyacaktır.

Cildi sıkılaştırması kil maskesinin bir diğer önemli faydasıdır. Doğru aralıklarla kil maskesi kullanımı hem yüzde, hem de vücudun diğer bölgelerinde çatlakların ve kırışıklıkların giderilmesine, gergin ve sıkı bir görünüm elde edilmesine ciddi biçimde yardımcı olacaktır. Bu amaçla kil maskesi yüz, bel bölgesi, karın bölgesi, basenler, selülitler, boyun ve gıdı gibi cildin çoğu bölgesine uygulanabilir. Bu konuda önemli olan hızlı sıkılaşma sağlamak için kil maskesini ciltte önerilenden daha uzun süre tutmamaktır. Kil maskesinin faydaları her ne kadar denenmiş ve kanıtlanmış olursa olsun unutmayın ki herhangi bir maddeyi cildin üzerinde uzmanların önerdiğinden fazla tutmak yarardan çok zarara neden olabilir.

Kil maskesi hangi sıklıkla uygulanmalıdır?

Kil maskesinin ciltte uzun süre tutulması kadar çok sık uygulanması da kesinlikle olumlu bir etki yaratmayacak, hatta ciltte kuruma ve kırışma gibi ciddi sorunlara neden olacaktır. Uygun kullanıldığında çok faydalı ve güçlü bir bakım çeşidi olan kil maskesi haftada en fazla bir kere uygulanmalı ve ciltte en fazla 15 dakika bekletilmelidir. Ne kadar ihtiyacınız olduğunu hissederseniz hissedin bu sürelere uymanız cilt sağlığınız ve güzelliğiniz açısından son derece önemlidir. Hiçbir bakım önerilenden daha sık, daha bol veya daha uzun süreyle uygulanarak daha hızlı sonuç elde edilemez. Ancak sabreder ve kil maskesini önerilen sıklıkta doğru biçimde uygularsanız mümkün olan en kısa sürede en iyi sonuçlara ulaşırsınız.

Kil maskesi nasıl uygulanır?

Kil maskesinin cilt üzerinde onarıcı etkisini gösterebilmesi için doğru biçimde uygulanması çok önemlidir. Uygulama cildin hangi bölümüne yapılıyor olursa olsun maskeyi sürerken hareketler yer çekiminin tersi yönünde yapılmalıdır. Kilin cilde iyice nüfuz edebilmesi için maskeyi uygularkenki hareketlerin yavaş, yumuşak ve masaj yapar gibi çok yönlü olması önemlidir. Kil hamurumsu bir malzeme olduğundan kil maskesi uygulama sırasında saç boyarken kullanılan tarzda lateks eldivenler giyilmesi uygundur.

Maske cildin herhangi bir yerine uygulanırken ne çok ince, ne de çok kalın bir tabaka halinde sürülmelidir. Bu ayarı tutturmak için öncelikle mümkün olduğu kadar az maskeyi cildinize sürüp ardından ten rengini gözüktüğü bölgelere ek yaparak kapatma yoluna gidebilirsiniz. Ten renginin üstü kapandıktan sonra o bölgeye süreceğiniz maske artık fazlalık olacak ve kilin kuruyup cildinize işlemesini engelleyecektir. Maske uygulanırken göz çevresi, dudak üstü ve açık veya henüz kapanmış yaralar gibi hassas noktaların çevresinden bir santimetre kadar uzak durulması oldukça önemlidir. Son olarak kil maskesini cilde uyguladıktan sonra bekleme aşamasında cilde dokunulmaması, kaşınmaması ve cildin fazla oynatılmaması önemlidir. Özellikle yüz bölgesindeki kaslarınızı olabildiğince hareketsiz tutmaya özen göstermelisiniz.

Kil maskesi uygulanıp ciltte önerilen süre boyunca bekletildikten sonra doğru biçimde iyice temizlenmesi çok önemlidir. Bu işlem mümkünse soğuğa olabildiğince yakın suyla yapılmalıdır. Suyun dondurucu derecede soğuk olmaması ancak kesinlikle sıcak da olmaması gerekmektedir. Temizleme işlemi gözler kapatılıp korumaya alındıktan sonra acele etmeden küçük hareketlerle yapılmalıdır. Kilin temas ettiği her yer temizlenmeli, ciltte kalıntı kalmamasına çok önem gösterilmelidir. Kil maskesi temizleme işlemi tamamen bittikten sonra cilde mutlaka uygun bir losyon veya nemlendirici uygulanmalıdır.

Kil maskesi vücudun hangi bölgelerine uygulanabilir?

Bu maske cildin yağlanma, parlama veya kırışıklıklardan şikâyetçi olunan herhangi bir bölgesine uygulanabilir. Ancak karın, basen, bel bölgesi gibi yerlere uygulama yapılırken kil maskesinin herhangi bir incelme veya yağ yakımına neden olmayacağı bilinmelidir. Belli bir bölgede kiloya ve sarkmaya neden olan yağlardan kurtulmak için doğru bir diyet ve egzersiz programı uygulamak gerekir. Kil maskesi ile ilgili bölgelerde cilt dışına taşan yağlanmayı giderme, çatlakların görünümünü düzeltme ve bölgeyi sıkılaştırma gibi yardımcı sonuçlar için kullanılmalı ve vücutta kesinlikle önerilenden uzun süre tutulmamalı veya üzeri ılık havlu, şeffaf folyo gibi bir malzemeyle kapatılmamalıdır.

Kil maskesinin zararları var mıdır?

Kil maskesinin önerilen şekilde ve sıklıkta uygulandığında cilt üzerinde herhangi bir zararı yoktur. Ancak önerilenden daha fazla veya daha sık uygulanırsa, göz çevresine veya hassas bölgelere sürülürse ve aşırı kuru ciltlere uygulanırsa kil maskesinin zararları ortaya çıkabilmektedir. Kille yapılan maske zaten yağlı cildi kurutmak ve yağlanmayı azaltmak amacıyla uygulandığından kuru ciltlere sık sık uygulanırsa aşırı kuruma ve bunun sonucunda çatlama gibi sonuçlara yol açabilir. Eğer kuru bir cildiniz varsa ve kil maskesinden yararlanmak istiyorsanız ayda bir kere 10 dakikalık bir uygulama yapmanız yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.