Kırmızı benler tehlikeli midir?

0
Cilt
Kırmızı benler

Ciltteki benlerde genellikle cilt hastalıkları ve kanser uyarıcı işaretler vardır. Ancak kırmızı bir ben görünümü itibariyle zararsız veya cilt kanserinin belirtisi olup olmadığını belirlemek oldukça zordur. Cilt yüzeyinde minik duran kırmızı benler şüpheli görünebilir. Bu oluşumların siyah ve kırmızı benler gibi kırmızı veya pembe olmasının dışında çok fazla farkı yoktur.

Kiraz Hemanjiomlar

Cilt üzerinde kırmızı bir nokta ben olmayabilir. Bunun yerine kiraz hemanjiomlar olabilir. Bu rengi kırmızı veya mor, kanser riski taşımayan düz ve hafif kabarık bir alandır. Genellikle küçük yaşlarda ve yaşlılarda görülebilir. Küçük damarlardan ya da kılcal kan damarlardan kaynaklanan bir büyümedir. Genetik olabileceği gibi aynı zamanda zararsızdır.

Gerçek benler nedir?

Kırmızı benler çok tehlikeli olmasa da gerçek benler olarak bilinen siyah ve kahverengi benler grubu daha bulunmaktadır. Bu benler pigmentli ve cildin üzerinde kırmızı, pembe veya kahverengi olabilir. Gerçek benlerde genelde iyi huyludur.

Hangi kırmızı benler zararlıdır?

Zararlı olan bazı kırmızı benler vardır. Bunlar piyojenik granülomlar olarak bilinmektedir. Rengi daha kırmızı olmakla beraber, hızlı bir şekilde büyür ve deride lezyonlar oluşturur. Bunlar diğer benler gibi yumuşaktır, ani çarpmalar veya ufak travmalarda kolayca kanama olabilir.

Kırmızı benler ve cilt Kanseri

Benler kırmızı veya diğer renklerde görülebilir, bir süre sonra şekil, boyut ve renk değiştirebilir. Bu benler cilt kanseri yapan türlerdir. Bir dermatoloğa görünerek iyi ya da kötü huylu olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kırmızı benlerden kurtulma

Genellikle iyi huylu olan kırmızı benlerden kurtulma ihtiyacı duymayabilirsiniz. Ancak kozmetik ve görünüş amaçlı benlerden kurtulmak isterseniz, bir dermatoloğa inceletip uygun kaldırma prosedürlerini öğrenebilirsiniz. Günümüzde benleri lazer ile yakma en iyi yöntemdir. Bu yöntem ile acısız ve hiçbir iz bırakmadan benlerinizden kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.