Kırmızı benler ve etkileri

0
Ben
Kırmızı benler

Kırmızı benler boyut, şekil ve renk tonu ağrılığı olarak diğer benlere benzeyebilir. Kırmızı benler cilt kanserinin belirtisi de olabilir. Bu yüzden vücudunuzda artan kırmızı benler için bir dermatologla görüşmelisiniz.

Kırmızı benlerin tespiti

Cildinizde sivilce veya çil gibi beliren küçük kırmızı noktalar varsa bunlar kırmızı benler olabilir. Kırmızı benler vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir ancak özellikle güneş ışınlarının doğrudan temas ettiği yerlerde çok fazla göze çarpacak ve belirecektir.

Kırmızı benlerin boyutu

Genellikle 4 – 6 mm civarında cilt üzerinde görünürler. Güneşe maruz kalındığı ölçüde boyutunda artmalar gözükebilir ve bu kanser riskini taşıyor anlamına gelmektedir.

Kırmızı benlerin kanser taşıma riskleri

Tüm kırmızı benler kanser değildir ancak bazıları içerdiği melanom belirtileri ile kanser olabilme riskleri taşır. Bir süre güneşe maruz kalmasıyla boyut, şekil ve renk değiştiren kırmızı benler tehlikeli olduğu anlamına gelecektir. Renk şekil ve boyut değiştirmiyorsa eğer bu sizi sağlık açısından rahatsız etmeyen noktalar olarak kalacaktır.

Kırmızı benlerin yan etkileri

Kanser riski taşımayan kırmızı benler sadece görüntü açısından kozmetik sorun oluşturacaktır. Ancak diğer koyu ve siyah benlere göre görünümü daha az rahatsız edicidir. Kırmızı benlerin şekil, boyut ve renk değişikliği sonrası tespit edilemeyip gerekli önlemler alınamazsa cilt kanserine neden olabilir.

Kırmızı benlerin olumsuz etkilerinin giderilmesi

Kırmızı benler vücudun herhangi bir yerinde görünebilir ancak düzenli olarak cildinizi güneşe maruz bırakırsanız kırmızı benlerin büyüme ve tehlike riski o oranda artacaktır. Güzelliği olumsuz etkilemenin yanında güneş ışınları ve ultra viyole ışınlara yüksek miktarda maruz kalmak oldukça zararlı sonuçlar doğuracaktır. Bu yüzden mümkün seviyede güneşten uzak kalmalı ve güneş kremleri kullanılmalıdır. Kırmızı benlerin olası ani büyümelerine karşı kanser riski olabileceğini düşünüp hemen bir dermatoloğa gitmelisiniz. Kanserle mücadelede erken tanı çok önemlidir. Eğer kırmızı benler kanser riski taşımıyor ve bu belirtileri vermiyorsa bunları görmezden gelebilir, moralinizi bozmadan küçük makyaj teknikleriyle kozmetik etkisini azaltabilirsiniz. Ancak uzun soluklu doğal tedavi yöntemleri uygulayabileceğiniz gibi ilaç tedavileri ile de kırmızı benlerden kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.