Kirpik neden dökülür nasıl gürleşir?

0
Kirpik
Kirpik neden dökülür

Her kadın uzun ve gür kirpiklere sahip olmak ister. Fakat kirpikler de bir döngü içerisinde zamanla uzayıp, dökülmekte ve yerine yenisi çıkmaktadır. Kirpiklerin bu döngüsünde beslenmemizin ve kullandığımız makyaj malzemeleri ile aletlerin büyük etkisi bulunmaktadır. Normalde kirpikler 45 gün içerisinde uzayıp yüz gün kadar bir sürede de dökülmektedir. Fakat söylediğimiz nedenlerden dolayı kirpikler daha kısa sürede de dökülebilmektedir. Kirpik dökülmesi her ne kadar önemsiz bir durum gibi algılansa da göz sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Bunun nedeni ise kirpiklerin gözü dış etkenlere karşı koruyucu görevi üstlenmesidir. Kirpikler zamanla görevlerini yapamayarak seyrekleşmekte ve dökülme görülmektedir.

Kirpik Neden Dökülür?

Sizlere bu yazımızda kirpik neden dökülür ve nasıl gürleştirilir sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak vereceğiz.

 • Göz kapağını durmadan ovuşturmak kirpik dökülmesine neden olabilir.
 • Makyaj temizlenirken gözleri ve kirpikleri aşırı derecede ovmak kirpiklerin dökülmesine yol açar.
 • Kullanılan bazı ilaçlar kirpik dökülmesinin nedenleri arasındadır.
 • Kirpik diplerine yerleşen parazit ve enfeksiyonlar kirpikleri döken nedenlerdendir.
 • Aşırı makyaj yapmak kirpiklerin cansızlaşmasına ve seyrekleşerek dökülmesine yol açar.
 • Makyaj malzemelerinin kalitesiz olması nedeniyle kirpikler dökülebilir.
 • Stres, psikolojik hastalıklar, yetersiz ve dengesiz beslenme, iltihap gibi nedenler de kirpik dökülmesine yol açan etmenlerdendir.

Makyajdan Kaynaklanan Nedenler

Kirpik dökülmesinin en önemli nedenleri arasında makyaj yer almaktadır. Kirpik neden dökülür sorusunda ilk etmen makyaj malzemeleridir. Sürekli olarak kullanılan kozmetik malzemeleri, kirpiğe şekil vermek amacıyla kullanılan aletler ve makyaj temizlemek için kullanılan kalitesiz kozmetik ürünleri kirpiklerin sağlığını olumsuz yönde etkileyerek dökülmesine yol açmaktadır. Örneğin; sudan etkilenmeyen rimel kullanımını birçok bayanda görmüşüzdür. Amaç rimelin akmasından kurtulmaktır. Fakat o rimeli temizlerken gözleri ovuştura ovuştura çıkarma çabası doğal olarak kirpiklerin zarar görmesine ve dökülmesine yol açmaktadır. Makyaj malzemelerinizin kaliteli olmasına ve tarihine dikkat ederek, mümkünse makyajınızı temizlerken gözlerinizi fazla ovuşturmamaya özen göstermelisiniz.

Gözkapağı İltihabı ve Gözlerde Arpacık

Kirpik dökülmesinin önemli nedenlerinden biri de gözde çıkan arpacık ve gözkapağı iltihaplanmasıdır. Gözkapağı iltihaplanması kirpikleri zayıflatarak dökülmesine neden olmaktadır. Eğer gözkapağı iltihabından dolayı kirpikleriniz dökülüyorsa, antibiyotik içeren göz merhemleri kullanarak ve bir süreliğine makyaj yapmayarak bunu önleyebilirsiz. Kirpiklerinizin tahriş olmasına neden olacak ürünleri kullanmaktan da uzak durmanız gerekmektedir.

Sağlıklı Kirpikler İçin Öneriler

Kirpik neden dökülür ve sağlıklı kirpikler için neler yapmam gerekir diyorsanız dikkat.

 • Gözlerinizi aşırı ovuşturmaktan kaçının.
 • Ağır makyaj ve sık sık göz makyajı yapmaktan uzak durun.
 • Daha sağlıklı kirpiklere sahip olmak istiyorsanız kirpiklerinize zeytinyağı ve badem yağı sürebilirsiniz.
 • Sağlıklı kirpiklere ulaşmak için balık, yumurta, fasulye ve yoğurt tüketimine önem vermelisiniz. Bu besinler kirpiklerin uzamasını sağlamaktadır.
 • Protein ve vitamin bakımından zengin besinleri tüketmeye özen gösterin.
 • Kirpiklerinizin temizliğine dikkat edin ve makyajın uzun süre gözlerinizde kalmamasına özen gösterin.
 • Kirpiklerinizin dökülmesini önlemek için bitkisel kürler hazırlayabilirsiniz.
 • Özellikle aşırı maskara kullanımı kirpik dökülmesini hızlandırmaktadır. Bu nedenle aşırı makyaj yapıyorsanız dahi kullandığınız ürünlerin kaliteli olmasına dikkat ederek, kirpik dökülmesini önleyebilirsiniz.
 • Kirpikler doğal yaşam sürecinde yaşlanma nedeniyle de dökülebilir. Bu durumda yapılabilecek önemli şey beslenmeye dikkat edilmesidir. Bu süreçte sağlıklı beslenerek kirpiklerin dökülmesi önlenebilir.

Kirpik neden dökülür sorusunu detaylı bir şekilde açıkladığımızı ve almanız gereken önlemleri sunduğumuzu düşünüyoruz. Sizlere sunduğumuz bu öneriler sayesinde sağlıklı kirpiklere kavuşabilirsiniz. Ancak kirpiklerim çok döküldü nasıl gürleşir diyorsanız şimdi de sizlere kirpiklerinizin daha gürleşmesini sağlayacak bir karışım önereceğiz.

Kirpik Gürleştiren Karışım

Malzemeler

 • 1 bardak su
 • 1 çay kaşığı hint yağı
 • 1 tatlı kaşığı kakao yağı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Kirpik nasıl gürleşir diyenlerin kolayca hazırlayabileceği bu karışım için tüm malzemeleri suyun içine döküyoruz. Karışımı sıcak su dolu bir kapta ısıtıyoruz. Karışım soğuduktan sonra kirpiklere sürüyoruz. Gözlerinize kaçmamasına dikkat ederek bu karışımı 15 gün boyunca kullanabilirsiniz. Bu karışım sayesinde en kısa zamanda daha gür kirpiklere ulaşacaksınız.

Daha gür kirpiklere ulaşmak için hint yağı ve badem yağını karıştırarak 15 gün kirpiklerinize sürün. Karışımı kirpiklerinizin kökünden ucuna doğru sürerek kısa zamanda daha gür kirpiklere ulaşabilirsiniz. Sizlere sunduğumuz bu bilgiler sayesinde artık kirpik dökülmesinden kurtularak, gür kirpiklere sahip olabilirsiniz.

Kirpik dökülmesinin önlemek ve kirpiklerinizin daha fazla uzamasını sağlamak için zeytinyağının mucizevi etkisinden faydalanmayı da ihmal etmeyin. Zeytinyağı kirpiklerin güçlenmesini ve uzamasını sağlamaktadır. Vakit buldukça kirpiklerinize zeytinyağı sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Zeytinyağının içine isteğinize göre hint yağı ve badem yağı da ekleyerek daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Büyülü bakışlara ve sağlıklı kirpiklere ulaşmak için sizlere sunduğumuz bilgileri mutlaka uygulayın. Bu sayede kısa zamanda kirpiklerinizin dökülmesi sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Beslenmenize de mutlaka dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki en güzel bakışlar için sağlıklı kirpiklere sahip olmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.