Kış aylarında cilt bakımı

| 2012/10/25 | 0 Comments

 

kışın cilt bakımı

kış aylarında cilt bakımı

Rüzgar, tuzlu su veya kar taneleri cildinize yıl boyunca zarar verebilir. Rüzgar cildinizi kurutup parlaklığını yok edebilir. Ne kadar cilt bakımı yaparsanız yapın rüzgar ve kötü hava koşulları cildinize zarar verecektir. Dolayısı ile bir yandan cilt bakımı yaparken bir yandan da cildinizi korumanız gerekmektedir. Aksi halde cilt bakımı için harcadığınız tonlarca para boşa uğraşmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Cildinizi rüzgardan koruyun

1

Mümkünse sert rüzgar sırasında içeride kalın. Dışarıda olmanız gerekiyorsa, mümkün olduğu kadar çatı altlarında kalmaya çalışın. Örneğin, rüzgar doğrudan yüzünüze geliyorsa bir otobüs durağında rüzgarın hafiflemesini bekleyebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız tüm cilt bakımı kürlerinin bir anda heba olmasını önlersiniz.

2

Rüzgarlı günlerde bir eşarp, şal veya şapka takın. Direk olarak rüzgar yüzünüze vurduğunda bu şal veya eşarp yardımıyla yüzünüzü koruyabilirsiniz.

Kış aylarında nemlendirici takviyesi

3

Cilt bakımı için günlük olarak nemlendirici kullanın. Farmona adlı bir şirket, soğuk ve rüzgarlı günler için özel kremler üretiyor. Herhangi bir nemlendirici ile günlük cilt bakımı yapmak cildinizi nemli ve güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca cildinizin rahatlaması için rüzgara maruz kaldıktan sonra cildinize nemlendirici uygulayın.

4

Cilt sorunlarını en aza indirmek için dışarıya çıkarken güneş kremi kullanın. SPF 15 ya da daha yüksek olan güneş koruyucu kremler güneşe karşı bir kalkan görevi görerek güneş hasarına karşı cildinizi korur. Daha da önemlisi sadece güneşe karşı değil cildinizi rüzgarın kötü etkilerine karşı da koruyacaktır. Cilt bakımının en önemli adımı cildinizi kötü etkilerden korumaktır.

5

Rüzgar, duman,  aşırı sıcak veya soğuk gibi cildi tahriş edici durumlardan uzak durun. Bu gibi kötü faktörler kırışıklık ve yanıklara karşı cildinizi daha duyarlı bir hale getirir. Cildiniz kurumaya eğilimli olur. İşte bu nedenle özellikle cilt bakımında nemlendiriciyi eksik etmemenizin altını çiziyoruz.

6

Sert rüzgardan korumak için cildinize vazelin uygulayın. Vazelin cildinizin içindeki nemi kilitler;  rüzgarın kurutma ve yakmasına karşı bir bariyer görevi görür.

7

Cildinizi nemli tutmaya yardımcı olmak için bol su içilmelidir. Sağlıklı olan vücut cildi de sağlıklı tutacaktır. Cilt bakımının olmazsa olmazı bol su tüketmektir.

Özellikle soğuk günlerde bu cilt bakımı önerilerini uygulayın. Rüzgar ve soğuk cildinizi gerçekten çok kötü etkiler. Bunu aslında soğuk havalarda ellerinizin daha çok çatlamasından ve kurumasından anlayabilirsiniz. Genel olarak kış aylarında cilt bakımı ürünlerinin tercih edilmesi de artmaktadır. Kış mevsiminin yaklaştığı bu günlerde cilt bakımına daha çok zaman ayırmalısınız.

Cilt bakımınız için diğer bölümlerde yer alan bitkisel bakım tavsiyelerine de göz atabilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Kategori: Cilt Bakımı, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.