Kış aylarında el bakımı nasıl yapılır

2
Kışın el bakımı
Kış aylarında el bakımı

Kış aylarında kuru ve soğuk hava kesinlikle ellerinize karşı acımasız olabilir. Ayrıca tatil sezonu bitip de ev kapılarını size açtığında yeni bir temizlik dönemine de merhaba diyeceksiniz. Kış aylarının güzelliği bir başkadır. Ancak soğuk havanın etkileri de ellerinize karşı farklı olacaktır. Kartopu oynamak çekici olabilir fakat çatlamış eller, şişmiz bir boğaz ve kuru bir cilt kaderiniz olmamalıdır. Bu nedenle düzenli olarak el bakımı yapmanız gerekir. Peki kışın el bakımı nasıl yapılır?

Kuruluğa Karşı Gardınızı Alın

Ellerinizi nemlendirmenin temel amacı, vücudun kendi dahili nemlendirme sistemini korumaktır. Dermatologlar uzun yıllardır elleri temiz tutmanın ve nemlendirmenin öneminden bahsediyor. Peki ellerin temizliğini nasıl sağlamalıyız? New York’lu dermatolog Dr Meghan O’Brien el kurumasının bir numaralı faktörünün sıcak su ve sabun olduğunu söylüyor. O’Brien’a göre antibakteriyel sabunlar el kuruluğuna neden oluyor. Bu nedenle antibakteriyel sabunlardan uzak durmak gerekiyor. Ayrıca eller yıkandıktan sonra elleri nemlendirmek için nemlendirici bir krem sürülmesinin de çok önemli olduğunun altını çiziyor. El nemlendirmesi el bakımının temelini oluşturuyor.

Bunun yanında ellerimizi temizlemek için kullandığımız malzemelerin içeriğine de dikkat etmemiz gerekli. El bakımı elleri korumakla devam eder. Örneğin alkol cildi kurutuyor. Bu nedenle alkol ve sodyum sülfat içermeyen ürünler kullanmalıyız. Dışarıya çıktığınızda bu bir yemek veya sinema da olsa tuvalete girdikten sonra ellerinizi yıkamak zorundasınız. Dışarıdayken kullanabileceğiniz bir el temizleyiciyi çantanızda taşıyın. Böylece zararlı maddeler içeren temizleyicilerden uzak durmuş olursunuz.

 Temizlik sırasında ise deodorantlı sabunlar ve özel olarak koku eklenmiş temizlik maddeleriyle ellerin temas etmesinden kaçınılması gerekmektedir.

Etiketleri okuyun

El bakımı için kullandığınız sabunların, nemlendiricilerin ve cilt bakım ürünlerinin içerdiği maddeleri iyi kontrol edin.

• Gliserin, lanolin ve mineral yağlar içeren nemlendiriciler ve cilt bakım ürünleri elleriniz için mükemmel sonuçar verecektir. Bu maddeler el bakımının vazgeçilmez elemanlarıdır. Kurumuş cildi rahatlatır, nem kazandırır ve korurlar.

• New York’lu plastik cerrah Dr Shirley Madhere el bakımı ile ilgili açıklamalarında bir el kreminde C vitamini, meyan kökü , üzüm ekstresi, alfa-hidroksi asitler yada hyaluronik asitin olması gerektiğine yer verdi. Bu maddeler cilt dokusunun kendini yenilemesini ve sağlığını kazanmasını sağlıyor.

•  Dr Elizabeth Trattner aynısafa otunun iyileştirici etkisinin altını çiziyor. Aynısafa merhemi için bitkisel bakım kategorilerine bakabilirsiniz. Ayrıca argan yağı da sebum üretimini düzenleyici etkiye sahip. Özellikle kış aylarında el bakımı için argan yağı içeren ürünleri tercih etmelisiniz.

 

nemlenmiş eller

Elleri nemlendirme

Sağlıklı eller için en önemli unsur nemdir. Dr Dale Isaacson evde tüm vücut için nemlendiriciler bulunmasını öneriyior. Ellere, yüze ve vücuda ayrı ayrı uygulanması gereken bu nemlendiriciler sayesinde kuru cilt, kırışıklık, yaşlılık lekeleri ve varis gibi bir çok cilt sorunu tarihe karışabilir. Bunun yanında cildi güneşten korumak da çok önemli. Normalde 15 koruma faktörü tavsiye edilmesine rağmen Dr Dale Isaacson bu sırının en az 30 faktör olması görüşünde. Güneş lekelerinin en çok ellerde çıktığı göz önüne alınırsa el bakımı için güneş koruyucu krem kullanmanın önemi de  ortadadır.

Bir başka Amerikalı dermatolog Len Saunders cildi nemlendirmek için ilginç bir öneride bulunuyor. Sanders’a göre metabolizmanın düzgün çalışması ile damarlar aracılığıyla cilt altı dokulara kan pompalanması sağlanıyor. Böylece cildin ihtiyacı olan nem, mineraller ve vitaminler kan aracılığıyla cildin ihtiyaç duyduğu bölgelere taşınabiliyor. Dolayısı ile kardiyo egzersizleri bu anlamda önem kazanıyor. Sağlıklı bir cilt için aslında egzersiz de çok önemli. Terlediğinizde cildin doğal soğutma mekanizması çalışır. Bu ayrıca cildin her yerinde nemin dengelenmesini de sağlamaktadır. Kısacası el bakımı için egzersiz de önemlidir.

Avuç içlerinizi koruyun!

Özellikle avuç içlerinizdeki deri çok incedir. Avuç içlerinizin soğuğa maruz kalmaması gerekir. Kış aylarında dışarı çıktığınızda ellerinizi eldiven ile korumanız gerekir. Ayrıca kış aylarında temizlik yaparken lastik eldiven takarak ellerinizle deterjanın temasını engelleyin.
Uygun tırnak bakımı kış aylarında da çok önemlidir. Tırnakların çok uzun olmaması ve temiz olması güçlenmelerine yardımcı olur. Ayrıca her gece tırnak nemlendirici krem sürmeniz gerekir. Böylece oje ve cila gibi kimyasalların kötü etkileri azaltılabilir.

Elleriniz için evde el bakımı uygulayabilirsiniz. Bunun için bitkisel bakım sayfalarımıza göz atın. Elleriniz için bitkisel bir maske bulabilirsiniz. Dr. Isaacson’a göre “Çok kuru ciltlerin reçetesi merhem ya da krem olabilir. Kuru cilt ayrıca egzama veya sedef gibi altta yatan tıbbi durumun belirtisi olabilir. “ Dolayısı ile özellikle kış aylarında el bakımı ihmal edilmemeli. Eller nemlendirilmek suretiyle sürekli koruma altına alınmalı ve en önemlisi de soğuktan korunmalıdır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.