Kışın cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

0

Kışın cilt bakımıSoğuk hava nedeni ile çatlayan ve kuruyan ve özel bir bakım gerektiren cilt için hem yaz hem kış aylarında tehlikeli olan ultraviyole ışınları değinilmesi gereken ilk nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.
Eğer kışın cilt bakımı yapmaktan söz ediyorsak, güneşin etkili olmadığı yanılgısından sıyrılmalı ve kış güneşi yüzünü gösterdiğinde, mutlaka koruyucu faktör içeren güneş kremlerinden kullanmalısınız. Bu koruyucu kremleri yüzünüz başta olmak üzere, açıkta kalan her yerinize sürmenizi tavsiye ederiz.
Ayrıca yazın olduğu gibi kışın da bol miktarda su içmek nemli yani sağlıklı bir cilde sahip olmak için olmazsa olmaz koşulların başında gelir. Çünkü cildin esneklik kaynağı olan su, çatlama, kuruma gibi istenmeyen etkilerin önüne geçmek için de en önemli etkendir.
Cildinizi nemli tutmaya özen gösterin
Kışın da her gün duş almak cilt sağlığı için gereklidir. Ancak duştan sonra nemlendirici krem ve uygun yağlar ile cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlamayı unutmayın.

Günlük hayatın koşuşturmacası içinde nemlendirici kullanmak zor mu geliyor? Bu durumda çantanızda, ofis masanızda, elinizin altında daima küçük nemlendiriciler bulundurun ve her gözünüze iliştiğinde ellerinizi ve mümkün olduğunda yüzünüzü nemlendirin. Çünkü kışın cilt bakımı yapmanın en kritik püf noktası cildin nem oranını koruyabilmektir.

Cildinize dışarıdan verdiğiniz desteklerin yanında, aynı zamandan içeriden yapılan takviyeler de büyük önem taşır. Bu da doğru beslenme ile mümkün olacaktır. Kış aylarında, içeriğinde E vitamini yüksek olan besinler tüketmek önem kazanırken, aynı zamanda doymamış yağ içeren gıdalar da cilt sağlığı söz konusu olduğunda öne çıkmaktadır. Balık, ceviz, badem, fındık, fıstık, avakado gibi besinleri daha fazla tüketmek, kışın cilt bakımı için yapılabilecek doğru uygulamalar arasında sayılabilir.

Geceleri düzenli uyumak, mümkünse gece 11 ile sabah 4 arasındaki zaman dilimini uykuda geçirmek, cildin kendisini yenilemesini sağlayan pigmentlerin üretimi için çok kritiktir. Düzenli ve kaliteli bir uykunun yanında alkol ve sigara tüketiminden de kaçınmak cildinizin kalitesi açısından büyük önem taşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.