Kıvırcık saçlara yapmamanız gereken 7 şey

0
Kıvırcık saçlar
Kıvırcık saçlara yapmamanız gereken 7 şey

Hepiniz biliyorsunuz ki kıvırcık ve dalgalı saçların bakımı sabır ve deneyim gerektirir. Kıvırcık saçlara doğru bir şekilde bakımı öğrenmek zaman alır. Peki yapmamanız gereken şeyleri biliyor musunuz? Bazen yapmamız gereken şeylere o kadar odaklanırız ki yapmamamız gereken şeyleri gözden kaçırabiliriz. Peki kıvırcık saçlara yapmamanız gereken şeyler hakkında hiç düşündünüz mü? Biz düşündük ve yapmamanız gereken şeyleri sebepleri ile birlikte listeledik.

1- Saçlarınız kuruyken taramak

Kıvırcık saçlar çok kolay çitişirler ve kıvırcık saçlara yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri de saçlarınız kuru iken onları taramaktır. Kıvırcık saçlar kuru iken taramak saçların kırılmasına ve uçlarının çatallaşmasına neden olur. Kıvırcık saçlarınızı taramanız gerektiğinde hafifçe ıslatın, biraz saç kremi sürün ve geniş aralıklı bir tarak ile ilk önce birbirine karışmış bukleleri açın. Bu çabanız saçlarınızın daha sağlıklı görünmesi, kırılma ve çatallaşmaların azalması olarak size geri dönecektir.

2- Saçlarınız ıslakken kestirmek

Aslına bakarsanız kıvırcık saçların ıslakken kestirilmesinde yanlış bir şey yok. Ancak eğer saçlarınızı ıslakken kestirir ve bir saç stili oluşturmaya çalışırsanız saçlarınız kuruduğunda daha farklı görüneceğini unutmayın. Kıvırcık saçlar kurudukça kısalırlar. Eğer saç kesiminizin istediğiniz gibi olmasını istiyorsanız saçlarınızı kestirmeden önce kurumasını bekleyin. Biliyorum çoğu kuaför saçlarınızı ıslakken kesmeyi tercih edecektir ancak siz ona hatırlatabilirsiniz. Eğer belirli bir saç şekli oluşturmaya çalışmıyorsanız saçlarınızı ıslakken de gönül rahatlığı ile kestirebilirsiniz.

3- Aşırı şampuan kullanımı

Kıvırcık saçlılar için, aşırı şampuan kullanımı da yapılmaması gereken bir şeydir. Saçlarınızı çok sık yıkamak veya aşırı şampuan kullanmak saçlarınızın kurumasına ve kırılmasına, çatallaşmasına neden olur. Bunun yanında saç derinizde kaşıntı gibi sorunlar da meydana gelebilir. Bunun nedeni aşırı miktarda şampuan kullanımının saçlarda ve saçlı deride olması gereken doğal yağı da temizlemesidir. Bu yağ saç ve saç derisini nemlendirir. Ne çeşit şampuan kullanırsanız kullanın, aşırıya kaçmayın. Saç diplerini temizlemeye odaklanın ve saç dipleri temizlendikten sonra sadece durulayın ve bırakın su işini yapsın.

4- İyi nemlendirmemek

Kıvırcık saç susamış saçtır. Kıvırcık saçları mümkün olduğunca nemle beslemeliyiz. Bunu yapmanın en iyi yolu haftada bir deep conditioning terapi uygulamaktır. Bu şekilde saçlarınızın gövdesi beslenir, elastikiyeti arttırılır ve kırılmaların önüne geçilir. Saçlarınızın genel sağlığı iyileşir.

5- Nemi saçlara hapsetmemek

Son günlerde önemli bir nemi hapsetme tekniği öğrendim ve bu kıvırcık saçlar için çok önemli. Deep conditioning terapisinin saçlarımı nemlendirmek için yeterli olacağını düşünüyordum ancak kıvırcık saçın tabiatında kurumak var. Bu nedenle olabildiğince nemlendirilmesi gerekiyor, daha sonra da bu nemin hapsedilmesi gerekiyor. Nemi saçlara hapsetmek için esansiyel yağları kullanabilirsiniz. Birçok çeşit arasından hoşunuza gideni seçebilirsiniz. Ben şahsen Hindistan cevizi yağını nemi saçlarıma hapsetmek için kullanıyorum. Nemi saçlarınıza hapsettiğinizde nasıl saçınızın sağlığının arttığını, parlaklık kazandığına siz de şaşıracaksınız.

6- Aşırı ısı maruziyeti, ısı koruyucu kullanmamak

Kıvırcık saçların en güzel yanı esnekliğidir. Kıvırcık saçlı bir kadın olarak, kıvırcık saçlı kadınların fazla saç bakım ürünü kullanmadan hızlı bir şekilde günün her saati hazır olabileceğini iyi biliyorum. Ayrıca istediğimiz zaman çok fazla para harcamadan küçük bir çaba ile saçlarımızı düzleştirebiliriz de. Ancak saçlarımızı düzleştirmek için kullandığımız bu aletlerin her biri ısı ile çalışır ve saçlarımıza zarar verirler. Bu zarardan korunmak için ısı koruyucu serumlar kullanmalısınız. Ancak yine de saçlarınızı çok sık ısıya maruz bırakmamanızı tavsiye ederim.

7- Saçlarınızı kestirmemek

Bazen tüm çabalarımıza rağmen saçların uçlarında kırılmalar ve çatallaşmalar olur. Bu sorunları engellemek için birçok yöntem uygulayabiliriz ancak yine se kırıklar ve çatallaşmalar olacaktır. Bu gerçekleştiğinde, saçlarımızın kesilmesi gerekir. Saçlarınızın kırıklarını aldırmak, hasarlanmış saçların uzaklaştırılmasını sağlar ve saçlarınızın daha sağlıklı uzamasına olanak verir. Kırıkların saçlarınız boyunca ilerlemesinin önüne geçer.

Saçlarınız, sizin vücudunuzun bir parçası olduğu için güzeldir. Saç kesimi, rengi, şekli ne olursa olsun, saçlarınıza iyi baktığınızda saçlarınız güzel görünür. Sizin de kıvırcık saçların bakımı hakkında söyleyecekleriniz var mı? Burada önerdiğimiz ipuçları konusunda ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.