Kollajen neye iyi gelir, cilde faydası var mıdır?

0
Anti aging
Kollajen neye iyi gelir

Kollajen hayvanlarda ve insan vücudunda bulunan bir proteindir. Peki, kollajen neye iyi gelir? Kollajenin doğal, biyolojik kökeni onu çok etkili yapmakla birlikte en önemli bileşeni birçok tıbbi amaç için kullanılmaktadır. Estetik amaçlı ilaçlarda, yara tedavilerinde, kalp ve estetik ameliyatlarında kullanılmaktadır.

Kollajenin estetik amaçlı ilaçlarda kullanımı

İnsanlar genellikle yüzlerinin görünümünü iyileştirmek için bıçak altına yatmak da dâhil her yolu denerler. Oysaki kollajen jellerin enjeksiyonunun da aynı etkiyi gösterdiğine dair etkileyici kayıtları vardır. Enjekte edilebilir kollajen dolgusu genellikle yüz gençleştirme amacıyla kullanılırlar. Akne kalıntılarını temizlemenize yardımcı olmakla birlikte kırışıklıklarınızı azaltır aynı zamanda dudakları dolgunlaştırmak için de kullanılır. Aynı zamanda cilde kontrollü zarar verilerek hücreleri yeniden kollajen üretimine teşvik eden küçük ölçekli radyo frekansı tedavileri de bulunmaktadır.

Kollajenin yanık tedavilerinde kullanımı

Yanık tedavileri için birçok pansuman çeşidi bulunmaktadır ancak kollajen pansumanı tartışmasız en iyisidir. Kollajen pansumanları iyi gelişen bir iyileşme sürecinin en önemli unsuru olan bakterilerin pansumandan geçmesine izin vermezler. Kollajen pansumanları tamamen doğal ve hipoalerjeniktirler. Aynı zamanda oluşan dokuların ihtiyaçlarını azaltmaktadırlar. Ayrıca bu pansumanlar daha büyük bir acıya ve rahatsızlık verici bir sıcaklığa neden olmazlar.

Eklem ağrılarınız için ağrı kesici

Kollajen takviyelerinin bazı zamanlarda eklem ağrılarına da iyi geldiği görülmüştür. Bununla birlikte bir çalışmada “kollajen hidrolisat” şeklinde kollajen takviyesi alan atletlerin ağrılarının azaldığı gösterilmiştir. Eklemlerde bulunan kıkırdak dokuyu onarıcı etkisi ise kanıtlanmıştır.

Kollajenin kalp ve diğer iç organlara yararları

Yüksek kolesterol arterlerde plak oluşumuna neden olmaktadır. Kollajen bu plakların çevresini sararak bununla savaşmaya çalışmaktadır ancak kollajen plaklardan ayrılırsa kalp krizine neden olabilir. Yapılan araştırmalar kollajenin yapısal bütünlüğünü parçalanmaktan korumayı sağlayan metotlar bulmaya yardımcı olmaktadırlar. Bu durum yalnızca kalp krizini önlemekten çok daha fazlasını yapmaktadır. Tümör hücreleri kollajenle birlikte organlara ve kan hücrelerine saldırmadan önce yıkılmalıdır. Kollajenin dayanıklılığı daha da artırıldığında kansere karşı çok daha etkili bir tedbir olarak kullanılabilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.