Kum ile ayak peelingi hazırlayabilirsiniz

0
Kum
Kum

Ayaklar sıklıkla çorap ve ayakkabı içinde kaldıkları için ihmal edilirler, ta ki topuklarınız kuruyup çatlayana veya cildiniz soyulana kadar. Bu durumlar kötü görüntüye sebep olduğu kadar ayaklarda ağrı da yaratabilirler. Ancak ayaklarınıza gereken özeni gösteriyorsanız böyle durumlarla karşı karşıya kalmazsınız. Vücudunuza özen göstermek istiyorsanız, vücudunuzun her yerine aynı özeni göstermelisiniz. En azından ayda bir gün pedikür ve ayak masajı yapmak için ayırın. Eğer bu pahalı işlemleri karşılayamıyorsanız her zaman evde kendi imkanlarınız ile ayak bakımı yapmanız mümkündür.

Ayak peelingi nasıl yapılır sorusunun yanıtı aşağıdaki basit tarifte. Aşağıdaki adımları uygulayarak ayaklarınızın ihtiyacı olan bakımı yapabilirsiniz.

  • Öncelikle ayak peelingi için gereken malzemeleri temin edin. Bu malzemelerin çoğunu evinizde bulabilirsiniz. Magnezyum tuzu, deniz tuzu, esansiyel yağlar, badem yağı, temiz kum, bebek şampuanı ve sterilize edilebilen bir kap.
  • Magnezyum tuzunu, kumu ve deniz tuzunu bir kaseye koyun.
  • Bebek şampuanı ve esansiyel yağı ekledikten sonra içeriği iyice karıştırın.
  • Bu karışımı sterilize edilmiş kaba dökün ve peeling karışımınız hazır.
  • Ayaklarınızı bir süre ılık suda bekletin ve daha sonra kurulayın.
  • Ayak topuklarınıza ve tabanlarınıza bu karışımı dairesel hareketler ile uygulayın. Bir süre bu işlemi sürdürün.
  • Ayağınızın tabanının tümüne sürdükten sonra 5 dakika bekleyin ve ayaklarınızı nazikçe durulayın. Ayaklarınızı yumuşak bir havlu ile nazikçe durulayın.
  • Ayaklarınızı kalp seviyenizin biraz üzerine kaldırarak bir süre boyunca uzanın ve rahatlayın. Bu sayede ayaklarınızdaki yorgunluk ve rahatsızlık azalacaktır.
  • Sterilize edilmiş kabın içindeki kalan karışımı atmayın ve kapağını kapatarak muhafaza edin. Soğuk ve kuru bir yerde saklayabilir, tekrar peeling yapmak istediğiniz zaman karışımın kalan kısmını kullanabilirsiniz.

Bu tarife istediğiniz başka malzemeleri de ekleyebilirsiniz. Hatta başka esansiyel yağlar ekleyerek bu karışımın çok güzel kokular yaymasını da sağlayabilirsiniz. Ayaklarınıza masaj yapmak için zeytin yağı kullanabilirsiniz. Zeytin yağı ayaklarınızın nemini korumasına yardımcı olacaktır. Eğer ayaklarınız ileri derecede çatlamış ve kurumuş ise yatmadan önce ayaklarınıza vazelin sürüp pamuk çoraplar giyerek sabaha kadar nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.