Kuru cilt bakımı

1
Kuru cilt bakımı
Kuru cilt bakımı

Kuru cilt bakımı özellikle bahar aylarında ve kış aylarında çok daha özen istemektedir. Kuru ciltler, kırışıklıklara, çatlamaya ve pul pul dökülmeye meyillidir. Bu nedenle sürekli cildinizi nemlendirmeniz ve kuru cilt bakımı nasıl yapılır bilmeniz gerekir. Kuru cilt bakımı; yüz bakımı, el ve ayak bakımı ve vücut bakımı olarak ayrılmaktadır.

Kuru ciltler için yüz bakımı

Kuru yüz derisi sıkı ve mat bir görünüme sahiptir. Cilt hücreleri epidermisin (bazal tabakası) al kısmında doğarlar ve hücreler cildin üst tabakasına (boynuzsu tabaka) yükselerek hacim olarak artar ve keratin oluştururlar. Kuru cilt bakımı cildin sağlıklı ve nemli kalacak şekilde korunmasına yönelik olmalıdır. Kuru cilt nazik temizleyici ve nemlendiricilerden cömert miktarlarda gerektirir.

Cildin doğal koruyucu yağlarını ortadan kaldıran sabun ve deterjan bazlı temizleyiciler kullanmayın. Cildin kurumasını engellemek için yıkama sonrası cildi nemlendirmek gerekir.  Bunun için de doğal maddeler içeren bir nemlendirici kullanın. En az 30 dakika yüzeydeki ölü cilt hücrelerini kaldırmak için haftada bir kez peeling etkili bir yüz maskesini yüzünüze uygulayın. Yüz maskesi sonrasında kuru cilt bakımını tamamlamak için yüzünüze tekrar nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Kuru ciltler için yüz temizleyicisi

1 yumurta sarısı, 1 çay kaşığı portakal suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağına birkaç damla gülsuyu ve limon suyu ekleyip karıştırın. Sabah saatlerinde bu karışımı yüzünüzü temizlemek için kullanın. Her gün uygulayabilirsiniz. Kuru cilt bakımı cildi temizlemekle başlar.

Kuru ciltler için yüz maskeleri

Kuru ciltler için yüz bakımı
Kuru ciltler için yüz bakımı

Kuru cilt bakımının en önemli tamamlayıcılarından biri yüz maskeleridir. Yüz maskelerini her hafta uygulayarak cildinizin yenilenmesine yardımcı olursunuz.

1

1 yumurta, 1 çay kaşığı bal, ½ çay kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla gül suyunu karıştırarak kendi yüz maskenizi oluşturun. Karışım yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Ardından ılık suyla yıkanır. Bu maske cildinize uygun olduğu için dilerseniz haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz. En az haftada bir kere bu yüz maskesini uygulamayı ihmal etmeyin.

2

1 çay kaşığı yeşil kil tozu ve 1 tatlı kaşığı işlenmemiş balı harmanlayarak farklı bir maske deneyebilirsiniz. Bu maskeyi göz çevresi hariç yüzünüze uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Kuru ciltler için vücut bakımı

Kuru ciltler için vücut bakımı
Kuru ciltler için vücut bakımı

Kuru cilt için peeling

Kuru cilt sahibi iseniz, özellikle kış aylarında cildinizin pul pul döküldüğünü görürsünüz. Bunu engellemek için düzenli olarak peeling uygulamanız gerekir. Vücutta pullanmalar, bakterilerin artmasına ve buna bağlı olarak çeşitli cilt enfeksiyonları ve kötü kokulara da neden olabilmektedir.

Peeling için şekerle cildinizi fırçalayabilirsiniz. Fırçalama işlemi nazik olmalıdır. Şeker kamışından elde edilen şeker, glikolik asit içerir. Glikolik asit sadece peeling yapmak için kullanılmaz, aynı zamanda cildin dış tabakasındaki hasarı iyileşmek için de etkili bir maddedir. Bu nedenle şeker, kuru cilt bakımında kullanılır. Peeling sayesinde yumuşak bir cilt görünür ve yeni bir sağlıklı cildin oluşması için doğal bir döngü başlar.

Basitçe, bir su bardağı kadar şekeri avucunuza alın ve yuvarlak hareketlerle cildinizi fırçalayın. Su ile iyice yıkamadan önce şeker ile bir kaç dakika boyunca vücudunuza masaj yapın. Şeker ayrıca mükemmel bir anti-aging elemanıdır. Şeker kuru cilt bakımının vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Kuru ciltler için doğal nemlendirme

Kuru cilt bakımının temel unsurlarından biri vücuda E vitamini takviyesi yapmaktır. E vitamini yağı güçlü bir şifacıdır. Hücre zarını güçlendirir ve hücre yenilenmesini sağlar. Cilt hasarlarını iyileştirir. Zeytinyağı efsanevi bir cilt yumuşatıcısı çünkü oleik asit içerir. Oleik asit olağanüstü bir cilt nemlendiricidir.

E vitamini yağı ve zeytinyağını birleştirmek etkili bir nem tedavisi oluşturur. Bu tedavi, yüz ve vücudun her ikisi üzerinde de kullanılabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.