Kuru cilt: Baştan ayağa nemlendirme çözümleri

0
Kuru cilt
Kuru cilt

Kuru, kaşıntılı bir ciltten mi şikayetçisiniz? İyi haber şu ki, cildinizi yumuşatmak ve nemlendirmek için bir çok seçenek mevcut.

Kuru cilt çözümleri

Türkiye’nin hiç bitmeyecekmiş hissi veren sert kışlarının darbelerinden korunmak için soğuk hava kürlerinden oluşan bir cephaneniz olması gerektiği su götürmez bir gerçek. Cildi baştan ayağa koruyacak, şımartacak yeni bir mevsimsel rutinle kuru ciltten kurtulun.

Uzmanlara göre, en baştan başlarsak, kuru ciltle başa çıkmanın en iyi yollarından birisi, soğuk aylarda yatak odanıza bir hava nemlendiricisi koymak. Pasifik Dermaestetik’in tıbbi direktörü ve Vancouver, British Columbia Üniversitesi dermatooji bölümünde klinik profesörü olarak çalışan Dr. Jason Rivers’a göre:“ Nem, bir kere %45’in altına düşünce, derimizdeki koruyucu bariyer uyuşur ve cildimizdeki su buharlaşmaya başlar, bu da kuruluğa yol açar.”

Cildinizdeki su içeriğini dengelemek için hava nemlendiricisi kullanmaya ek olarak, dayanıklı formüllerle de hidrasyonu hızlandırabilirsiniz. Zaten kavrulmuş cildinizi soymaktan ve kızarıklıktan kaçınmak için, olağan cilt arındırma seanslarınızı ileri bir tarihe alın.

Los Angeles’ta çalışan bir dermatolojist olan ve aynı zamanda Feed Your Face (Yüzünüzü Besleyin) kitabının yazarı Dr. Jessica Wu şöyle diyor: ‘’ Özellikle beslenme programınızdaki, balık ve gıda takviyelerinde bulunan, kuru cilde, egzamaya ve göz kuruluğuna iyi gelen omega-3 yağ asitlerinin miktarını artırmak da önemlidir.”

Ürünlere gelince, uzmanlarımız cildinizi yumuşatmak ve pürüzsüzleştirmek için aşağıdakileri öneriyorlar.

Saç ve Yüz

Kış geldiğinde, özellikle cildiniz yıkama sonrası biraz sertleşiyorsa, sabun içermeyen yağ temelli bir formülle üretilmiş, daha yumuşak temizleyiciler kullanmaya başlayabilirsiniz. Dr. Rivers ayrıca, ekstra kurutucu etkisi olan her türlü toniğin (özellikle alkol içerenler), kış süresince kullanılmamasını da öneriyor. Nemlendirici ise bir zorunluluk. Nemlendiricinin etkisini artırmak için en iyi yöntem ise, ürünü cildiniz hala nemliyken kullanmak. Bu, nemlendiricinin cilt tarafından emilmesine yardım edecek ve nemlendirici daha etkili olacaktır (bu bütün vücudunuz için geçerli). Dr. Rivers diyor ki: ‘’Nemlendirme için genellikle losyon kullanıyorsanız bunu, daha yoğun içeriği olan ve daha az su içeren, üzerinde ‘’krem” yazan ürünlerle değiştirin.

Çok kuru deri bölgelerini kontrol etmeye yardımcı olması için arındırma seanslarınızı, %5’ten fazla konsantre içermeyecek şekilde ve haftada en çok 2 olmak kaydıyla, glikolik ve laktik asit gibi alfa-hidroksik asitler içeren yumuşak içerikli bir ürün kullanarak düzene koyun. Gün içerisinde mutlaka bir güneş koruma faktörü kullanın ve bunu kırışıklıklara da uygulamayı ihmal etmeyin. Dr. Wu’ya göre “ Dudaklar, soğuk ve ayazlı bir günde çatlayıp yarılabilir ve buna rağmen Ultraviyole ışınlarının etkilerine karşı hassas olabilirler.”

Konu saçınızsa, kaşıntılı ve gevrek bir saç derisinin dehidrasyon anlamına geldiğini düşünmeyin. Bu kepek de olabilir. Dr. Wu’ya göre: ‘’ Kepek, genellikle hepimizin kafasına yaşayan ve saç derisinin yağından beslenen mayanın aşırı büyümesinden kaynaklıdır.” Eğer taneler fark ederseniz, saçınızı günlük olarak, kepeğe yol açan inflamasyonun azalmasına yardımcı olacak, çinko içeren bir şampuanla yıkayın.

Buna rağmen, saç deriniz başka hiç bir semptom göstermediği halde kuru ise ( ve saçınız da benzer şekilde kavruk vaziyetteyse), haftada bir kez derin bir kondisyonlama yapın ve uygulamayı yaparken saç köklerine odaklanın.

Sırt

Sırtınızdaki cilt kısmı ( kalçalar da dahil), ulaşılması zor olduğu için ya da göze görünmediği için genellikle ihmal edilmektedir. Oysa ki, bu bölgelerin hidrasyonunu unutmak, kaşıntılı bölümlere ve aşırı durumlarda isiliğe bile yol açabilmektedir. Günlük vücut losyonunuzu daha ağır bir kremle ya da yağ-tipi bir ürünle değiştirin, en azından oraya ulaşamıyorum bahanesini ortadan kaldıracak sprey bir nemlendirici kullanmayı düşünün. Dr. Wu: ‘’ Nemi cildinizde tutacak, karite yağı ve gliserin gibi içerikler arayın. Sentetik koruyucu ve kokuları tolere edemeyecek, hassas ciltler ve egzama yaraları için, argan ve hindistan cevizi yağları mükemmel bir seçim.” Diyor. Banyodan çıktıktan sonra, cildinizi sertçe ovuşturmadan, hafifçe kurulayın ve nemlendiriciyii bütün cildinize uygulayın. Eğer, tayt ya da dar pantolon giymeyi düşünüyorsanız, giyinmeden önce cildinizin lsyonu emmesi için 5-10 dakika kadar bekleyin. Yatmadan önce, aynı işlemi tekrarlayın.

Eller ve Ayaklar

Çekmecenizde (ve arabanızla cüzdanınızda) bol sulu bir el kremi ve tırnak bakımı yağı bulundurmak, yumuşak eller ve sağlıklı tırnaklar için anahtar konumdadır. Yine, cildinizi esnek ve yumuşak tutmak için, karite yağı ve üre gibi rahatlatıcı, nem hapsedici içerikler arayın. Dr. Wu’ya göre: ‘’ Üre, ölü tırnak derisini ve şeytan tırnaklarını kurutmanın yanında, suyu cildinize bağlar ve sert, ölü deri bölümlerini de yumuşatır.” Eğer cildiniz rahatsızlık hissi veriyorsa ve bakımsızlık işaretleri veriyorsa ( çatlak topuklar ve kütiküller gibi), vücudunuzun bu çok çalışan uzantılarına özel bir tedavi uygulayın: Büyük bir leğendeki sıcak suyun içine bir kaç damla badem yağı damlatın ve ellerinizi beş dakika boyunca bunda bekletin. Daha fazla badm ya da hindistan cevizi yağıyla, tırnak ve kütiküllerinize özel bir dikkat vererek, yavaşça masaj yaparak cildinizi kurulayın. El ya da ayaklarınızı sıcak bir havluya sarın (önce havluyu bir kaç dakikalığına kurumaya bırakın) ve 10-15 dakika kadar rahatlayın. Ya da, bir çift ince pamuk eldiven ve ya çorap giyerek doğruca yatağa gidin.

Kollar ve Bacaklar

Bacaklarınızda, ya da üst kol ve kalçalarınızda, pulumsu bir deri ve küçük yumrular fark etmeye başlarsanız, duştayken şeker bazlı bir ovalama uygulayın. Dr. Wu: ‘’ Dikenli deri kış aylarında daha çok görülür çünkü saç köklerinde ölü deri birikir.” Derinizini belli bölümlerinde ısrarla tekrar eden yumrular oluşursa, sorunlu bölgelerle haftada bir kaç kez arındırıcı vücut losyonu kullanarak başa çıkın. Dr. Rivers da yine, cildinizdeki nemi korumaya yardımcı olan alfa-hidroksik asitler ve üre içeren ürünlere yönelmeyi öneriyor. Ekstra dikkat gerektiren, diz ve bilek gibi sert bölümler için, kaşıntı ve rahatsızlığa iyi gelen ve ciltte koruyucu bir bariyer oluşturan hindistan cevizi ve E vitamini gibi rahatlatıcı malzemeler içeren, yoğun bir balm kullanın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.