Kuru ciltler için bitkisel yağlar mercek altında

0

Bitkisel yağKuru bir cildiniz varsa cildinizdeki nemi hapsedecek , cilt kuruluğunu gidermek için içeriği ile cildinizi besleyip yağlandıracak bitkisel yağları tercih etmeniz gerekir. Böylelikle yağ salgılaması yapmaya cildinize süreceğiniz yağlar cildinizi besleyecek ve esnekliğini geri kazandıracaktır.

Zeytinyağı bilinen en eski ve en besleyici yağdır. Bakım maskelerinizin içine ekleyerek kullanabileceğiniz gibi , gün içinde yüzünüzün gerginleştiğini hissettiğiniz zamanlar bir pamuk yardımı ile cildinize sürebilirsiniz. Ayrıca makyajınızı temizlerken kimyasal içeren temizleyiciler yerine saf zeytinyağı kullanmanız kuruyan cildinize iyi gelecektir.

Badem yapı ise çatlamış derinize derinlemesine bakım yapar. Yıpranmış çatlakları onararak cildinize parlak bir gürünüm veren tatlı badem yağını cildinize az miktarda sürüp masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Kabak çekirdeği yağı ise cildi yaşlandıran etkenleri ortadan kaldıracaktır. Cildi yumuşatır ve onarır.

Buğday Tohumu yağı ise cilde elastiklik kazandıran bir yağdır içerdiği vitaminlerle cildinizi hem besler hem esnekleştirir. İçerdiği E ve D vitaminleri ile antioksidan etki sağlayan buğday tohumu yağını tek başına değil diğer yağlarla karıştırarak kullanmanız gerekir.

Doymamış yağ asitleri açısından zengin olan ceviz yağı özellikle kuruluk nedeniyle tahriş olmuş cilt için etkin bir tedavi sunacaktır. Ceviz yağı oluşan kırışıklıkları da giderir. Aynı etkilere sahip çörek otu yağı ise cilt onarıcı etkinin yanı sıra cildinizdeki nemi koruyacaktır.

Cilde esneklik katan , akne giderici özelliğe sahip , nemi koruyan ve deri döküntülerini engelleyen jojoba yağı da maske yapımlarında ya da doğrudan yüzünüze tatbik edilerek kullanılabilen besleyici bir yağ çeşididir.

Zeytinyağı , badem yağı ya da üzüm çekirdeği yağı ile karıştırılarak kullanılması gereken portakal yağının asidik etkisi karıştırıldığı yağlarla hafifleyecektir. İçerdiği C vitamini ile cildinizi yenilerken onarır ve nem dengesini korur.

Kuru ciltler için bitkisel yağlar arasında susam yağı da etkilidir. Susam yağı cilt yaşlanmalarını geciktirmesinin yanı sıra mantar egzama ve diğer deri hastalıklarına neden olan bakterileri yön edici özelliğe sahiptir. İçinde bulunan Omega 9 cildinizin ihtiyaç duyduğu vitamini ve onarımı sağlayacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.