Kuru ciltler için ev yapımı bitkisel tonikler

0

Kuru ciltler içinKuru bir cildi sıcak olmayan bir su ile ve nemlendirici içeren bir sabun kullanarak temizledikten sonra ciltteki gerginliği azaltıp esnekliğini geri kazandıracak bir tonik kullanımı sağlamanız gerekir. Kozmetik kullanımı yerine organik tonik yaparak doğal yöntemler ile kuruluğu engellemeniz mümkün.

1 orta boy salatalığı bir mikserde püre kıvamına getirdikten sonra suyunu çıkartmak için bir tülbent yardımı ile süzün .Çıkarttığınız salatalık suyuna iki çay kaşığı balı ekledikten sonra iyice karıştıp sabah ve akşam cildinizi bu tonik ile temizlemeniz hem kuruyan cildinizi onarak hem de yumuşatacaktır.

2 damla ozon yağı , 200 ml gül suyu ve 50 ml ıhlamur çayını iyice karıştırdıktan sonra sabah akşam cilt temizliğiniz sonrası ozon yağı toniğinizi kullanarak cildinizin nem dengesini sağlayabilirsiniz.

Gliserin nemi koruyan en etkin maddelerdendir.1 tatlı kaşığı gliserin ,1 çağ kaşığı susam yağı , 1 çay kaşığı elma sirkesi , 1 çay kaşığı zeytin yağı ve 1 kahve fincanı maden suyunu karıştırarak elde edeceğiniz gliserin toniğini günün istediğiniz saatinde kullanabilirsiniz. Cildinizi ferahlatacak olan bu karışımı buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. İçeriğindeki gliserin cildinizin nemi çabuk kaybetmesini önleyeceğinden cilt kuruluğunuza çözüm sunacaktır.

5 damla ıtır yağına ekleyeceğiniz 200 ml gül suyu ile elde ettiğiniz toniği buzdolabında saklayarak sabah ve akşam cildinizi sakinleştirin. Oluşan cilt gerginlikleri ve çatlamalarına içerdiği yağ ile doğrudan müdahale edecek olan bu tonikle cilt esnekliğinizi geri kazanacaksınız.

1 yemek kaşığı çiçek balı , 5 damla kayısı yağı ve 250 ml gül suyunu karıştırarak kayısı yağlı tonik yapabilirsiniz. Diğer tonik kullanımlarında da olduğu gibi sabah akşam cildinizi temizleyeceğiniz bu karışımı gene buzdolabında bekleterek kullanmanız gerekmektedir. Balın onarıcı etkisi gül suyunun ve kayısı yağının yumuşatıcı etkisi ile birleştiğinde kuru cildiniz anında nemlenecek ve yumuşayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.